Trwa ładowanie...

Raport: Młodzi Europejczycy wolą plażować niż się modlić

Z badania przeprowadzonego przez agencję YouGov na zlecenie niemieckiej Fundacji TUI wynika, że rozrywka, miłość, seks i podróże są szczególnie istotnym elementem życia dla blisko co drugiego młodego Europejczyka. Dla obywateli UE do 26. roku życia są to kwestie znacznie ważniejsze niż religia, tradycja czy polityka. Także dla młodych Polaków liczy się przede wszystkim seks. Poza nami tylko Francuzi przedkładają miłość i seks nad wykształcenie.

Raport: Młodzi Europejczycy wolą plażować niż się modlićŹródło: Shutterstock.com, fot: karelnoppe
d33jis0
d33jis0

Badanie, o którym mowa, objęło 6 tys. osób w wieku od 16 do 26 lat w 7 krajach unijnych: Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Celem ankiety było sprawdzenie, jakim wartościom hołduje młode pokolenie Starego Kontynentu. Wyniki opublikowane w maju 2017 r. są zaskakujące.

Podróże w cenie

40 proc. młodych Europejczyków objętych badaniem uznało podróże za ważny aspekt ich życia prywatnego. Wyjazdy i zwiedzanie świata okazały się znacznie bardziej istotne niż dalsza rodzina (30 proc. odpowiedzi), tradycja (26 proc.), zaangażowanie polityczne (25 proc.) i religia (19 proc.).

Pod względem wartości podróże zostały wyprzedzone przez: bliską rodzinę (80 proc.), przyjaciół (70 proc.), wykształcenie (67 proc. ), miłość i seks (66 proc.). Dla Europejczyków między 16. a 26. rokiem życia zabawa i rozrywka są równie istotne co sukces na polu zawodowym i kariera (62 proc. odpowiedzi). Te ostatnie razem z miłością biją na głowę pieniędze (52 proc.).

Oczywiście wyniki różnią się, jeśli przyjrzymy się odpowiedziom przedstawicieli poszczególnych nacji. Co ciekawe, dla młodych Polaków miłość i seks (70 proc.) są ważniejsze niż wykształcenie (59 proc.), kariera i przyjaciele (po 62 proc.) czy pieniądze (55 proc.). Jak wynika z badania, od kwestii sercowo-łóżkowych w prywatnym życiu rodaków bardziej istotna okazała tylko rodzina. Młode pokolenie z kraju nad Wisłą wyróżnia się na tym polu pośród innych przebadanych Europejczyków. Poza Polakami tylko Francuzi przedkładają miłość i seks (59 proc.) nad wykształcenie (53 proc.).

tui-stiftung.de
Źródło: tui-stiftung.de, fot: WP

Także pod względem stosunku do podróży "biało-czerwoni" nieco odstają od reszty przebadanych. Dużą wagę do wyjazdów, plażowania i odpoczynku przykłada 41 proc. młodych krajan, znacznie mniej niż jest to w przypadku Włochów (62 proc.), Hiszpanów (57 proc.) i Greków (53 proc.).

d33jis0

Wyprzedziliśmy jednak inne kraje, jeśli chodzi o to, jak dużą rolę odgrywają w prywatnym życiu religia i tradycja. Polska zdecydowanie wyprzedziła inne kraje w tej kwestii. Na tradycję jako istotny aspekt wskazało aż 35 proc. młodych rodaków (dla porównania: wśród Brytyjczyków wskaźnik ten wyniósł 15 proc.). Przywiązanie do religii zadeklarowało zaś 29 proc. ankietowanych Polaków, zawyżając europejskie statystyki. W Wielkiej Brytanii religię jako istotną wartość postrzega zaledwie 11 proc., w Hiszpanii zaś 12 proc. badanych.

Gdzie jeżdżą młodzi Europejczycy

Miażdżąca większość młodych Europejczyków (84 proc.) przynajmniej raz w życiu odwiedziła swoich sąsiadów ze Wspólnoty. Tylko 16 proc. przebadanych Polaków nie zawitało nigdy do żadnego kraju w ramach UE. Statystyki mamy pod tym względem lepsze niż Grecja (z 29 proc. wypadła w tym zestawieniu najsłabiej) i Hiszpania (19 proc. jej obywateli, którzy nie skończyli 26 lat nigdy nie odwiedziło żadnego kraju wspólnoty). Jednak nie możemy konkurować z Niemcami, którzy zdominowali"„wyścig". 9 z 10 młodych Niemców intensywnie podróżuje w granicach Unii, tuż za nimi znaleźli się Brytyjczycy, Francuzi i Włosi.

Jak wynika z badania, Polacy między 16. a 26. rokiem życia najczęściej odwiedzali swoich zachodnich sąsiadów tuż za granicą. W Niemczech przynajmniej raz był co 2. młody rodak. Wielką Brytanię, Francję i Hiszpanię odwiedził niemal co drugi przedstawiciel "biało-czerwonych". Wizyty w granicach UE najrzadziej odbywały się w Grecji. I tylko co 5. przepytany Polak miał okazję zawitać do Stanów.

tui-stiftung.de
Źródło: tui-stiftung.de, fot: WP

Co zastanawiające, więcej młodych Brytyjczyków (37. proc.) było w USA niż w kraju nad Wisłą (27 proc.). Podobnie rzecz ma się w Hiszpanii i Francji. Tylko młodzi Niemcy częściej odwiedzali Polskę niż Amerykę, zaś Grecy równie często byli przynajmniej raz między Bałtykiem i Karpatami, co na Nowym Kontynencie.

d33jis0

Dla młodych Polaków Wielka Brytania i Niemcy pozostają najbardziej atrakcyjnymi krajami, jeżeli chodzi o możliwości związane z karierą. W tych miejscach krajanie łatwiej wyobrażają sobie zamieszkanie na dłużej i podjęcie pracy niż w Stanach. Najmniej pod tym względem kusi – jak można się domyślić – Grecja, tuż za nią znalazły się zaś Włochy.

Polacy – niepoprawni optymiści?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji TUI wynika również, że młodzi Europejczycy oceniają swoje warunki życia dobrze, choć są krytyczni wobec sytuacji geopolitycznej i ekonomicznej. Przez najbardziej różowe okulary swoją sytuację finansową postrzegają, a jakże, Polacy. Zapytani o to, jak ich możliwości finansowe zmieniły się w ciągu ostatnich 2 lat, 9 proc. młodych rodaków stwierdziło, że sytuacja zmieniła się na lepsze znacząco, a 35 proc. uważa, że się nieco poprawiła. Te wyniki nie mają odpowiedników wśród diagnoz przedstawicieli pozostałych przebadanych nacji. Tylko 2 proc. Greków przed 26 rokiem życia uznało, że ich sytuacja finansowa w ostatnim czasie poprawiła się zdecydowanie, a 9 proc. – że polepszyła się nieznacznie. Zaledwie co 5. Francuz i Hiszpan zauważa zmianę na lepsze.

Podobnie optymistycznie młodzi Polacy widzą swoją przyszłość. W to, że w ciągu najbliższych 2 lat ich sytuacja finansowa diametralnie się poprawi, wierzy aż 14 proc. przebadanych osób z kraju nad Wisłą, a 41 proc. sądzi, że zmiany nie będą aż tak spektakularne, ale jednak wyjdą na plus. Jeśli chodzi o entuzjazm w tych kwestiach, najbliżsi są nam kolejno: Hiszpanie, Włosi i Niemcy.

Szczegóły badania możecie znaleźć znaleźć w raporcie dostępnym na stronie Fundacji TUI.

d33jis0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jis0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj