Trwa ładowanie...
drlotva

San Marino

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,26 zł)

Języki:

Włoski z odmianą emilijską

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

San Marino jest południowoeuropejską republiką na terytorium Włoch, granicząca z żyznym regionem Emilia-Romania. Całkowita powierzchnia San Marino, wynosząca jedynie 61 kilometrów kwadratowych, daje tej enklawie (jedynej w Europie oprócz Watykanu) 190. miejsce na świecie pod względem wielkości terytorium. Mniejsze od wymienionych wyżej państw jest jedynie Monako. Od 1992 roku San Marino jest członkiem ONZ, nie należy natomiast do Unii Europejskiej ze stolicą w Brukseli.

San Marino – pogoda

Śródziemnomorski klimat San Marino sprawia, że w tym ostatnim włoskim państwie-mieście, założonym według legendy przez Świętego Marino, zimy są bardzo łagodne. Podczas dosyć ciepłych lat często dość długo utrzymują się temperatury powyżej 30°C. Opady w San Marino występują przede wszystkim w chłodniejszych miesiącach roku, lecz ogólnie jest tutaj bardziej wilgotno niż na bardzo suchym południu Włoch. Oprócz wspaniałej pogody do San Marino turystów przyciąga również fakt, że republika ta jest strefą bezcłową i uchodzi za raj podatkowy.

San Marino – atrakcje

Malownicze i niewielkie centrum Republiki San Marino usytuowane jest na szczycie najwyższego wzniesienia w kraju – Monte Titano (na wysokości 749 metrów powyżej poziomu morza). Przy dobrej widoczności i bezchmurnym niebie jest to doskonały punkt widokowy Apeninów z panoramą na Morze Adriatyckie oraz pobliskie Rimini. Mieszkańcy zasiedlają głównie górskie zbocza, a na terenie Starego Miasta brak niestety znanych na świecie zabytków oraz dzieł sztuki. Jest ono zamknięte dla samochodów, a na Starówkę prowadzi Porta San Francesco. Średniowieczny charakter miasta podkreślają otaczające dawny gród mury obronne z zamkami, domami, placami, murami, fortyfikacjami oraz basztami.

San Marino - zabytki

W San Marino znajdziemy ponadto:

  • Twierdzę La Rocca o Guaita z pięcioboczną wieżą, wzniesioną bezpośrednio na skale oraz z kapliczką tuż przy wejściu, z XI wieku, przebudowaną kilka stuleci później. Z obiektu doskonale widać pozostałe dwa zamki - La Cesta o Fratta z Muzeum Starej Broni oraz Montale.
  • Ratusz Palazzo Pubblico, czternastowieczny, gotycki gmach, obecnie siedziba rządowa m.in. z Salami Głosowań oraz Zgromadzeń i Wielką Salą Rad, usytuowany w miejscu dawnego Wielkiego Domu Rajców. Odbudował go Francesco Azzurri z Rzymu, uwzględniając fasadę z dziewięcioma herbami wszystkich republikańskich zamków i blankami, wieńczącymi ratuszowe korpus i wieżę.
  • Muzeum Sztuki Sakralnej ze zbiorami obrazów, pochodzącymi z XIV-XIX wieku. Umiejscowione jest ono w Pinakotece Św. Franciszka przy Placu Garibaldiego.
  • Bazylikę Świętego Marino, projektu Antonio Serra, trójnawową, klasycystyczną, z korynckimi kolumnami, która zastąpiła przedromański kościół w 1855 roku. Niedaleko prezbiterium znajdziemy srebrna urnę z prochami patrona republiki oraz fotel regentów, a na placu na zewnątrz dzwonnicę z 600 roku. W pobliskim kościele Św. Piotra sypiali podobno Święci Marino oraz Leo.
  • Uniwersytet w byłym zakonie Świętej Klary.
  • Muzea: Figur Woskowych, Tortur, Malarstwa oraz Osobliwości.
San Marino
Komunikacja

Dojazd samochodem autostradą A14 Bolonia-Ankona. Wjazd na terytorium San Marino nie podlega żadnym ograniczeniom. Pojazdy należy zostawiać wyłącznie na specjalnie oznakowanych parkingach. Niektóre z uliczek w centrum są wyłączone z ruchu samochodowego.

Co warto zjeść i wypić

- Lokalne wina ze słynnych upraw winorośli.
- Amaretto.

Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 25 min/ 15 h 14 min jazdy

Orientacyjna odległość

1119 km w linii prostej, 1547 km trasy samochodowej

Najpopularniejsze lotniska
Wiza

Możliwy wjazd bezwizowy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Służba zdrowia

Bezpłatna opieka medyczna nie jest równoznaczna z otrzymaniem pozwolenia na pobyt w San Marino. Nie obowiązuje tutaj EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wszelkie świadczenia medyczne są płatne, także w przychodniach bądź szpitalach.

Religia / obyczaje

Katolicyzm - 90,5%

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drlotva
drlotva
drlotva