Trwa ładowanie...

Wielki sukces polskich naukowców. "To odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru"

Niezwykłym sukcesem pochwalić mogą się pracownicy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Dokonali oni odkrycia unikalnych, starożytnych dokumentów. To jednak nie wszystko.

Bernike to historyczna nazwa obecnego miasta Barnis nad Morzem Czerwonym Bernike to historyczna nazwa obecnego miasta Barnis nad Morzem Czerwonym Źródło: Adobe Stock
dmn0rk9
dmn0rk9

Niezwykłych odkryć dokonał zespół archeologów w Berenike. Jest to antyczny port, zlokalizowany nad Morzem Czerwonym, zbudowany przez cesarza Tyberiusza krótko po aneksji Egiptu przez Imperium Rzymskie.

Wielki sukces

W toku prowadzonych badań pracownikom wrocławskiej placówki udało się niedawno zidentyfikować papirusy. Korespondencja zachowana na papirusach to listy centurionów, czyli oficerów i dowódców legionów rzymskich. W listach pojawiają się imiona, takie jak: Haosus, Petroniusz i Lucyniusz. To jednak jeszcze nie wszystko.

Oprócz unikalnych, starożytnych dokumentów, archeolodzy z Wrocławia odnaleźli także m.in. ceramikę z Italii, rzymskie monety oraz specyficzną zapinkę do płaszcza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miasto znane z pocztówek. "Fantastyczne zachody słońca"

dmn0rk9

Odkrycie dużego kalibru

- Dla egiptologów i innych naukowców zajmujących się antykiem to odkrycie skrajnie rzadkie i dużego kalibru. W tej części świata stanowisk z okresu rzymskiego jest bardzo mało. Egipcjanie nie promują tego czasu w historii m.in. dlatego, że to moment, kiedy byli podbici. Natomiast ranga tych odkryć jest naprawdę fenomenalna - powiedziała w rozmowie z "Nauka w Polsce" dr hab. Marta Osypińska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, która kieruje międzynarodowym zespołem specjalistów w Bernike.

Zdaniem polskich naukowców, znaleziska pochodzą z biura lub rezydencji centuriona. Twierdzą oni, że te miejsca musiały znajdować się w pobliżu cmentarzyska. Przez lata, kiedy wyrównywano ten teren, pozostałości po obecności legionistów zostały mechanicznie naniesione na zwierzęcy cmentarz.

Teraz trwają badania nad wszystkimi znaleziskami.

dmn0rk9

Źródło: naukawpolsce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dmn0rk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmn0rk9