Rumunia - 7 wyjątkowych miejsc
Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny hrabiego Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna. Oto siedem miejsc, których nie można ominąć podczas wizyty w Rumunii!
Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny hrabiego Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna. Oto siedem miejsc, których nie można ominąć podczas wizyty w Rumunii!
Małe miasteczko w sercu Transylwanii - Sighisoara jest miejscem narodzin legendarnego Włada Palownika, znanego bardziej jako hrabia Drakula, który przyszedł na świat w 1431 roku. Do dziś przetrwały kilkunastowieczne ulice i fortyfikacje, które tworzą iście filmową scenerię. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Wschodniej i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczne dla miejscowości są wąskie uliczki, na których późnym wieczorem można odnieść wrażenie, że skrada się za nami wampir.
ik
Atrakcje Rumunii - Peles
Ta idylliczna, neorenesansowa budowla znajduje się 135 kilometrów od Bukaresztu. Zamek Peles został zbudowany pod koniec XIX wieku dla króla Karola I. Pierwotnym projektem zajmował się wiedeński architekt Carl Wilhelm Christian Ritter von Doderer, twierdza była jednak wielokrotnie przebudowywana. Do śmierci Karola I w 1914 roku zamek służył mu za letnią rezydencję. Obecnie znajduje się tu muzeum.
Atrakcje Rumunii - Bran
Obowiązkowym punktem każdej zorganizowanej wycieczki jest także zamek w Branie, który dzięki książce Brama Stokera mylnie uchodzi za siedzibę wampira Drakuli. Prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał. Malownicza gotycka twierdza z pewnością warta jest odwiedzenia, ale jeśli chcemy zobaczyć prawdziwą siedzibę Włada musimy udać się do doliny uformowanej przez rzekę Ardżesz, gdzie znajdują się ruiny zamku w Poenari.
Atrakcje Rumunii - Bukowina
W Rumunii leży także południowa część Bukowiny. Piękne krajobrazy i spokój zachęcają do pieszych wędrówek. Na specjalną uwagę zasługują XVI-wieczne monastyry. To prawdziwe cuda architektury. Zewnętrzne mury są malowane w obrazy nawiązujące do Biblii, legend i wydarzeń historycznych. Zespoły klasztorne w Arbore, Watrze Mołdawicy, Worońcu, Humorze, Patrauti, Probocie oraz Suczawie zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje Rumunii - Szosa Transfogaraska
Szosa Transfogaraska to górska serpentyna, która mierzy 151 kilometrów długości i ma ogromną liczbę zakrętów. Przecina z północy na południe Góry Fogaraskie - najwyższe pasmo górskie rumuńskich Karpat. Położona jest pomiędzy liczącym 2544 m.n.p.m Moldoveanu a Negoiu wznoszącym się na wysokość 2535 m n.p.m. Ze względu na liczne zakręty na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Przejażdżka tą trasą po prostu zapiera dech w piersiach - widoki są niezapomniane.
Atrakcje Rumunii - Sybin
Sybin leży w Siedmiogrodzie, a jego historia sięga aż XII wieku, co można wyraźnie poczuć przechadzając się po tutejszych ulicach. Turystów z roku na rok przybywa tu coraz więcej - kusi ich wspaniała oferta kulturalna i liczne imprezy. Miasto może się także pochwalić wyjątkowym położeniem - w sercu kraju, u stóp Gór Fogaraskich. Na większości ujęć Sybinu można zobaczyć w tle ośnieżony wierzchołek Moldoveanu, najwyższego szczytu Rumunii i Karpat Południowych.
Atrakcje Rumunii - Sapanta
Jedno z ciekawszych miejsc znajduje się na samej północy kraju, tuż przy granicy z Ukrainą. Wieś Sapanta słynie z unikalnej w skali świata atrakcji - Wesołego Cmentarza. Zlokalizowany wokół cerkwi, wraz z którą został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaskakuje niezwykłą kolorystyką. Na drewnianych nagrobkach wyrzeźbione są sceny z życia uzupełnione dowcipnymi wierszykami, a całość pomalowana jest żywymi barwami. Pierwszy taki nagrobek pojawił się tu w 1935 roku, a dziś można ich zobaczyć ok. 800.
ik