Trwa ładowanie...

Rosjanie chcą gwarancji od Turcji. Straszą ograniczeniami dla linii lotniczych

Rosja chce, aby Turcji zapewniła, że dzierżawione przez nią samoloty przewożące rosyjskich turystów, nie zostaną przejęte przez ich właścicieli. Jednak te gwarancje nie wszystkim są na rękę.

Plaża Kaputaş, Turcja Plaża Kaputaş, Turcja Źródło: Adobe Stock, fot: Natalia
d4jf8ht
d4jf8ht

Prognozy mówią, że w tym roku Turcję odwiedzi nawet 3 mln rosyjskich turystów, ale z powodu wojny w Ukrainie i związanych z nią sankcji, rosyjskie samoloty będą mogły przewieźć maksymalnie 500 tys. pasażerów.

Z tego względu Rosja zabiega teraz o gwarancje zapewniające, że dzierżawione od zagranicznych firm maszyny - z których korzystają państwowe i prywatne rosyjskie linie lotnicze - nie zostaną przejęte po wylądowaniu w Turcji. Rosyjscy przewoźnicy mają łącznie 781 samolotów, ale 571 z nich jest dzierżawionych. Istnieje ryzyko, że firmy leasingujące te maszyny będą domagać się ich zwrotu.

Strona rosyjska prowadzi rozmowy z tureckim Ministerstwem Transportu, ale prawnicy argumentują, że Turcja nie jest w stanie wypełnić takiego zobowiązania. Jak dotąd, Moskwa uzyskała takie gwarancje tylko w Kazachstanie.

Turcy chcą latać po turystów swoimi samolotami

Co więcej, takie gwarancje nie do końca są na rękę samej Turcji, która woli transportować turystów na pokładach swoich samolotów. Linie Turkish Airlines planują zwiększyć liczbę lotów do Rosji do 300 tygodniowo przydzielając na te trasy dodatkowe 25 samolotów. Dziennik "Kommiersant" twierdził, że jeśli Ankara nie udzieli gwarancji, to Moskwa w odwecie może nałożyć pewne ograniczenia na Turkish Airlines.

d4jf8ht

Przypomnijmy, że w 2019 roku Turcję odwiedziło ponad 7 mln Rosjan. Z kolei w 2020 roku - z powodu pandemii COVID-19 - było ich tylko 2,1 mln. W 2021 roku liczba ta ponownie zaczęła rosnąć i osiągnęła 4,7 mln.

Źródło: hurriyetdailynews.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj