Saranda - najchętniej odwiedzane miasto w Albanii
Saranda, mimo że jest niewielka, to dzięki pięknemu położeniu jest najczęściej odwiedzanym miastem w Albanii. Usytuowana jest na południowym krańcu kraju, naprzeciwko wyspy Korfu oraz w niedużej odległości od greckiej granicy. Z jednej strony otacza ją Morze Jońskie, z drugiej zbocza łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Także łatwość dostępu do miasta przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym miejscem przez turystów. Dla Albańczyków i Kosowian jest to najchętniej wybierany kurort do spędzenia miesiąca miodowego.
Saranda, mimo że niewielka, to dzięki pięknemu położeniu jest najczęściej odwiedzanym miastem w Albanii. Usytuowana na południowym krańcu kraju, znajduje się naprzeciwko wyspy Korfu oraz w niedużej odległości od greckiej granicy. Z jednej strony otacza ją Morze Jońskie, z drugiej zbocza łańcucha górskiego Mali i Gjerë. Także łatwość dostępu do miasta przyczynia się do coraz większego zainteresowania tym miejscem przez turystów. Wiele osób chętnie wybiera kurort do spędzenia miesiąca miodowego czy przyjemnego urlopu z rodziną lub przyjaciółmi. Sprawdź na kolejnych slajdach, dlaczego warto tu przyjechać!
Zobacz też: Albania - najpiękniejsze plaże i kurorty
wg/ir
290 słonecznych dni w roku
Saranda to idealne miejsc na urlop m.in. ze względu na temperaturę. Od maja do października zazwyczaj nie spada ona poniżej 20 st. C. Jeśli ktoś lubi wygrzewać się na słońcu, to powinien wybrać się w lipcu lub sierpniu, gdy termometry wskazują nawet 35 st. C. Warto podkreślić, że jest tu średnio 290 słonecznych dni w roku. Analizując pogodę z poprzednich lat, można wywnioskować, że w lipcu z reguły nie spada tu ani kropla deszczu. Ciepłe wieczory pozwalają cieszyć się urokiem miasta również w późnych godzinach. Większość spacerowiczów można spotkać na głównym deptaku, który prowadzi wzdłuż najbardziej popularnej plaży.
Historia Sarandy
Saranda jest miastem bardzo starym - jej historia sięga VI w. n.e. W przeszłości była zamieszkiwana przez plemiona Ilyryjskie i wówczas nosiła nazwę Onchesmos. W czasach rzymskich był to ważny port handlowy dla Fenicjan, Epirów czy Włochów. W 552 r. Onchesmos został całkowicie zniszczony przez Gotów, a ślady tamtego wydarzenia i dawnego osadnictwa są coraz częściej znajdowane przez archeologów.
Saranda, kiedyś wioska Porto Edda
Przez wiele wieków Saranda była jedynie małą wioską. Jeszcze w 1912 r. liczyła zaledwie 110 mieszkańców. Później kilkukrotnie ją okupowano. Gdy w 1939 r. wojska Mussoliniego zajęły Albanię, miejscowość przemianowano na Porto Edda - na cześć najstarszej córki dyktatora Eddy Ciano. Włosi planowali urządzić tu zaciszny ośrodek wypoczynkowy, jednak na przeszkodzie stanęła im aktywna działalność lokalnej partyzantki. Wycofując się, faszyści puścili Sarandę z dymem. Po odbudowaniu wioski zaczęła powoli rozrastać się. W latach 60. XX w. mieszkało tam blisko 10 tys. mieszkańców, a obecnie cztery razy tyle.
Co warto zobaczyć w Sarandzie?
Będąc w Sarandzie warto odwiedzić położone w okolicy starożytne miasto Butrint, które w 1992 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Nie tylko przyciąga ciekawą historią, ale też wspaniałymi widokami, które roztaczają się w okolicy.
Do innych atrakcji w regionie należą m.in. przepiękna plaża Ksamil, zamek Lekursi, dwa klasztory - Czterdziestu Świętych i św. Jerzego, ruiny starożytnego miasta w Finiq, zameczek Ali Paszy we wsi Vrine czy bizantyjski kościół św. Mikołaja we wsi Mesopotam. Warto też udać się nad urocze jeziorko zwane "Niebieskim Okiem".
Ile kosztują wakacje w Sarandzie? Za tygodniowy pobyt z wylotem z Polski i zakwaterowaniem w hotelu 4-gwiazdkowym ze śniadaniami zapłacimy od ok. 1050 zł od osoby.
wg/ir