Problemy Polaków w Islandii. "Nikt cię tu nie chce, lepiej wracaj..."
W Islandii przeprowadzono badania zatytułowane "Nikt cię tu nie chce, lepiej wracaj do swojego pieprzonego kraju: Doświadczenia osób polskiego pochodzenia związane z nienawiścią i dyskryminacją ze względu na pochodzenie". Wyniki są zaskakujące.
Islandia jest jednym z najpiękniejszych krajów na świecie. Fascynuje przede wszystkim surową, praktycznie nie naruszoną przez człowieka przyrodą.Turystów przyciągają jaskinie lodowe, wulkany, dymiące gejzery czy przepiękne wodospady. Wyprawa przez Islandię to podróż do najbardziej fantastycznych cudów natury, jakie można znaleźć na Ziemi.
Wielu Polaków decyduje się nie tylko wybrać tam na urlop, ale także zamieszkać. Największe skupiska naszych rodaków można znaleźć w Reykjavíku, Keflavíku i Hafnarfjörður. Okazuje się, że Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Islandii. Stanowią nieco ponad 5,5 proc. populacji tego kraju.
LIVE chat: Inteligencja emocjonalna małego dziecka
Ważne badania dla Polaków w Islandii
Eva Maria Ingvadottir z Uniwersytetu Akureyri wraz z Eyrún Eyþórsdóttir postanowiły sprawdzić, jak wygląda temat nienawiści wobec tej grupy. Przygotowały kwestionariusz w języku polskim, w którym imigranci polskiego pochodzenia w wieku od 18 lat mieli możliwość odpowiedzieć, czy doświadczyli dyskryminacji, w tym mowy nienawiści i/lub dyskryminacji ze względu na pochodzenie.
"Jako doradca centrum wielokulturowego Alþjóðastofa w Akureyri spotkałam się z wieloma sytuacjami, w których osoby dzieliły się ze mną opowieściami o np. mowie nienawiści czy nierównym traktowaniu. Po tym, jak usłyszałam o badaniach, które prowadzi Eyrún, pomyślałam, że warto połączyć te dwa wątki i skontaktowałam się z nią, proponując wspólną pracę nad zagadnieniem" — powiedziała w rozmowie z Ríkisútvarpið Eva María Ingvadóttir, badaczka polskiego pochodzenia.
Czytaj też: Startuje sezon w ośrodkach narciarskich w Polsce
W badaniu wzięło udział 989 osób. Uczestniczy mieli także odpowiedzieć, czy doświadczyły dyskryminacji ze względu na pochodzenie w miejscu pracy lub w różnych instytucjach na terenie Islandii.
Polacy prześladowani w Islandii
Jak informuje portal icelandnews.is, badaczki przedstawiły wstępne wyniki badania, z których wynika, że respondenci najczęściej doświadczali mowy nienawiści ze względu na pochodzenie (prawie 60 proc.), a prawie połowa zgłosiła doświadczenie dyskryminacji ze względu na pochodzenie w miejscu pracy. Jeden z badanych powiedział, że usłyszał od przełożonego, że " to przeoczenie, że Hitler nie zabił nas wszystkich podczas wojny".
Ok. 20 proc. respondentów przyznało, że doświadczyło nienawiści, którą można powiązać z ich polskim pochodzeniem. Wymieniły: napaść, groźby lub zniszczenie ich mienia. Co ciekawe, większość ofiar doświadczała nienawiści i dyskryminacji wielokrotnie.
Bardzo niewiele z tych osób, bo ok. 13 proc. zdecydowało się na kontakt w tej sprawie z policją, mimo że działania wobec nich były przestępstwem.
Źródło: icelandnews.is / Ríkisútvarpið