Przełomowe odkrycia w Turcji. Oto najbardziej spektakularne znaleziska
Rok 2024 nazwano Złotą Erą Archeologii. Turcja swoimi przełomowymi odkryciami wywołała w ostatnim czasie spore poruszenie w kręgach archeologicznych na całym świecie. Prowadzone przez cały rok wykopaliska ujawniły ślady życia sprzed tysięcy lat.
Turcja to nie tylko kraj, który pochwalić może się rosnącą z roku na rok liczbą odwiedzających go turystów, ale także słynący z imponujących odkryć archeologicznych. Tych w minionym roku nie brakowało.
Odkrycia w Turcji
Liczba prac archeologicznych w tym kraju w 2023 r. to 720 wykopalisk. W 2024 r. wzrosła do 765, a zgodnie z planami do 2026 r. ma ich być aż 800.
Wśród najbardziej imponujących odkryć archeologicznych tym kraju w 2024 r. wyróżnia się m.in. liczącą 4 tys. lat pieczęć, odkrytą w Kütahyi oraz minojski sztylet, wykonany z brązu i ozdobiony srebrnymi nitami, znaleziony u wybrzeży prowincji Antalya.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rajski zakątek w turystycznym kraju. Widoki obłędne
O tym mówili wszyscy
W ubiegłym roku Turcja pochwalić się mogła także odkryciem hellenistycznej głowy rzeźby bogini Higiei oraz grupy pomalowanych rzeźb Skylli w prowincji Denizli. Głowa posągu liczyła ponad 2,1 tys. lat. Z kolei liczącą 7,8 tys. lat figurkę kobiety znaleziono podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym Ulucak Höyük, w prowincji Izmir. Na figurce widniał otwór symbolizujący usta. Archeolodzy uważają zatem, że przedstawia ona kobietę, która opowiadała historie.
Z kolei magazyn żywności odnaleziono w czasie wykopaliska w ruinach Ani, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdujących się w prowincji Kars. Pochodzi z okresu panowania Seldżuków (XI-XII w. n.e.). Mieści on osiem dużych stożkowych naczyń, każde o wysokości około 1,5 m i średnicy otworu 50 cm. Obok tych zbiorników uwagę przyciąga również fragment misy z motywem pawia, w średniowiecznej mitologii będącego symbolem raju.
Nie można ponadto zapomnieć o starożytnej, monumentalnej głowie Zeusa w Aydin. Została ona wykonana z pojedynczego bloku średnioziarnistego marmuru pochodzącego z rejonu Afrodyzji, datowanego na II i III w.
Źródło: synertime.pl