Trwa ładowanie...
d1zfxvb

Pomoc w razie wypadku i opieka medyczna

W razie wypadku karetkę pogotowia (salvarea) wezwać można, dzwoniąc pod numer 961, pamiętając jednak, że niekoniecznie ktoś będzie mówił po angielsku i nie tak od razu przyjedzie. Teoretycznie ubezpieczenie medyczne powinno pokryć koszty przyjazdu pogotowia i udzielonej pomocy.

Share
d1zfxvb

Lepiej jest jednak, oczywiście jeśli to tylko możliwe, udać się niezwłocznie do najbliższego szpitala (spital) bez pomocy karetki i, odszukawszy dyżurkę pogotowia (cameră de gardă), tam poprosić o pomoc. W razie, gdy nie mamy międzynarodowego ubezpieczenia, najrozsądniej jest wybrać się prosto do prywatnego centrum medycznego i zapłacić za wizytę oraz ewentualny zabieg. Gabinety dentystyczne i małe lokalne przychodnie-ambulatoria (dispensar) znaleźć można przeważnie w każdej miejscowości. Opłata dzienna za pobyt w szpitalu wynosi od 30–50 USD. Przy wizycie w prywatnym gabinecie należy się również liczyć z wydatkiem minimum 50 USD. W najgorszym przypadku pozostaje wołać: Un doctor, vă rog, wierząc, że ktoś wyciągnie pomocną dłoń, wybawiając nas z kłopotu.

Bardzo ważne jest, aby w razie, gdy skorzystamy z jakiejkolwiek pomocy, zachowywać wszystkie kwity i rachunki (przyjazd karetki, pomoc lekarza, zakupione lekarstwa) oraz poprosić lekarza o krótki opis diagnozy i terapii. Zasadą jest, że niewysokie rachunki (wizyta w gabinecie) należy zapłacić z własnej kieszeni, a ubezpieczyciel zwraca koszty po powrocie do kraju. W przypadkach bardziej skomplikowanych (akcja ratunkowa, pobyt w szpitalu itp.) trzeba się skontaktować z biurem obsługującym ubezpieczyciela w Rumunii lub, jeśli takowe nie istnieje, z najbliższym w kraju sąsiednim (najprawdopodobniej na Węgrzech) – adres i numer telefonu należy skrupulatnie zapisać przy zakupie ubezpieczenia w Polsce.

W razie innych niebezpieczeństw dobrze jest zapamiętać dwa numery: 995 (policja – poliţia) i 981 (straż pożarna – pompieri), jakkolwiek lepiej nie mieć do czynienia z rumuńską policją, której funkcjonariusze robią zazwyczaj dużo zamieszania, nijak w istocie nie pomagając w rozwiązaniu problemu.

d1zfxvb

_ Źródło: Bezdroża _


d1zfxvb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zfxvb
d1zfxvb