Powstaje gigantyczna zapora. Pokona wysokością tę w Solinie

Na Dolnym Śląsku powstaje najwyższa zapora w Polsce, która "przerośnie" słynną tamę w Bieszczadach. Plany zakładają, że do 2037 r. osiągnie ponad 100 m wysokości.

Widok na zbiornik od północy
Widok na zbiornik od północy
Źródło zdjęć: © Wikipedia | Krzysztof Ziarnek, Kenraiz
oprac. NGU

Dolny Śląsk zyska nową atrakcję hydrotechniczną w postaci najwyższej zapory w Polsce. Obiekt powstaje na sztucznym zbiorniku Żelazny Most pod Polkowicami. Zapora ma osiągnąć wysokość sporo ponad 100 m, co przewyższy dotychczasowy rekord należący do tamy na Jeziorze Solińskim w Bieszczadach.

Szykuje się nowy rekord wysokości w Polsce

Żelazny Most to miejsce, gdzie gromadzone są odpady poflotacyjne z trzech zakładów górniczych KGHM. Przy produkcji miedzi powstaje sporo odpadów, które muszą być gdzieś składowane. W procesie flotacji zmielony urobek miesza się z wodą i dodaje związki chemiczne. Powstaje koncentrat o kilkunastoprocentowej zawartości miedzi. Trafia on do hut, a pozostała zawiesina - na miejsce składowania. Wraz z przybywaniem odpadów rośnie również wał wokół zbiornika. Pracownicy KGHM twierdzą, że jest on widoczny z kosmosu.

Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 r., a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 r. Na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówkę i Pielgrzymów.

Nazwa zbiornika i zapory pochodzi od miejscowości, w pobliżu której są położone - Żelazny Most to wieś zlokalizowana na południe od wałów.

Obecnie zapory ziemne otaczające sztuczne jezioro mają długość ok. 20 km, a ich wysokość waha się od 20 do 70 m. Plany zakładają, że do 2037 r. zapora osiągnie nawet 114 m wysokości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Duży błąd turystów w czasie wycieczek. "Nikt się z nami nie podzieli"

Nowa zapora pokona polską konkurencję

Nowa zapora na Dolnym Śląsku już teraz przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy obserwują, jak wały rosną i niecierpliwością czekają na zakończenie prac.

Tama, osiągając ponad 100 m wysokości, stanie się najwyższą w kraju. Do tej pory prym w tej konkurencji wiedzie tama na rzece San, która utworzyła Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Ta betonowa budowla pochodząca z 1968 r. mierzy aż 82 m wysokości. Z kolei na drugim miejscu obecnie znajduje zapora w Pilchowicach na rzece Bóbr - 69 m.

Warto zaznaczyć, że najstarszą tego typu konstrukcją w Polsce jest zapora w Leśnej na Jeziorze Leśniańskim, wybudowana w 1907 r.

Źródło: Nowa Trybuna Opolska, Portal Samorządowy

w podróżypolskazapora

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)