Trwa ładowanie...
d4gexp6

Schwarzwald (Czarny Las)

Największe atrakcje
Schwarzwald (Czarny Las)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Schwarzwald to niewielki masyw górski, który leży w południowo-zachodnich Niemczech. W niewielkiej odległości mieszczą się malownicze Alpy, przy których wysokość gór sprawia wrażenie skromnej, ale okolica słynie z atrakcyjności turystycznej. Nie tylko szynka dojrzewająca zwana schwarzwaldzką i tort Schwarzwaldzki – znajdziecie tu znacznie więcej ciekawostek.

Schwarzwald – co warto odwiedzić?

Najwyższy masyw górski Schwarzwaldu to nieco ponad 1,5 tys metrów – więc nie są to wysokie góry. Większość z nich porośnięta jest lasami. Obecne zalesienie to nic w porównaniu do czasów historycznych. Niegdyś Schwarzwald porośnięty był drzewami bukowymi i jodłowymi, a więc było w nim bardzo ciemno – stąd nazwa Czarny Las – z czasem jednak na skutek eksportu drewna do Holandii i odbudowy państwa po wojnach, lasy znacząco się przerzedziły. W 2014 roku w wydzielonej części powstał nawet Park Narodowy.

Największe miasto Schwarzwaldu to Fryburg Bryzgowijski z pięknym, choć nieco zniszczonym starym miastem. Schwarzwald rozciąga się na długości około 160 kilometrów i nadal jest gęsto porośnięty lasem. Wzgórza okalają dolinę Renu i Jeziora Bodeńskiego. Znajdują się tutaj liczne atrakcje i miejscowości uzdrowiskowe jak Baden-Baden.

Całe góry są poprzeplatane rzeczkami i jeziorami, przez co kraina ma tym większe walory geograficzne. Schwarzwald wygląda bajecznie.

Schwarzwald - uzdrowiska i piesze wycieczki

Z uwagi na źródła gorących wód, Schwarzwald ma duże walory wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Na jego terenie mieści się historyczne, niezwykle urodziwe miasteczko uzdrowiskowe Baden-Baden, które co roku odwiedzają miliony turystów. Położony tam dom zdrojowy z XIX wieku to jeden z symbolów Niemiec obok zamku w Heidelbergu. Baden-Baden to także popularne kasyna.

Na południu Schwarzwaldu możemy korzystać z licznych ścieżek rowerowych i pieszych. Okoliczne tereny odwiedzają miliony turystów, więc atrakcji, hoteli i turystycznych niezbędników tam nie brakuje. Region Schwarzwaldu słynie też z bogatego folkloru, chatek krytych strzechą i barwnych strojów ludowych. Południe regionu zachęca bogatą ofertą kulturalną - na przykład w niedalekim Mannheim.

Schwarzwald – najwyższy szczyt

Najwyższa góra Schwarzwaldu to Feldberg. Można dostać się na szczyt trasą pieszą lub udogodnić sobie podróż kolejką liniową, która w Niemczech prowadzi niemal na każdy szczyt. Innym ważnym wzniesieniem jest Kaiserstuhl (tron), gdzie ponoć ma spoczywać Fryderyk Barbarossa i zbudzić się w razie, gdyby Niemcy miały mieć kłopoty.

Zimą Schwarzwald zaprasza do uprawiania sportów zimowych. Góry Schwarzwaldu posiadają znakomitą infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych, dlatego zarówno fani nart, jak i snowboardu, znajdą tam miejsce dla siebie.

Schwarzwald – wodospad Triberg

Jedną z atrakcji przyrodniczych Schwarzwaldu jest malowniczy wodospad Triberg – jeden z największych w Europie i na pewno największy w Niemczech.

Schwarzwald – jak się tam dostać?

Najłatwiej dotrzeć do Schwarzwaldu samochodem z jednego z pobliskich lotnisk: we Fryburgu Bryzgowijskim lub ze stolicy regionu - Stuttgartu. Z Fryburga to trasa A81 - jedziemy nią godzinę i czterdzieści minut, natomiast ze Stuttgartu B284 jedziemy godzinę.

Schwarzwald (Czarny Las)
Czas lotu / jazdy samochodem

3h 30 min / 10 h

Strefa czasowa

UTC/GMT 2:00 godz

Waluta

Euro

Przykładowe ceny

Wstęp wolny

Godziny otwarcia

Całodobowo

Orientacyjna odległość

1 100 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gexp6
d4gexp6
d4gexp6