Pracowały w ogródku. Znalazły przedmiot sprzed 4 tys. lat
W Józefowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. Mama i dziecko natrafili w ogrodzie na przedmiot, którego używano cztery tys. lat temu. - Takie znalezisko to rzecz rzadka i jesteśmy pod wrażeniem tego, że ktoś miał tyle intuicji, żeby to zidentyfikować jako zabytek i poinformować konserwatora - powiedział Marcin Dawidowicz, mazowiecki konserwator.
Mazowiecki konserwator Marcin Dawidowicz przekazał, że na krzemienną siekierę, prawdopodobnie związaną z osadnictwem kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu, trafiono zupełnie przez przypadek na podwórku w Józefowie koło Legionowa. - Znalazła ją pani wraz z dzieckiem podczas prac ogrodowych - wytłumaczył.
Przypadkowe odkrycie wielką sensacją
Ponadto Dawidowicz przekazał, że z informacji, które posiada wynika, iż siekierka nie została znaleziona w rodzimym gruncie, tylko w materiale przywiezionym z innego miejsca.
- Takie znalezisko to rzecz rzadka i jesteśmy pod wrażeniem tego, że ktoś miał tyle intuicji, żeby to zidentyfikować jako zabytek i poinformować konserwatora - podkreślił.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odwiedził odległy kraj. "Jest taniej niż w Polsce"
- Samo datowanie obiektu i to, że jest to neolityczna siekierka, robi ogromne wrażenie. Dla przeciętnego człowieka jest to rzecz unikatowa i bardzo cenna - podkreślił Dawidowicz, dodając, że urząd będzie chciał nagrodzić znalazczynie i jej dziecko.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie wyjątkowego znaleziska. "Sensacja! (...) Ten niepozorny przedmiot powstał ponad cztery tys. lat temu. Obiekt został przekazany w depozyt Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie" - napisano w poście na Facebooku.
Kultura ceramiki sznurowej w okresie neolitu
Kulturę ceramiki sznurowej wyodrębniono początkowo na podstawie charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura, od którego przyjęła nazwę. Dawniej nosiła ona nazwę kultury toporów bojowych ze względu na dużą ilość toporów znajdowanych w grobach.
Zjawiska charakterystyczne dla kultury ceramiki sznurowej można znaleźć na terenie rozciągającym się od południa Skandynawii aż po Alpy i wschodnie Karpaty pomiędzy Renem a środkową Wołgą. W Polsce największe skupiska występują na Śląsku, Kujawach oraz w południowej i południowo-wschodniej Małopolsce.
Źródło: PAP/Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków