Retba - niezwykłe jezioro w Afryce

Retba - niezwykłe jezioro w Afryce

Położony w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, Senegal należy do najmniej znanych kierunków turystycznych w Polsce. Słynie z długich, piaszczystych plaż - podobno jednych z najpiękniejszych na kontynencie oraz kolonialnego miasta Saint-Louis z charakterystycznymi kolorowymi łodziami na wybrzeżu. Tu znajduje się także, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyspa Gorée - przez wieki największy ośrodek handlu niewolnikami w Afryce. W pobliżu stolicy kraju - Dakaru, w której panuje europejska atmosfera, znajduje się jeden z wyjątkowych cudów natury. Jezioro Retba, nazywane także Lac Rose, czyli Różowe Jezioro, wyróżnia się nietypową barwą. Skąd się wzięła?

Położony w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, Senegal należy do najmniej znanych kierunków turystycznych w Polsce. Słynie z długich, piaszczystych plaż – podobno jednych z najpiękniejszych na kontynencie oraz kolonialnego miasta Saint-Louis z charakterystycznymi kolorowymi łodziami na wybrzeżu. Tu znajduje się, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyspa Gorée – przez wieki największy ośrodek handlu niewolnikami w Afryce. W pobliżu stolicy kraju – Dakaru, w której panuje europejska atmosfera, znajduje się jeden z wyjątkowych cudów natury. Jezioro Retba, nazywane także Lac Rose, czyli Różowe Jezioro, wyróżnia się nietypową barwą. Skąd się wzięła?

if/pw

1 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by nextdrop, flickr.com

Jezioro Retba *leży ok. 20 km od stolicy oraz od najbardziej wysuniętego na zachód punktu Afryki - *Przylądka Zielonego, a od Oceanu Atlantyckiego oddziela je tylko wąski pas wydm. Niesamowity różowy kolor woda przybiera w porze suchej, która w Senegalu trwa od listopada do maja. Zmienia się on pod wpływem kąta padania promieni słonecznych.

2 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by Arnault, Wikimedia Commons

Za nietypową barwę, od której wzięła się nazwa jeziora, odpowiadają cyjanobakterie, czyli prościej mówiąc sinice, które produkują pigment o intensywnej barwie. Nie bez znaczenia jest także nagromadzenie minerałów na brzegach zbiornika – są to głównie związki chloru i soli mineralnych.

3 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by Mickaël T, flickr.com

Zajmujący powierzchnię 3 km kw. zbiornik charakteryzuje się także ogromnym zasoleniem. Pozwala to ludziom z łatwością unosić się na wodzie – tak jak w przypadku Morza Martwego. Zawartość soli w litrze szacuje się tu na 380-400 gramów!

4 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jeff Attaway, flickr.com

Jest ona wydobywana z Lac Rose przez miejscową ludność, która pracuje nawet po kilkanaście godzin dziennie. Żeby ochronić skórę przed szkodliwym działaniem wody, smarują ciało masłem shea. Po wydobyciu z dna szlamu, jest on przepłukiwany i suszony na brzegu. W ten sposób otrzymany minerał usypuje się w charakterystyczne kopce.

5 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by Jeff Attaway, flickr.com

Dzięki temu Różowe Jezioro stanowi dla Senegalu podwójne źródło dochodów – z jednej strony ze względu na wydobycie soli, z drugiej dzięki swej wyjątkowej urodzie stało się atrakcją, która przyciąga turystów.

6 / 6

Cud natury Senegalu

Obraz
© Licencja Creative Commons by Manuele Zunelli, flickr.com

Co ciekawe, w pobliżu jeziora Retba często znajdowała się meta słynnego Rajdu Paryż-Dakar. Jego zawodnicy podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)