Ponad 153 tys. zgonów. Powód jest jeden
Na łamach "PLoS Medicine" zaprezentowano pierwszą globalną mapę śmiertelności spowodowanej upałami. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat ponad 153 tys. osób zmarło z powodu ekstremalnie wysokich temperatur.
15.05.2024 | aktual.: 15.05.2024 17:35
Autorami mapy i całej analizy są naukowcy z Monash University w Australii. Porównali oni śmiertelność związaną z falami upałów na przestrzeni trzech dekad - między 1990 a 2019 r. Swoje wyniki opublikowali na stronie internetowej - journals.plos.org.
Mordercze upały
Według wyliczeń naukowców w czasie trzech dekad doszło do ponad 153 tys. nadmiarowych zgonów wywołanych wysokimi temperaturami. Z tego prawie połowa miała miejsce w Azji.
W porównaniu do okresu 1850-1990 globalna temperatura na Ziemi w latach 2013-2022 wzrosła o 1,14 st. C i spodziewa się, że między 2081 a 2100 r. podniesie się o kolejne 0,41-3,41 st. C. Wzrostowi temu towarzyszą coraz częstsze, bardziej dotkliwe i dłużej utrzymujące się fale upałów. Nie są to więc optymistyczne prognozy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyniki badania
Grupa kierowana przez prof. Yuming Guo przeanalizowała dane dotyczące codziennych zgonów i temperatur z aż 750 lokalizacji w 43 krajach lub regionach świata. Dzięki skrupulatnym badaniom udało im się dowiedzieć w latach 1990-2019 fale upałów doprowadziły do wzrostu liczby zgonów o 236 rocznie na każde 10 mln mieszkańców. Do największego wzrostu doszło w Europie Południowej i Wschodniej. Za to największy spadek obciążenia śmiertelnością związaną z falami upałów na przestrzeni trzech badanych dekad zaobserwowano w lokalizacjach o klimacie tropikalnym.
- Nasze ustalenia, że fale upałów są powiązane ze znacznym obciążeniem śmiertelnością, które jednak bardzo różni się czasowo i przestrzennie (…), sugerują, że powinny istnieć lokalne polityki adaptacyjne, które pozwolą zarządzać ryzykiem na wszystkich poziomach - uważa prof. Yuming Guo.
Według specjalistów fale upałów powodują zwiększone ryzyko śmierci z powodu przytłaczającego stresu termicznego, który wywołuje dysfunkcje wielu narządów. Ponadto wspominają o wyczerpaniu cieplnym i udarach cieplnych. Stres cieplny może również zaostrzyć istniejące wcześniej schorzenia przewlekłe, prowadząc do przedwczesnej śmierci, zaburzeń psychicznych i innych negatywnych efektów.