Trwa ładowanie...

Turystka przeżyła w Egipcie horror. Wszystko przez zakupioną pamiątkę

Turystka z Francji została aresztowana na lotnisku w Luksorze i przetrzymywana w celi na komisariacie przez osiem dni. 56-letniej kobiecie postawiono zarzut posiadania i handlu antykami. Wszytko za sprawą niewielkiej figurki, którą kupiła w pasażu handlowym luksusowego hotelu.

Luksor to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w EgipcieLuksor to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w EgipcieŹródło: Adobe Stock, fot: AlexAnton
d1h6flr
d1h6flr

- Bardzo urzekł mnie ten przedmiot. Figurka przedstawiała niewielką, siedzącą postać ubraną jedynie w przepaskę biodrową, trzymającą ręce na kolanach. Nie miałam pojęcia, że ​​po jej zakupie będę miała same kłopoty - powiedziała w wywiadzie dla "Le Figaro" 56-letnia prawniczka o imieniu Nathalie.

Pamiątka wpędziła turystkę w poważne kłopoty

Po 10-dniowych, idealnych wakacjach Egipcie - zwiedzaniu zabytków Asuanu, Abu Simbel i Karnaku - turystka postanowiła kupić sobie coś na pamiątkę. W związku z tym wybrała się do sklepu w luksusowym hotelu Winter Palace w Luksorze. Tam Francuzka po długich negocjacjach ze sprzedawcą nabyła metalową figurkę za 250 euro. Wraz z nią zakupy w tej samej galerii sztuki zrobili jej przyjaciele, którzy wybrali proste figurki zwierząt.

- Chcieliśmy zrobić zakupy zgodnie z zasadami panującymi w Egipcie. Pojechaliśmy do najpiękniejszego hotelu w mieście w którym wystawiane są przedmioty na sprzedaż imitujące starożytne artefakty. Sklep, a w zasadzie galeria zawsze miała ugruntowaną pozycję. Byłam pewna, że kupuję replikę - potwierdza Nathalie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy kochają ten kraj. Powodów jest wiele

I zaczęły się prawdziwe kłopoty... Dzień później, na lotnisku w Luksorze podczas prześwietlania walizek, celnicy znaleźli figurkę i oskarżyli turystkę o próbę kradzieży cennego przedmiotu i handel nim. Na lotnisko wezwano trzech ekspertów. Po wstępnych oględzinach dwóch z nich stwierdziło, że figurka jest artefaktem, który może mieć nawet 4500 lat.

d1h6flr

Francuzka natychmiast została aresztowana i przewieziona na komisariat policji w Luksorze. Tam spędziła osiem dni, z czego kilkadziesiąt godzin w 40-osobowej celi o powierzchni 10 mkw.

Dzień po aresztowaniu kobieta została postawiona przed sądem, gdzie sędzia przyznał, że działała w dobrej wierze i kupiła figurkę sądząc, że jest to pamiątkowa kopia artefaktu, a nie prawdziwy, starożytny przedmiot. Nathalie nie została jednak wypuszczona na wolność. Wyrok wymagał bowiem zatwierdzenia przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego z siedzibą w Kairze. Oczekiwanie na "odpowiednią pieczątkę" trwało kolejnych sześć dni.

d1h6flr

Francuzka codziennie rano była zabierana z pokoiku, gdzie spała, do poczekalni komisariatu, w którym "przez 14 godzin siedziała na żelaznej ławce pośród kolosalnego hałasu, plwocin i dymu papierosowego". Policjanci skonfiskowali jej telefon komórkowy.

W końcu w sobotę 2 lutego o godzinie 13:00 zapadła decyzja. Francuzka mogła wyjść na wolność. I wyszła, ale... została wydalona z terytorium Egiptu, a w drodze na lotnisko towarzyszyli jej policjanci i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Nathalie szybko wróciła do Paryża po osobistej interwencji ambasadora Francji w Egipcie oraz pomocy przedstawiciela biura turystycznego, które organizowało jej wakacje.

- Z tego, co wiem, mam dożywotni zakaz wjazdu do Egiptu - powiedziała 56-letnia kobieta. W tej chwili figurka poddawana jest trzeciej ocenie pod kątem jej rzeczywistej wartości i wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj