Rumunia - miejsca, które warto zobaczyć
Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny hrabiego Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna. Oto dziesięć miejsc, których nie można ominąć podczas wizyty w Rumunii!
Rumunia wciąż należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, choć ma wszystko, czego przeciętny turysta potrzebuje: dostęp do Morza Czarnego, wspaniałe górskie szczyty, skarby natury i niezwykłe zabytki. Na dodatek nie ma tu męczących tłumów, więc wyprawa do ojczyzny Drakuli będzie wyjątkowo przyjemna. Oto dziesięć wyjątkowych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Castelul Corvinilor jest uważany za najpiękniejszy gotycki zamek w Europie Środkowej. Rezydencja należała do kilku znaczących rodzin węgierskich (Hunyady, Korwin, Bethlen, Apafi, Thokoly i in.), obecnie jest własnością rządu Rumunii. Okazała warownia posiada dość skomplikowaną architekturę: główny dziedziniec otacza kilka połączonych ze sobą budowli, m.in. gotycki pałac ze wspaniałą Salą Rycerską, pomieszczenia gospodarcze i przeznaczone dla służby oraz kaplica z przyległym małym dziedzińcem ze studnią. Całość założenia obejmują mury flankowane przez kilka bastionów i wież. Nie będą się tu nudzić ani dorośli, ani dzieci mogące szukać w zakamarkach zamku duchów, księżniczek i skarbów.
Tekst: Bezdroża / wg
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Atrakcje Rumunii - Karpaty
Rumuńskie Karpaty, składające się z kilkudziesięciu pasm i masywów górskich, to mekka wędrowców, miłośników etnografii, fotografów, przyrodników... Trzeba jednak pamiętać, że to góry wymagające - by po nich chodzić, należy mieć odpowiednie doświadczenie, duże umiejętności terenoznawcze, dobrą kondycję, wytrwałość i wyobraźnię. Znajdziemy tu wszystkie typy krajobrazu - od zalesionych "beskidzkich" grzbietów przez rozległe połoniny i krasowe płaskowyże, aż po góry o alpejskiej niemal rzeźbie. A także liczne ciekawostki morfologiczne i geologiczne: przepastne wąwozy, głazowiska, jaskinie lodowe, andezytowe kolumny, urwiska, aweny (kanały w skałach wapiennych), ponory (korytarze wydrążone przez wodę), wywierzyska (źródła krasowe), skalne bramy, solne ściany, fantazyjne ostańce skalne i czynne wulkany błotne. Zetkniemy się tu także z żywą kulturą pasterską i zobaczymy wsie, w których czas zatrzymał się wiele lat temu. Po rumuńskich Karpatach można chodzić przez wiele lat, może nawet przez całe życie, i
zawsze wyjeżdżać z nich z odczuciem niedosytu. Ich zwiedzanie warto zatem zacząć jak najwcześniej...
Atrakcje Rumunii - ruiny twierdzy w Rupei
Burzliwa historia Transylwanii i ciągłe zagrożenie najazdami spowodowały, że w tym regionie Rumunii *możemy oglądać liczne budowle obronne. Jednymi z najbardziej oryginalnych są tzw. zamki chłopskie - warownie wznoszone przez lud (czasem w oparciu o wykupioną rezydencję magnacką), składające się z rozbudowywanych z czasem fortyfikacji, kryjące w sobie pomieszczenia mieszkalne, składziki i piwnice, studnię i inne ważne dla życia społeczności obiekty (często także kaplicę i szkołę). Do dziś w dobrym stanie zachowało się niewiele tych unikatowych, ludowych twierdz. Najciekawsze obejrzymy we wsiach *Rasnov, Rupea i Calnic.
Atrakcje Rumunii - Biertan
Obronne grody kościelne, stanowiące nieraz prawdziwe minitwierdze otoczone murami z basztami, były wznoszone w Saksonii Siedmiogrodzkiej *między XII a XVII w. Wiele z tych unikatowych budowli zachowało się do dziś. Kilka najwspanialszych doceniono wpisem na listę UNESCO. Obowiązkowo należy zobaczyć warowne kościoły we wsiach *Biertan, Prejmer, Harman i Viscri. W przypadku *Biertan i Viscri *ochroną UNESCO została objęta cała zabytkowa zabudowa. Warto pamiętać, że obronnych kościołów jest w Transylwanii znacznie więcej i że wiele z nich nie ustępuje malowniczością wymienionym. By się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić np. wsie Seica Mica, Mosna, Cisnadie, Cisnadioara, Darjiu, Saschiz, Valea Viilor czy Homorod.
Atrakcje Rumunii - Sybin
Saski Hermannstadt *to jedno z największych i najciekawszych miast *Siedmiogrodu, ośrodek o kilkuwiekowych tradycjach naukowych i kulturalnych. Rozległa, dobrze zachowana starówka kryje kilka obiektów najwyższej rangi - ewangelicki kościół parafialny, stary ratusz czy pałac Brukenthal, mieszczący wspaniałą kolekcję malarstwa, a także dziesiątki innych zabytków, przywołujących średniowieczny krajobraz miejski. Będąc w Sybinie, obowiązkowo należy zwiedzić jeden z najciekawszych skansenów w *Rumunii *(i w Europie) - Muzeum Cywilizacji Ludowej "Astra", położone na południowych peryferiach miasta.
Atrakcje Rumunii - Braszów
Jedno z najstarszych miast Siedmiogrodu *zachowało w dużym stopniu zabytkową zabudowę starówki. Najcenniejszym obiektem starego miasta jest późnośredniowieczny *Czarny Kościół, dużą wartość historyczną posiada też ratusz, którego początki sięgają XIV w. Spacerując po mieście, odnajdziemy dużo więcej zabytkowych budowli i klimatycznych zaułków. Warto też odwiedzić ciekawe Muzeum Etnograficzne oraz wyjechać kolejką na górującą nad miastem górę Tampa.
Atrakcje Rumunii - Sighisoara
Najlepiej zachowane saskie miasto Transylwanii. Otoczona murami i basztami średniowieczna starówka została w całości wpisana na listę UNESCO. Symbolem Sighisoary jest XIV-wieczna wieża Zegarowa, inne cenne zabytki to kościół Na Wzgórzu, kościół Klasztorny, dom Drakuli i dom Pod Jeleniami. Warto przyjechać tu poza sezonem, gdy turystów jest mniej, a w zaułkach można odszukać zatrzymany kilkaset lat temu czas.
Atrakcje Rumunii - Alba iulia
Rzymskokatolicka katedra św. Michała w Alba Iulia, wzniesiona w połowie XIII w., to jeden z najcenniejszych sakralnych zabytków Rumunii. Dawną stolicę Księstwa Siedmiogrodu warto odwiedzić też dla kilku innych ważnych zabytków - pałacu Książęcego, Sali Zjednoczenia i monumentalnego Soboru Koronacyjnego, świadka koronacji króla Rumunii Ferdynanda I (1922).
Atrakcje Rumunii - Kluż-Napoka
Stolica Transylwanii, jej główny ośrodek kulturalny i akademicki, najbardziej "węgierskie" miasto Rumunii. Ważne miejsce w jego dziejach zajmują też Sasi. Wśród licznych zabytków na pierwszym miejscu trzeba wymienić imponującą farę św. Michała, której najstarsze części pochodzą z połowy XIV w. Warto zobaczyć także okazały kościół kalwiński, mieszczący Narodowe Muzeum Sztuki pałac Banffy, kościół uniwersytecki - pierwszy barokowy kościół Siedmiogrodu, a z budowli nowszych: katedrę prawosławną i kościół "z kogutem". Zmęczeni zabytkami możemy pospacerować po ogrodzie botanicznym - jednym z najpiękniejszych w Europie, wręcz wypada natomiast zwiedzić wspaniały skansen (Park Etnograficzny Romulus-Vuia).
Atrakcje Rumunii - Curtea de Arges
Wspaniała cerkiew klasztorna monasteru w Curtea de Arges została wzniesiona w latach 1512-17. Łączy ona wszystko to, co najlepsze w architekturze Wschodu i Zachodu: elementy serbskie, tureckie i ormiańskie, dystynkcję gotyku i bogactwo orientalnej arabeski. Świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków Wołoszczyzny, przez stulecia inspirującym działających na ziemiach rumuńskich mistrzów budowlanych.
Tekst: Bezdroża
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/rumunia-oraz-moldawia-mozaika-w-zywych-kolorach-wydanie-5-praca-zbiorowa,berum5.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl