Trwa ładowanie...
d4dv0yb

Problem z bezdomnymi w Trójmieście. Liczba osób żebrzących na ulicach rośnie

Wakacje w Trójmieście w pełni. Turyści, którzy nie zdecydowali się, aby wakacje 2020 spędzić za granicą, chętne przyjeżdżają nad polskie morze. Niestety, wraz z napływem gości, na ulice Trójmiasta powrócili bezdomni i żebrzący, którzy bywają nachalni i niebezpieczni. Władze miast apelują do przechodniów, by nie dawać im pieniędzy, tylko starać się zgłaszać informacje o ich pobycie do ośrodków pomocy społecznej. Jak wygląda sytuacja?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezdomni na ulicach Trójmiasta, wakacje 2020
Bezdomni na ulicach Trójmiasta, wakacje 2020 (Getty Images)
d4dv0yb

Trójmiasto przyciąga latem nie tylko turystów, ale także bezdomnych i żebrzących. Takie osoby nie szukają jednak profesjonalnej pomocy, a liczą na pieniądze od tłumnie przyjeżdżających gości. To zabieg, który stosują co roku. Niestety, wielu nieświadomych turystów wykazuje się hojnością, a pieniądze, które miały być przeznaczone na jedzenie, idą na używki i alkohol. Przytłoczone narastającym problemem miasta apelują do przyjezdnych.

Pomoc dla bezdomnych w Trójmieście

d4dv0yb

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej zwracają się z prośbą o nieprzekazywanie pieniędzy bezdomnym. Przekonują natomiast, że najskuteczniejszą metodą walki z problemem jest kierowanie osób bezdomnych i żebrzących do odpowiednich instytucji i organizacji.

W Sopocie, w którym największy problem jest na głównym deptaku, w ostatnich dniach ruszyła akcja uświadamiająca mieszkańców i turystów, że bezpośrednia pomoc finansowa nie powinna być oferowana bezdomnym. Do rąk mieszkańców i turystów trafiają ulotki w języku polskim i angielskim, a w lokalach gastronomicznych i w miejscach turystycznych wiszą plakaty mówiące, jak mądrze pomagać.

Również w Gdańsku służby apelują, by mieszkańcy i turyści informowali o żebrzących i bezdomnych Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który służy fachową pomocą. Funkcjonariusze proszą, aby kategorycznie odmawiać doraźnej pomocy finansowej ze względu na rosnącą liczbę bezdomnych, będących pod wpływem alkoholu.

d4dv0yb

W Gdyni problem jest widoczny zwłaszcza w okolicach hal targowych. Zlokalizowane nieopodal schronisko dla osób bezdomnych uzależnionych od alkoholu, oferuje jednak chęć przyjęcia osób potrzebujących.

"Widząc osobę w kryzysie bezdomności, reagujmy, nie bądźmy obojętni. Wystarczy telefonicznie skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy postarają się pomóc potrzebującemu człowiekowi" - apeluje w rozmowie z portalem trojmiasto.pl Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje? Ekspert przedstawia najnowsze dane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dv0yb

Podziel się opinią

Share

d4dv0yb

d4dv0yb