Turcja zaskoczyła wszystkich. To przełomowa zmiana
Turcja od wtorku 19 kwietnia jest jeszcze bardziej dostępna dla Polaków. W Dzienniku Urzędowym poinformowano, że obywatele naszego kraju mogą wjeżdżać do Turcji również na podstawie dowodu osobistego, a nie - jak do tej pory - jedynie paszportu.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Jak czytamy w tureckim Dzienniku Urzędowym (Resmî Gazete), od 19 kwietnia 2022 roku obywatele polscy mogą wjechać do Turcji legitymując się dowodem osobistym. Warunkiem przekroczenia granicy jest przyjazd w ramach pobytu turystycznego nie dłuższego niż 90 dni (w ciągu 180 dni).
Z pewnością wiadomość ta ucieszy wiele osób, w końcu Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków, a w ostatnich tygodniach wyrobienie nowego paszportu jest dość trudne i czasochłonne. Być może dzięki wprowadzonym zmianom jeszcze więcej osób wybierze urlop właśnie w Turcji.
- W zeszłym roku była liderem w rankingach biur podróży - podkreśla Marzena German z Wakacje.pl.
- W sumie na swój urlop Turcję wybrało prawie 590 tys. naszych podróżnych, a w świetnym 2019 roku ponad 880 tys. Dla regionu Antalyi nad Morzem Śródziemnym jesteśmy piątym pod względem wielkości rynkiem źródłowym, a z wypowiedzi tureckich ekspertów turystycznych wynika, że w zeszłym roku udział Polski w tamtejszym rynku turystyki przyjazdowej na wynosił 5 proc. - czyli tyle samo, ile Wielkiej Brytanii w bardzo dobrym dla branży 2019 roku - tłumaczy ekspertka.
Turcja kusi niskimi cenami i pewną pogodą
Popularność Turcji wśród turystów m.in. z Polski opiera się przede wszystkim na atrakcyjnych cenach wyjazdów i świetnego stosunku kosztów do jakości, różnorodnych opcji wypoczynku oraz niemal całorocznego sezonu. - Polacy kochają Turcję nie tylko za piękną pogodę i ciepłe morze, doceniają wysoką jakość usług przy zachowaniu atrakcyjnych cen - potwierdza ekspertka Wakacje.pl.
- Wycieczki do Turcji z Polski organizowane są przez cały rok. O ile w sezonie letnim mowa o wypoczynku nad Morzem Śródziemnym lub Egejskim i programach objazdowych, to zimą dostępne są zarówno wyjazdy na Riwierę Turecką, jak i na narty do Kapadocji. Ciekawą propozycją są też wycieczki do Stambułu, wspaniałej metropolii z bogatą historią i kulturą położonej jednocześnie na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji - mówi Marzena German.
Turyści stawiają na letnie wakacje w Turcji, bo cenią tamtejsze bogate all inclusive oferowane przez dobrej klasy hotele. Co więcej, w lipcu czy sierpniu mamy gwarancje wysokich temperatur i braku opadów.
- Polacy chętnie wypoczywają w komfortowych hotelach, korzystają z kompleksów basenowych i wielu innych atrakcji, jakie oferują resorty. Lubią też jeździć na wycieczki, w czasie których odkrywają historię i kulturę tego kraju, chętnie wybierają się też na zakupy - wspomina ekspertka.
Do Turcji dolecimy szybko i wygodnie
Warto podkreślić, że - ze względu na dużą popularność kierunku - do Turcji można dolecieć z większości polskich lotnisk, nie tylko z Warszawy czy Krakowa.
- Dla wielu osób, w tym rodzin, niewątpliwą zaletą jest fakt, że do Turcji leci się krótko. Poza tym, z uwagi na popularność tego kierunku w Polsce, można tam dolecieć z wielu lotnisk regionalnych - dodaje Marzena German i przypomina, że mimo zniesienia obowiązku paszportowego, w dalszym ciągu do przekroczenia granicy potrzebny jest dokument tożsamości.
- Dotyczy to również dzieci, o czym nie można zapominać, wybierając się za granicę. Jeśli dziecko nie ma paszportu, to wyróbmy mu dowód osobisty. Bez dokumentu tożsamości nie będzie mogło przekroczyć granicy czy wsiąść do samolotu - tłumaczy.
Hanna Szczypiór, dziennikarka Wirtualnej Polski
Sztuka podróżowania - DS4
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.