Trwa ładowanie...

Przełomowe odkrycie na Pacyfiku. W błocie kryją się miliardy dolarów

Maleńka wyspa, a raczej to, co na niej odkryto, może zrewolucjonizować światową ekonomię. 16 mln ton rzadkich minerałów, które wykorzystuje się m.in. do produkcji smartfonów – wykryto właśnie tam. Do tej pory to Chiny były monopolistą, jeśli chodzi o dostarczanie tych pierwiastków.

Przełomowe odkrycie na Pacyfiku. W błocie kryją się miliardy dolarówŹródło: google maps
d14m2cd
d14m2cd

CNN podało, że na wyspie Minami Tori-shima, która leży na Pacyfiku 1200 km od wybrzeży Japonii, zidentyfikowano "niemal nieskończone źródło rzadkich minerałów".

Wokół wyspy odkryto m.in. dużą ilość itru, który będzie można wykorzystywać przez następne 780 lat, europu (wystarczy na 620 lat), terbu (420 lat) czy dysproz (730 lat). Pierwiastki te wykorzystywane są do produkcji podzespołów do urządzeń takich jak: smartfony, radary, systemy przeciwrakietowe, akumulatory i samochody hybrydowe.

Do tej pory to Chiny w 95 proc. dostarczały te rzadkie minerały. Najnowsze odkrycie może mocno namieszać w układzie sił na gospodarczym szczycie.

google maps
Źródło: google maps

Trzeba się na razie wstrzymać z euforią, ponieważ zasoby te znajdują się na głębokości ok. 6 tys. metrów pod ziemią. Nie dość, że ich wydobycie byłoby kosztownym przedsięwzięciem, to nie wiadomo też, jakie będą konsekwencje takich odwiertów dla środowiska naturalnego.

d14m2cd

Co zamierza zrobić Japonia? Kiedy rozpocznie w tym kierunku prace? Na razie nie podaje szczegółów. Nie wyklucza jednak eksploracji złoża w najbliższej przyszłości.

Źródło: CNN / bankier.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zagadka monumentów Yonaguni

d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj