Powstaje gigantyczny drapacz chmur. Niemal "po sąsiedzku" z najwyższym budynkiem świata
Drugi co do wielkości wieżowiec świata powstaje w Dubaju. Nie jest niespodzianką, że właśnie tam, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie "specjalizują się" w biciu tego typu rekordów.
Budowa superwieżowca o nazwie Burdż Azizi rozpoczęła się w styczniu tego roku. Początkowo jednak nie ujawniano planowanej wysokości drapacza chmur, ponieważ - jak się później okazało - deweloper czekał na zgodę władz Dubaju, w tym General Civil Aviation Authority (GCAA), która zajmuje się planowaniem budynków ponadwymiarowych.
725 m wysokości zatwierdzone
Ostatecznie firma zajmująca się nieruchomościami i odpowiadająca za tę inwestycję - Azizi Developments - ogłosiła, że jej wieżowiec będzie górował nad niemal wszystkimi wieżowcami. Będzie miał 725 m wysokości. Tym samym stanie się drugim najwyższym budynkiem w Dubaju. Przypomnijmy - Burdż Chalifa ma 828 m, więc pozostanie niezmiennie rekordzistą w tej dziedzinie, przewyższając młodszego konkurenta o ponad 100 m.
- Od samego początku mieliśmy plany dotyczące dwóch projektów — jednego na pierwotnie zatwierdzoną wysokość 526 m i drugiego na wyższą, obecnie zatwierdzoną wysokość 725 m — powiedział Mirwais Azizi, założyciel i prezes Azizi Developments dla CNN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miasto zaskakuje na każdym kroku. "Ma wywoływać skrajne wrażenia"
Deweloper zachował "otwarte opcje dla obu scenariuszy", gdy rozpoczął prace przygotowawcze na początku tego roku. Jednak wraz z zielonym światłem dla ambitniejszej propozycji budynku, rozpoczęto dodatkowe prace nad fundamentami i palowaniem.
Co będzie się znajdowało w Burdż Azizi?
W gigantycznym wieżowcu będą urządzone apartamenty, luksusowy siedmiogwiazdkowy hotel oraz siedmiopiętrowe, "pionowe" centrum handlowe.
Burdż Azizi będzie miał 131 pięter. Ciekawostką jest fakt, że "konkurencyjny" drapacz chmur zlokalizowany jest zaledwie 8 km od najwyższego budynku świata.
Wartość inwestycji szacowana jest na 1,6 mld dolarów, a całość budowy ma być zakończona w 2028 r. Czy tak się jednak stanie? Czas pokaże.
Przypomnijmy, że budowany w Arabii Saudyjskiej drapacz chmur o nazwie Jeddah Tower, który miał być najwyższym budynkiem świata (planowana wysokość miała przekroczyć tysiąc m) nie został dotychczas ukończony, mimo zapowiedzi o terminie oddania do użytku w 2014, a później 2018 i 2020 r.
Źródło: CNN