Afera w Egipcie. "Projekt stulecia" wywołał prawdziwą burzę
Gdy pod koniec stycznia br. Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu poinformowało, że rozpoczyna montaż bloków granitowych na piramidzie Mykerinosa w Gizie, w kraju faraonów rozpętała się prawdziwa burza. W związku z gigantyczną falą krytyki "prace renowacyjne" zostały wstrzymane na czas obrad specjalnej międzynarodowej komisji.
26 stycznia tego roku Ministerstwo Turystyki i Starożytności Egiptu ogłosiło, iż rozpoczyna realizację montażu bloków granitowych na Piramidzie Mykerinosa w Gizie.
O sprawie poinformował sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mustafa Waziri. - Chcemy, aby współcześni zobaczyli piramidę króla Mykerinosa wraz z jej zewnętrznym pokryciem tak, jak ją budowali starożytni Egipcjanie. Mówiąc prościej, chcemy na nowo pokryć ją granitem. To projekt stulecia - mówił Waziri i opublikował nawet film i zdjęcia z rozpoczęcia "prac renowacyjnych".
Fala krytyki w Egipcie
Po tej informacji w sieci rozpętała się istna burza. Swoje niezadowolenie, wręcz złość wyrażali nie tylko "zwykli turyści", ale także liczne autorytety w dziedzinie starożytności z całego świata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy kochają ten kraj. Powodów jest wiele
W związku z gigantyczną falą krytyki "prace renowacyjne" zostały wstrzymane, a ministerstwo powołało specjalną międzynarodową komisję, która miała nie tyle doradzić, czy projekt ma sens i jest zgodny z prawem, ale przede wszystkim wydać decyzję, czy "zabudowanie zabytku" w ogóle dojdzie do skutku.
Czytaj także: "Egipskie Karaiby". Nowy kurort podbije serca Polaków?
Na czele komisji stanął Egipcjanin Zahi Hawaas. Obok najsłynniejszego na świecie egiptologa znaleźli się także archeolodzy ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech i Japonii.
Wczoraj zapadła decyzja, co dalej z "projektem stulecia". - Odrzucamy możliwość montażu bloków granitowych wokół podstawy i na samej piramidzie Mykerinosa. Obiekt pozostanie w obecnym stanie, bez żadnych dodatków ze względu na jego wyjątkową, światową wartość archeologiczną - czytamy w dokumencie sporządzonym przez komisję.
- Pospieszono się z ogłoszeniem decyzji o rozpoczęciu prac renowacyjnych. Prawo międzynarodowe stanowi, że ogólny wygląd zabytków nie może być zmieniany. Sprawa jest zakończona. Renowacji piramidy Mykerinosa nie będzie - powiedział dr Zahi Hawass.
Piramida Mykerinosa
Piramida Mykerinosa jest "najmniejszą z największych" piramid w Gizie. Znajduje się obok piramid Cheopsa i Chefrena.
Mierzy 65 m wysokości. Długość boków podstawy wynosi 108 m, a kąt nachylenia ścian to 51 st. Dla porównania, Piramida Cheopsa ma 146 m wysokości, a Piramida Chefrena 136 m.
Piramida Mykerinosa powstała najprawdopodobniej w XXVI wieku p.n.e.