Pomorze
Pół tysiąca kilometrów piaszczystych plaż, wielkich wydm i urwistych klifów, czyste powietrze... Ziemia nadbałtycka jest przy tym pełna urokliwych przystani rybackich i żeglarskich, rozległych terenów leśnych oraz szlaków pieszych, rowerowych i konnych.
Pół tysiąca kilometrów piaszczystych plaż, wielkich wydm i urwistych klifów, czyste powietrze... Ziemia nadbałtycka jest przy tym pełna urokliwych przystani rybackich i żeglarskich, małych i dużych kurortów, rozległych terenów leśnych oraz szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Charakterystyczne dla pomorskiego krajobrazu są mierzeje i przybrzeżne jeziora oraz latarnie morskie.
Zacznijmy od Świnoujścia, portu i letniska zarazem, które szczyci się chyba najszerszymi w naszym kraju plażami. Tuż obok leżą Międzyzdroje ze słynną Aleją Gwiazd. Największą polską wyspę - Wolin - upodobały sobie rzadkie ptaki drapieżne: orły bieliki i rybołowy. Aby je chronić, utworzono Woliński Park Narodowy. Delta Świny wraz z Zalewem Szczecińskim to raj dla żeglarzy i kajakarzy, pełen wysepek i zatok. Występuje tu także wiele ryb łososiowatych - po medalowe okazy pstrągów, lipieni i troci zjeżdżają wędkarze z połowy kontynentu.
W Słowińskim Parku Narodowym czeka nas wyjątkowa atrakcja: ogromne, ruchome wydmy! Zwiedzimy też skansen Słowińców w Klukach, położony na obszarze tzw. Krainy w Kratę. Przemieszczając się dalej, dotrzemy do Mierzei Helskiej, najwęższego z bałtyckich półwyspów (długość 34 km, szerokość od 100 m w okolicach Chałup do 3 km na cyplu), oddzielającego Zatokę Pucką od otwartego morza. Jeszcze bardziej na wschód leży Mierzeja Wiślana *(długość 90 km, szerokość 1-2 km), rozgraniczająca *Zalew Wiślany *i *Zatokę Gdańską.
PÓŁWYSEP HELSKI
Półwysep otoczony z jednej strony wodami Morza Bałtyckiego, z drugiej Zatoki Puckiej, jest jedną z dwóch występujących na polskim wybrzeżu Bałtyku mierzei. Jego długość to 34 km, a szerokość zmienia się od 100 m między Chałupami a Kuźnicą do ponad 3 km przy mieście Hel. Piaszczysta mierzeja wraz z wodami Zatoki Puckiej wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, chroniącego przede wszystkim unikatowy krajobraz nadmorski, ale także ponad 250 gatunków ptaków zamieszkujących wydmy oraz lasy mierzei.
Mimo że półwysep nie oferuje wielkich przestrzeni, a dość częste sztormy grożą przerwaniem lądu, to rejon ten co roku odwiedzany jest przez tysiące turystów, których przyciągają znane i modne jeszcze przed wojną kurorty i kąpieliska, jak Jastarnia, Jurata, Chałupy i Hel. Te dawne wioski rybackie przekształciły się dziś w nowoczesne, pełne hoteli i pensjonatów centra turystyczne, zachowując jednak swój niepowtarzalny charakter, głównie za sprawą pięknego otoczenia nadmorskich lasów i szerokich piaszczystych plaż. To także raj dla miłośników windsurfingu, którzy za swoje bazy obrali Chałupy i Kuźnicę, gdzie można nauczyć się tego sportu wodnego.
HEL
Miasto Hel po wojnie stało się bazą wojskową, trudno dostępną dla przeciętnego turysty. Dziś bez przeszkód można podziwiać zabytkową zabudowę, a dodatkową atrakcją jest znane w całej Polsce fokarium (otwarte codziennie w godz. 9.30-16.00; bilet 1 zł; tel. 058 675 08 36), założone na terenie Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w celu umożliwienia rozrodu bałtyckim fokom szarym. Pełni ono funkcję rozrywkową dla dziesiątek turystów odwiedzających Hel w sezonie letnim. Warto również zajrzeć do dawnego gotyckiego kościoła, w którym mieści się Muzeum Rybołówstwa (Bulwar Nadmorski 2; otwarte codziennie z wyjątkiem poniedziałków, latem w godz. 10.00-18.00, poza sezonem 10.00-16.00, w listopadzie i grudniu 10.00-15.00; bilet norm. 6 zł, ulg. 4 zł; tel. 058 675 05 52) ze skansenem łodzi rybackich oraz dotrzeć do latarni morskiej i na piękną plażę (dojście ul. Leśną, obok dawnego schronu bojowego).
PRZYLĄDEK ROZEWIE
Dojazd: drogą nr 215 (ok. 10 km na zachód od Władysławowa).
Jest to najdalej na północ wysunięty kraniec Polski; na wysokim klifie przylądka stoi obecnie charakterystyczny zespół dwóch latarni. Wyższa i jednocześnie starsza (z XIX w.) jest czynna do dziś (otwarta latem w godz. 9.00-18.00, przerwa 13.00-14.00; bilet norm. 4 zł, ulg. 2 zł; tel. 058 674 95 42). Posiada najnowocześniejszą aparaturę składającą się z 20 reflektorowych żarówek. Zasięg światła wynosi 26 mil morskich (ok. 48 km).
_ Półwysep Helski w Internecie: _ www.polwysep.pl