Trwa ładowanie...

Powstaje nowy Krzywy Las. To jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Polsce

W nadleśnictwie Gryfino znajduje się niezwykły las, którego drzewa są nienaturalnie wygięte. To jedna z atrakcji regionu, która przyciąga turystów także z zagranicy. Niestety, licząca około stu zdeformowanych sosen, osobliwość przyrody z powodu swojego wieku częściowo obumiera. Nadleśnictwo postanowiło więc zasadzić nowy Krzywy Las.

Share
Krzywy Las to pomnik przyrody o powierzchni ok. 0,33 haKrzywy Las to pomnik przyrody o powierzchni ok. 0,33 haŹródło: Wikimedia Commons, fot: Rzuwig
dp8iddy

"W ostatnim czasie zauważyliśmy, że nasz Krzywy Las, który jest atrakcją na miarę światową, starzeje się. Drzewa powoli zamierają. Jeszcze w latach 70. było tutaj 400 finezyjnie wygiętych sosen, obecnie zostało ich sto" – powiedział w środę nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfino Arkadiusz Paleń.

Krzywy Las w Nowym Czarnowie zamiera

Krzywy Las znajduje się w Nowym Czarnowie, cztery kilometry od Gryfina. Na obszarze 0,5 ha rośnie blisko sto zdeformowanych sosen. Drzewa uznane zostały za pomnik przyrody i podlegają ochronie.

"Istnieje groźba, że w przyszłych latach obecny Krzywy Las zniknie, a na pewno jego powierzchnia jeszcze się zmniejszy. To naturalny proces, który zachodzi w przyrodzie. Sosna osiąga wiek około stu lat i żywot jej dobiega końca" - powiedział dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.

Prezentacja powierzchni zastępczej, przeznaczonej do założenia „nowego Krzywego Lasu” w miejscowości Nowe Czarnowo PAP
Prezentacja powierzchni zastępczej, przeznaczonej do założenia „nowego Krzywego Lasu” w miejscowości Nowe CzarnowoŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki

Plan rewitalizacji Krzywego Lasu zakłada m.in. utworzenie dwóch powierzchni. Na jednej posadzone zostaną sadzonki otrzymane z nasion drzew tworzących Krzywy Las. Dzięki temu będzie można obserwować, czy mają one tendencję do skrzywień pni. Na drugiej powierzchni sadzonki sosen będą mechanicznie deformowane.

Nie ma dowodów na to, jak powstał Krzywy Las

"Gdy te drzewka się przyjmą i zaczną rosnąć, to za kilka lat rozpoczniemy proces gięcia. Mamy zaplanowane trzy rodzaje technik. Będzie to polegało na tym, że będziemy powoli usuwać główny przewodnik i zostawiać jedną, najsilniejszą gałąź boczną - i ją wyginać" – powiedział zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

dp8iddy

Jak dodał, nie ma dokumentów, w jaki sposób mogło dojść do wykrzywienia. "Główne założenie jest takie, że krzywizny, które powstaną w przyszłym Krzywym Lesie, powstaną z gałęzi bocznych. Zakładamy, że tak powstawał nasz Krzywy Las" - powiedział Pogorzelec.

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji posadzono 1100 sadzonek sosnowych, które zapoczątkowały założenie powierzchni przeznaczonej do późniejszych deformacji pni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią

dp8iddy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp8iddy
dp8iddy