Trwa ładowanie...
d4f7gqf

Sanatorium. Litwa. Gdzie można podreperować zdrowie?

Litewskie uzdrowiska cieszą się dobrą opinią i są chętnie odwiedzane przez polskich kuracjuszy i turystów. Podpowiadamy, które sanatorium wybrać. Litwa może się pochwalić dobrymi ośrodkami, w których z pewnością podreperujesz swoje zdrowie.

d4f7gqf
d4f7gqf

(Cezary Rudziński / Wiadomości Turystyczne)

Litewskie uzdrowiska cieszą się dobrą opinią i są chętnie odwiedzane przez polskich kuracjuszy i turystów. Zwłaszcza najbliżej leżące Druskienniki, którym status miejscowości leczniczej nadał w 1794 r. W. Ks. litewski i król Polski Stanisław August Poniatowski.

W ciągu blisko 20 lat – okresie gdy Druskienniki stały się szczególnie popularne w Polsce ze względu na znakomite warunki lecznicze oraz ceny, uzdrowisko to przeszło gruntowne przeobrażenia i trwający nadal rozwój. Większość jego obiektów reprezentuje już europejski standard. Leczy się w nim schorzenia kręgosłupa, dróg oddechowych, serca i układów: krążenia, nerwowego, przewodu pokarmowego oraz choroby o podłożu reumatycznym, dermatologicznym i ginekologicznym. Mocnymi atutami Druskiennik są miejscowe wody mineralne chlorkowo – sodowo – wapniowe i manganowe, własne złoża borowiny oraz klimat.

CITL / V.Valužis
Źródło: CITL / V.Valužis

Położone nad Niemnem uzdrowisko dysponuje licznymi sanatoriami, hotelami, ośrodkami SPA i odnowy biologicznej a także pensjonatami, kwaterami prywatnymi i agroturystyczną bazą noclegową. Ogromnym zainteresowaniem i dużą frekwencją cieszy się, oddany do użytku kilka lat temu, aquapark „Aqua Meduna” z zapleczem kongresowo – konferencyjnym i hotelowym. Dobrze wyposażonymi salami konferencyjnymi dysponuje także 12 innych tamtejszych hoteli i obiektów, dzięki czemu Druskienniki są również ważnym, międzynarodowym centrum konferencyjnym. Bogata i różnorodna jest tam oferta gastronomiczna uzdrowiska w postaci licznych, z różnorodną kuchnią, restauracji, bar1), kawiarni, pizzerii itp. A także propozycje wypoczynku aktywnego oraz atrakcje kulturalne. Szczegóły na temat Druskiennik i ich oferty przeczytać można na: www.info.druskinnikai.lt.

d4f7gqf

Dużym uzdrowiskiem jest również nadbałtycka Połąga. Przede wszystkim klimatycznym, chociaż tamtejsze sanatoria leczą – i zapobiegają również licznym chorobom. Do dyspozycji kuracjuszy i urlopowiczów jest tam, oprócz sanatoriów, także kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów, kwatery prywatne, zaś w hotelu „Palanga” centrum SPA. No i przepiękna, kilkunastokilometrowa piaszczysta plaża oddzielona od miasta wysokimi wydmami, na których – inaczej niż w Polsce – nie ma zakazu rozkładania się i opalania. Ulubionym miejscem wypoczynku gości jest park nadmorski z m.in. Górą Biruty – reliktową wydmą i zabytkami oraz park botaniczny założony w 1897 roku przez hr. Feliksa Tyszkiewicza wokół jego pałacu – obecnie słynnego daleko poza Litwą Muzeum Bursztynu. Przed blisko 40 lat do Połągi przyłączono, odległe od jej centrum o 14 km, miasteczko letniskowe Šventoji – także z przepiękną nadbałtycką plażą i wydmami, domami wypoczynkowymi, kompleksem leczniczym „Energetikas”, kwaterami prywatnymi, campingami itp. Więcej o
Połądze na: *www.palangatic.lt* .

Także nadbałtyckim, klimatycznym uzdrowiskiem jest Neringa

CITL / V.Valužis
Źródło: CITL / V.Valužis

kilkudziesięciokilometrowy odcinek litewskiej części Mierzei Kurońskiej od granicy z Obwodem Kaliningradzkim FR do Kłajpedy. Są tam najwyższe w Europie wydmy piaskowe, 70% powierzchni pokrywają lasy iglaste i liściaste stanowiąc Park Narodowy Mierzei Kurońskiej oraz piaszczyste plaże o szerokości od 10 do 50 m. Na mierzeję dostać się można w ciągu 15 – 20 min. dwoma bezpłatnymi promami z Kłajpedy, a w tamtejszych miejscowościach, zwłaszcza w Nidzie, Juodkrante, Perevalka i Prela są hotele, pensjonaty i liczne kwatery prywatne. A także atrakcje kulturalne.M.in. muzea: Tomasza Manna, Bursztynu, Historii Mierzei Kurońskiej, etnograficzny Dom Rybaka oraz galerie i sale wystawowe. Jest to bowiem ulubione miejsce malarzy i artystów. Dodatkowe informacje o Nerindze na: www.visitneringa.lt.

d4f7gqf

Kameralnym i najmniej znanym w Polsce litewskim uzdrowiskiem są Birsztany położone w pobliżu Kowna. Jego tradycje lecznicze sięgają średniowiecza, uzdrowiskiem są od 1854 roku, chociaż jego status mają dopiero od 1970 r. Dysponuje ono źródłami wód leczniczych z najstarszą na Litwie, działającą od 1924 roku, ich rozlewnią i butelkowaniem oraz własnymi złożami borowiny. Leczy się w nim schorzenia narządów ruchu, układu pokarmowego, krwionośnego, oddechowego, nerwowego, choroby kobiece i nerek. Dzięki okolicznym lasom jest tam ozdrowieńczy klimat, a Zakole Niemna z żeglugą stateczkami pasażerskimi po nim stanowi

CITL
Źródło: CITL

przepiękny, malowniczy zakątek. Do dyspozycji kuracjuszy i wczasowiczów są tam 2 sanatoria, kilka hoteli i pensjonatów, baz i domów wypoczynkowych, ośrodek SPA, kwatery prywatne i agroturystyczne. I, oczywiście, zaplecze gastronomiczne oraz konferencyjne – sale w 7 sanatoriach i innych placówkach. Więcej o ofercie Birsztan na: www.visitbirstonas.lt.

d4f7gqf

Oprócz 4 uzdrowisk, na Litwie są także 4 miejscowości uzdrowiskowe. Najbardziej znane z nich w Polsce to Troki – odległa o 28 km od Wilna b. stolica Księstwa Litewskiego ze średniowiecznym zamkiem na wyspie wśród jezior, będące także ośrodkiem sportów wodnych. Więcej na ich temat na: www.trakai.lt. Pozostałe: Ignalina ( www.ignalinatic.lt ), Jezioro Zarasai ( www.zarasai.lt ) i Onikszty ( www.antour.lt ) leżą w Krainie Jezior na płn. wschodzie kraju. Litewskie uzdrowiska i miejscowości uzdrowiskowe zapraszają polskich kuracjuszy i turystów do ich odwiedzenia, a biura podróży do współpracy w tym zakresie.

d4f7gqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f7gqf