Senegal – afrykański raj. Co musisz wiedzieć o Senegalu?
Senegal, czyli tak naprawdę Republika Senegalu, to państwo położone w zachodniej części Afryki. Leży nad Oceanem Atlantyckim i jest jednym z częściej wybieranych kierunków turystycznych w Afryce. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o Senegalu, jeśli planujesz wakacje w tym kraju! Jakie są najciekawsze fakty o Senegalu?
Senegal – co trzeba wiedzieć?
Planując wyjazd do Senegalu trzeba znać kilka podstawowych faktów:
1. Stolica Senegalu to Dakar,
2. Powierzchnia kraju wynosi 196 190 km kw.,
3. Całkowita liczba ludności wynosi około 15 726 000 osób (na rok 2018),
4. Używany język to francuski,
5. Walutą Senegalu jest frank Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Walutowej (XOF).
Senegal – co warto zobaczyć?
Jedną z największych atrakcji Senegalu jest jego stolica, czyli Dakar, w którym swój finał miał słynny rajd Paryż-Dakar. W mieście tym obowiązkowe punkty wycieczki to z pewnością:
· Wielki Meczet,
· Dzielnica Medina,
· Dzielnica Plateau,
· Miasteczko uniwersyteckie Fann.
Oprócz zwiedzenia Dakaru warto wybrać się na wycieczkę do rezerwatu ptaków w Djoudj położonego na południowo-wschodnim brzegu rzeki Senegal. W rezerwacie mieszka ponad półtora milionów ptaków, między innymi kormorany, czaple nadobne, czaple purpurowe oraz pelikany białe. Miłośnikom natury, a zwłaszcza ptaków, polecamy również Parc National de la Langue de Barbarie, w którym oglądać można różowe flamingi.
Inne interesujące miejsce to Park Narodowy Niokolo-Kioba, czyli jeden z największych parków w całej Zachodniej Afryce. W parku żyje około 80 gatunków ssaków i około 350 gatunków ptaków.
Ciekawą atrakcją Senegalu są również kamienne kręgi Senegambii, czyli miejsce odkryć archeologicznych, w którym znajduje się około 1000 pomników z kamienia. Prawdopodobnie pomniki te były kiedyś grobami władców. Niezwykłym miejscem, które warto odwiedzić, jest jezioro Redba o niesamowitym, różowym kolorze. Swój kolor jezioro zawdzięcza minerałom i sinicom, które znajdują się w wodzie, a odcień i intensywność koloru zależą w dużej mierze od nasłonecznienia.
Senegal – kiedy jechać?
W południowym Senegalu panuje klimat wilgotny podrównikowy, w związku z czym najwięcej osób poleca wycieczkę do Senegalu w okresie od października do czerwca. Wtedy w kraju jest pora sucha i pogoda jest najlepsza na zwiedzanie. Wybierając się do Senegalu w porze deszczowej, należy pamiętać, że niektóre z dróg mogą być nieprzejezdne.
Senegal – jak dojechać?
Do Senegalu z Europy najlepiej dotrzeć samolotem, lotnisko międzynarodowe znajduje się 17 km od Dakaru. Lot z Europy trwa około 7 godzin. Popularną drogą dostania się do Senegalu jest dotarcie do Gambii, skąd kursują autobusy i minibusy do Senegalu.
Senegal – wiza
Obywatele Polski, którzy chcą wjechać do Senegalu na pobyt nieprzekraczający 90 dni, nie potrzebują wizy. Konieczny jest oczywiście ważny paszport oraz dokument poświadczający zamiar opuszczenia kraju przed upłynięciem wyznaczonego czasu, czyli przykładowo bilet powrotny.
Senegal – jakie są najciekawsze fakty o tym kraju?
Wybierając się za granicę, należy znać podstawowe fakty na temat odwiedzanego kraju, warto znać jednak kilka ciekawostek dotyczących jego kultury, geografii czy ludności.
1. Główną religią Senegalu jest islam,
2. Ustrój polityczny to republika,
3. Narodowe drzewo Senegalu to baobab,
4. W Senegalu mieszka na stałe około 100 Polaków,
5. Najwyższy szczyt górski kraju to Nepen Diakha, ma zaledwie 581 m n. p. m.,
6. Najwyższa zarejestrowana w tym kraju temperatura wyniosła 48,8 st. C, a najniższa to 4,2 st.C,
7. Kobiety i mężczyźni w ciągu dnia poruszają się po ulicach osobno,
8. Dzieci zaczynają naukę w wieku 7 lat, a cała edukacja trwa 10 lat,
9. Ponad 6 mln osób w Senegalu nie potrafi pisać ani czytać,
10. Istotnym problemem kraju jest niedożywienie, z tego powodu cierpi około 25% mieszkańców,
11. Średnia długość życia mieszkańców wynosi nieco ponad 58 lat,
12. Gospodarka kraju opiera się na rolnictwie,
13. Senegal eksportuje między innymi orzeszki ziemne oraz sól,
14. W Senagalu nie toleruje się prowadzenia samochodu po alkoholu, wymagane jest 0,0 promila alkoholu w wydychanym powietrzu,
15. W kraju zarejestrowanych jest około 28 pojazdów na 1000 osób, dla porównania w Polsce ta liczba to około 599 mieszkańców na 1000 osób,
16. Ponad 65% mieszkańców ma dostęp do Internetu,
17. Kuchnia Senegalu obfituje w owoce morza, chętnie jada się również warzywa, owoce i mięsa.