Rezydencje prezydentów Polski. Gdzie pracują i odpoczywają głowy naszego państwa?
Pałac Prezydencki i Belweder w Warszawie to najbardziej znane rezydencje, w których na co dzień pracują bądź mieszkają poszczególni prezydenci RP. Jednakże nie są one jedynymi posiadłościami, z jakich głowy państwa korzystają w trakcie kadencji. Odrobiny odpoczynku zaznają w różnych zakątkach Polski, m.in. w Wiśle, Ciechocinku czy Helu. Oto najważniejsze miejsca, gdzie można spotkać wypełniającego obowiązki lub urlopującego prezydenta.
W porównaniu do rezydencji, które mają do dyspozycji głowy Francji, USA czy Rosji, posiadłości polskich prezydentów nie robią specjalnie dużego wrażenia, ale "zwykły" obywatel z pewnością może im pozazdrościć przebywania w luksusowych wnętrzach. W części z nich realizują codzienne zadania, a w innych przyjmują zagranicznych gości lub odpoczywają po pracy. Przedstawiamy kilka przykładowych miejsc, z których może korzystać obecnie Andrzej Duda. Ich wykaz znajdziemy też na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Pałac Prezydencki w Warszawie
Zaczynamy od powszechnie znanej rezydencji, czyli Pałacu Prezydenckiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48 w Warszawie. Pierwszą budowę rozpoczęto już w latach 40. XVII wieku, ale od tego czasu gmach przeszedł liczne remonty i zmieniał swoje funkcje. Co ciekawe, w latach 1768 – 1778 funkcjonował w nim teatr, a w specjalnej loży mógł siedzieć ostatni król Polski - Stanisław August Poniatowski. Z kolei w 1818 roku ośmioletni Fryderyk Chopin zagrał po raz pierwszy publicznie właśnie w tym pałacu.
W późniejszym czasie mieściły się tam siedziby polskich władz, a podczas II wojny światowej Niemcy dokonali przebudowy i urządzili luksusowy hotel z kasynem. Od 1994 roku pałac pełni rolę oficjalnej siedziby Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, stąd też nazywa się go "Prezydenckim". To tutaj podpisywane są znaczące dokumenty, np. dotyczące wstąpienia Polski do NATO i UE, a także wiele innych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"
Do najważniejszych pomieszczeń należą z kolei: Sień Główna, Sala Orderu Orła Białego, Kaplica z przekazywanym co roku betlejemskim światełkiem pokoju, Sala Rokoko, Sala Biała im. Lecha Kaczyńskiego oraz Sala Kolumnowa, gdzie w 1989 roku miały miejsce negocjacje w ramach Okrągłego Stołu.
Belweder w Warszawie
Kolejna rezydencja prezydencka to Belweder znajdujący się tuż przy Łazienkach Królewskich w Warszawie. Złoty okres pałacu przypadł na lata panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W kolejnych latach urzędowali tam m.in. wielki książę Konstanty (brat rosyjskiego cara Aleksandra I Romanowa), niemiecki generał – gubernator Hans Hartwig von Beseler, Józef Piłsudski i wielu innych przedstawicieli władz.
Współcześnie Belweder pełni funkcję jednej z siedzib Prezydenta RP, gdzie odbywają się różne uroczystości. Przybywający goście mają co podziwiać. Sala Marmurowa, Sala Lustrzana, Sala Łowicka, Sala Pompejańska, Kaplica pw. NMP Królowej Polski, Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari to jedne z najważniejszych pomieszczeń.
Zarówno Belweder, jak i Pałac Prezydencki mogą zwiedzać bezpłatnie grupy zorganizowane, np. szkoły i organizacje społeczne, po wcześniejszej rezerwacji i uzyskaniu zgody. Oba obiekty są stale użytkowane, dlatego dostęp do nich jest znacznie trudniejszy niż w przypadku odwiedzin typowych muzeów.
Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle
Bardziej dostępny dla turystów jest obiekt przy ul. Zameczek 1 w Wiśle. Modernistyczny pałac – powstały w miejscu spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów – był darem od Ślązaków dla prezydenta Ignacego Mościckiego.
Obecnie składa się z trzech części: zamku – historycznej rezydencji prezydentów, drewnianej kaplicy z 1909 roku oraz zamku dolnego wraz z gajówką, które można nieodpłatnie zwiedzać w grupie z przewodnikiem, po uprzedniej rezerwacji.
Co ciekawe, chętni mogą nawet skorzystać z oferty noclegowej w zamku dolnym. Za jeden nocleg w pokoju z widokiem na pasmo Beskidu Śląskiego i śniadanie zapłacimy od 180 zł za osobę lub od 260 zł za dwie osoby.
Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku
Głowa państwa może odwiedzać także Ciechocinek. Odrestaurowany dworek przy ul. Leśnej 1 pełni współcześnie funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego.
Na odwiedzających czeka m.in. wystawa "Niepodległa. Ojcowie Niepodległości" przybliżająca sylwetki osób, które miały swój udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Mowa m.in. o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim czy Ignacym Paderewskim.
Rezydencja Prezydenta RP na Mierzei Helskiej
Prezydencką rezydencję znajdziemy również na Pomorzu. Głowa państwa nie tylko tam odpoczywa, ale też przyjmuje gości. W helskim centrum reprezentacyjno – konferencyjnym goszczono już m.in. pierwszego prezydenta Czech Václava Havla, kanclerz Niemiec Angelę Merkel czy 43. prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Walkera Busha.