Ranking miast najlepszych na odpowiedzialne podróże. Jest polski akcent
Internetowa wyszukiwarka podróży Kayak przygotowała zestawienie miast nadających się na odpowiedzialne podróże, czyli takich, które walczą m.in. o redukcję śladu węglowego. W "2023 City Index for Mindful Travellers" znalazły się polskie akcenty.
"To nie jest typowy ranking miast" - czytamy na stronie kayak.com i widzimy tabelę, na podstawie, której możemy sami zdecydować, które miasto będzie najlepsze na nasz urlop.
Ranking dla odpowiedzialnych turystów
Pod lupę wzięto 167 różnych miast na całym świecie. Podczas oceny wzięto pod uwagę 28 kryteriów, w tym zrównoważony rozwój, popularność destynacji, zakwaterowanie, transport, jakość powietrza i koszty.
Pierwsze miejsce zdobył Rotterdam. To holenderskie miasto ma najwyższy wynik dzięki lotnisku z zaawansowanym systemem zarządzania emisją dwutlenku węgla certyfikowanym przez Airport Carbon Accreditation. Wpływ na dużą liczbę głosów miała także najwyższa liczba konkurencyjnych cenowo nieruchomości zakwalifikowanych przez Booking.com do programu "Zrównoważone podróże". Nie bez znaczenia była także rozbudowana sieć kolei miejskiej i największa liczba tras rowerowych - czytamy w komunikacie prasowym Kayak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Drugie miejsce przypadło Amsterdamowi, który doceniony został za ulice dostosowane do potrzeb rowerzystów i pieszych, ale także spore możliwości korzystania z samochodów przyjaznych dla środowiska i dużą liczbę stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Trzecie miejsce zajęło Graz w Austrii, które opisano jako ukryty skarb. Zdaniem oceniających, wyróżnia się dużą liczbą połączeń kolejowych i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W wyjaśnieniu zaznaczono także, że nie bez znaczenia jest fakt, że centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i można zwiedzać je wyłącznie pieszo.
W pierwszej dziesiątce znalazły się też: Trondheim w Norwegii, Monachium w Niemczech, Helsinki w Finlandii, Sztokholm w Szwecji, Zurych w Szwajcarii, Goeteborg w Szwecji i Wiedeń w Austrii.
Jak podkreślają twórcy rankingu, ma on być "interaktywnym przewodnikiem, który ma pomóc podróżnym w rozważeniu aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem podczas planowania kolejnych podróży".
Polskie miasta w rankingu
Na liście nie zabrakło też akcentu polskiego. Gdańsk uplasował się na 42 pozycji. Uznano, że miasto można bardzo łatwo zwiedzać na piechotę dzięki dużej liczbie odcinków przeznaczonych wyłącznie dla pieszych. Polskie miasto pochwalono także za dużą liczbę galerii sztuki i muzeów na kilometr kwadratowy.
Na 50 pozycji rankingu znalazł się Wrocław, który także ma dużą liczbę odcinków dla pieszych oraz miejsc przystosowanych dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Podobnie jak Gdańsk, tak i Wrocław pochwalono za liczne muzea i galerie sztuki.
Warszawa zajęła w rankingu 61 miejsce. Co ciekawe, miasto wyróżniono ze względu na dużą liczbę sklepów z używaną odzieżą, które zachęcają do zrównoważonych zakupów.
Ostatnie polskie miasto, które znalazło się w rankingu to Kraków. Trafił na 70 miejsce dzięki dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej. Jak czytamy w komunikacie, zapewnia ona transport o mniejszym śladzie węglowym między popularnymi miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO.