Wielki sukces polskich naukowców. "To odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru"
Niezwykłym sukcesem pochwalić mogą się pracownicy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dokonali oni odkrycia unikalnych, starożytnych dokumentów. To jednak nie wszystko.
24.05.2024 | aktual.: 24.05.2024 12:52
Niezwykłych odkryć dokonał zespół archeologów w Berenike. Jest to antyczny port, zlokalizowany nad Morzem Czerwonym, zbudowany przez cesarza Tyberiusza krótko po aneksji Egiptu przez Imperium Rzymskie.
Wielki sukces
W toku prowadzonych badań pracownikom wrocławskiej placówki udało się niedawno zidentyfikować papirusy. Korespondencja zachowana na papirusach to listy centurionów, czyli oficerów i dowódców legionów rzymskich. W listach pojawiają się imiona, takie jak: Haosus, Petroniusz i Lucyniusz. To jednak jeszcze nie wszystko.
Oprócz unikalnych, starożytnych dokumentów, archeolodzy z Wrocławia odnaleźli także m.in. ceramikę z Italii, rzymskie monety oraz specyficzną zapinkę do płaszcza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie dużego kalibru
- Dla egiptologów i innych naukowców zajmujących się antykiem to odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru. W tej części świata stanowisk z okresu rzymskiego jest bardzo mało. Egipcjanie nie promują tego czasu w historii m.in. dlatego, że to moment, kiedy byli podbici. Natomiast ranga tych odkryć jest naprawdę fenomenalna - powiedziała w rozmowie z "Nauka w Polsce" dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która kieruje międzynarodowym zespołem specjalistów w Bernike.
Zdaniem polskich naukowców, znaleziska pochodzą z biura lub rezydencji centuriona. Twierdzą oni, że te miejsca musiały znajdować się w pobliżu cmentarzyska. Przez lata, kiedy wyrównywano ten teren, pozostałości po obecności legionistów zostały mechanicznie naniesione na zwierzęcy cmentarz.
Teraz trwają badania nad wszystkimi znaleziskami.
Źródło: naukawpolsce.pl