Powstaje gigantyczny drapacz chmur. Niemal "po sąsiedzku" z najwyższym budynkiem świata
Drugi co do wielkości wieżowiec świata powstaje w Dubaju. Nie jest niespodzianką, że właśnie tam, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie "specjalizują się" w biciu tego typu rekordów.
23.09.2024 15:08
Budowa superwieżowca o nazwie Burdż Azizi rozpoczęła się w styczniu tego roku. Początkowo jednak nie ujawniano planowanej wysokości drapacza chmur, ponieważ - jak się później okazało - deweloper czekał na zgodę władz Dubaju, w tym General Civil Aviation Authority (GCAA), która zajmuje się planowaniem budynków ponadwymiarowych.
725 m wysokości zatwierdzone
Ostatecznie firma zajmująca się nieruchomościami i odpowiadająca za tę inwestycję - Azizi Developments - ogłosiła, że jej wieżowiec będzie górował nad niemal wszystkimi wieżowcami. Będzie miał 725 m wysokości. Tym samym stanie się drugim najwyższym budynkiem w Dubaju. Przypomnijmy - Burdż Chalifa ma 828 m, więc pozostanie niezmiennie rekordzistą w tej dziedzinie, przewyższając młodszego konkurenta o ponad 100 m.
- Od samego początku mieliśmy plany dotyczące dwóch projektów — jednego na pierwotnie zatwierdzoną wysokość 526 m i drugiego na wyższą, obecnie zatwierdzoną wysokość 725 m — powiedział Mirwais Azizi, założyciel i prezes Azizi Developments dla CNN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deweloper zachował "otwarte opcje dla obu scenariuszy", gdy rozpoczął prace przygotowawcze na początku tego roku. Jednak wraz z zielonym światłem dla ambitniejszej propozycji budynku, rozpoczęto dodatkowe prace nad fundamentami i palowaniem.
Co będzie się znajdowało w Burdż Azizi?
W gigantycznym wieżowcu będą urządzone apartamenty, luksusowy siedmiogwiazdkowy hotel oraz siedmiopiętrowe, "pionowe" centrum handlowe.
Burdż Azizi będzie miał 131 pięter. Ciekawostką jest fakt, że "konkurencyjny" drapacz chmur zlokalizowany jest zaledwie 8 km od najwyższego budynku świata.
Wartość inwestycji szacowana jest na 1,6 mld dolarów, a całość budowy ma być zakończona w 2028 r. Czy tak się jednak stanie? Czas pokaże.
Przypomnijmy, że budowany w Arabii Saudyjskiej drapacz chmur o nazwie Jeddah Tower, który miał być najwyższym budynkiem świata (planowana wysokość miała przekroczyć tysiąc m) nie został dotychczas ukończony, mimo zapowiedzi o terminie oddania do użytku w 2014, a później 2018 i 2020 r.
Źródło: CNN