Prawdziwa duma Szwedów. Spędź weekend w Göteborgu
Göteborg, drugie co do wielkości miasto w Szwecji, pełne jest atrakcji kulturalnych i kulinarnych. Znane jest z dużego lunaparku, Volvo i… mięsnych klopsików. Położone w pobliżu morza i pełne studentów, przyciąga turystów uroczymi bulwarami i uliczkami.
01.04.2017 | aktual.: 06.04.2018 09:58
Göteborg powstał w XVII wieku na zlecenie króla Gustawa II Adolfa. W ten sposób chciał on uniezależnić Szwecję od duńskich ceł. Legenda głosi też, że gdy szukał u ujścia rzeki Göta älv idealnego miejsca na założenie miasta, z nieba zleciał gołąb szukający schronienia przed orłem i usiadł na stopach króla. Gustaw wziął to za znak i podobno powiedział: "Tu powinno znajdować się to miasto!". Dzisiejszy Göteborg został zbudowany w XIX wieku. Rozpoznawczym punktem miasta jest Götaplatsen – plac z fontanną z figurą Posejdona (stworzoną przez szwedzkiego rzeźbiarza Carla Millesa). To miejsce idealne zarówno na weekendowe, jak i dłuższe wypady. Można poczuć tu morski klimat (zimą jest tu do 0˚C, a latem 20-25˚C).
Stare i nowe
Najstarszą budowlą świecką w mieście jest arsenał Kronhuset, który służył kiedyś m.in. za miejsce obrad szwedzkiego parlamentu. Zbudowany jest w duńskim stylu. Teraz mieszczą się tam sklepy ze złotem, srebrem i szkłem. Z kolei obecne Muzeum Miejskie powstało na fali działalności Szwedzkiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, która sprowadzała luksusowe towary z Dalekiego Wschodu – było jej siedzibą. Ozdobione pięknymi freskami i witrażami przedstawia dzisiaj historię miasta i jej mieszkańców.
Z XIX wieku pochodzi natomiast jedna z najpiękniejszych w Europie oraz pierwsza w Szwecji Wielka Synagoga. Atrakcją jest też pochodzący z tego samego okresu Dom Skrzatów – zaprojektowany w taki sposób, aby docierało tam jak najwięcej światła, a dodatkowo o fasadzie pokrytej malowidłami przedstawiającymi skrzaty, smoki oraz wiewiórki.
Muzeum Sztuki jest najważniejszym muzeum sztuki skandynawskiej, gdzie wystawione są także dzieła np. Rembrandta, Rubensa, Moneta czy Chagalla. Drugie warte odwiedzenia muzeum to Muzeum Kultury Światowej, otwarte w 2004 roku. W nowatorski sposób są tam prezentowane rozmaite zagadnienia. Poruszane są takie kwestie jak tematyka afrykańska czy duchowość.
Natura w mieście
Göteborg to miasto akademickie, zamieszkiwane w dużej mierze przez studentów. Centrum Nauki Universeum jest częścią Evenemangsstråket – obszaru miasta przeznaczonego na obiekty kulturalne, naukowe i sportowe. W Universeum można zobaczyć rekiny, chodzić po lesie tropikalnym, przeprowadzać eksperymenty czy poznawać kosmos.
Powierzchnię 175 hektarów zajmuje jeden z najciekawszych ogrodów w Europie – Ogród Botaniczny. Zgromadzono tam około 16 tysięcy gatunków roślin z całego świata (tropikalne, kaktusy, ponad 1,5 tysiąca orchidei oraz rośliny z półkuli południowej).
Wesołe miasteczko i jarmark
Zwiedzającym rozrywki dostarczy na pewno Liseberg – największy lunapark w Skandynawii. Swego czasu uznany przez magazyn "Forbes" jako najlepszy park rozrywki na całym świecie. Pojeździmy tam największą w krajach skandynawskich kolejką, a z diabelskiego młyna będziemy mogli podziwiać panoramę miasta. Posłuchamy tam również muzyki klasycznej. Na tym samym terenie w połowie listopada organizowany jest wielki jarmark bożonarodzeniowy, który trwa do Nowego Roku i jest niewątpliwe wizytówką miasta.
Owoce morza i klopsiki
Pamiętajmy o tym, że w Göteborgu zjemy pyszne ryby i owoce morza, warto polecić np. restauracje Fiskekrogen i Sjömagasinet. W innych miejscach na mięsnych smakoszy czekają słynne klopsiki. W mieście nie brakuje też restauracji ekologicznych, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Na kawę, do pracy, na wystawę i po dobry design
W Göteborgu są też miejsca bardziej niszowe, ale znane wśród mieszkańców – miejsca gdzie można dobrze zjeść, pójść na koncert, kupić skandynawski drobiazg do domu czy wypić pyszną kawę. Kawa w tym mieście ma naprawdę długą tradycję, więc warto rozkoszować się nią w lokalnych kawiarniach.
Oceanen to miejsce hybryda w artystycznej dzielnicy Majorna. W designerskim otoczeniu znajduje się tam restauracja z bardzo dobrym jedzeniem i odbywają się tam różne wydarzenia (wystawy, stand-upy, koncerty).
Frilagret to "centrum darmowej kultury", założone i finansowane przez miasto. Wszystkie wydarzenia są darmowe i codziennie coś się tam dzieje. Znajdziemy tam kawiarnię, miejsca do pracy, tzw. "workshop room" – gdzie można korzystać z drukarki 3d, komputerów, maszyn do szycia, maszyny do sitodruku itd. Jest także ekspres do kawy i mikrofalówka – można przynieść własną kawę i jedzenie. Ceny są tam stosunkowo niskie.
Kolejnym interesującym miejscem jest Forum syndykalistów, gdzie kawę i herbatę można dostać za darmo. Odbywają się tam wykłady i warsztaty o książkach czy darmowe kółka szkoleniowe. Można również spokojnie popracować.
Mekką dla osób kochających design może być butik Alvhem, który jest częścią niecodziennej agencji nieruchomości urządzającej mieszkania na sprzedaż w uwielbianym przez Polaków skandynawskim stylu.
Artykuł powstał przy współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl