Sensacyjne odkrycia w Pompejach. "Niespodziankom nie ma końca"
Spektakularnych odkryć dokonano podczas prac archeologicznych i konserwacyjnych prowadzonych w ramach Wielkiego Projektu Pompeje. Jego celem jest ocalenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza.
W 79 roku naszej ery Pompeje znalazły się pod grubą warstwą lawy i pyłu wulkanicznego. Te rejony od wieków nie przestają zaskakiwać archeologów, dlatego cały czas prowadzone są prace wykopaliskowe na niezbadanym dotąd terenie. - Niespodziankom nie ma końca - mówią specjaliści, którzy pracują w ramach Wielkiego projektu Pompeje.
Wielki Projekt Pompeje
Na jego realizację przeznaczono 105 milionów euro, z czego 78 mln z funduszy unijnych. Projekt ten został zatwierdzony przez Komisję Europejską w 2012 roku. Przeprowadzono w sumie 76 prac archeologicznych i konserwacyjnych.
Impulsem do natychmiastowego rozpoczęcia robót były ogromne zniszczenia na terenie antycznego miasta, spowodowane przez gwałtowne opady deszczu. Zawaliło się wiele starożytnych murów, runęła Schola Armaturarum, zwana Domem Gladiatora.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wypoczywa na greckiej wyspie. "Temperatury są idealne"
Istniało wtedy realne ryzyko, że to, czego nie zniszczył wybuch wulkanu, zawali się z powodu lat zaniedbań w konserwacji. O skali zniszczeń pogodowych sprzed 12 lat świadczy to, że z 60 pozostałości domów dla zwiedzających pozostało otwartych tylko pięć.
Nowe odkrycia, nowi turyści
W ramach prac usunięto łącznie 30 tys. ton materiału wulkanicznego i ziemi. Odrestaurowanych zostało 45 budynków oraz kilometry murów. 1167 to liczba znalezionych zabytków i przedmiotów. Wartość tych wszystkich odkryć jest bezcenna.
Odkryto m.in. resztki straganu z jedzeniem, fragmenty czterokołowego rydwanu, doskonale zachowany fresk przedstawiający między innymi placek podobny do pizzy, ruiny domu pompejańskiej klasy średniej z pokojem i kredensem z talerzami. A to tylko niektóre z najciekawszych odkryć na terenie miasta o obszarze ponad 600 tys. metrów kwadratowych, w którym mieszkało ok. 20 tys. osób.
Na terenie miasta pracowali archeolodzy, konserwatorzy zabytków, inżynierowie, budowlańcy, architekci.
Atrakcyjność turystyczna Pompejów znacznie wzrosła dzięki nowym odkryciom i odrestaurowanym budynkom. Liczba zwiedzających zwiększyła się z 2,3 mln do 3,8 mln rocznie. Z oficjalnych danych wynika, że codziennie przybywa tam średnio 12 tys. osób, a w okresie wakacyjnego szczytu - ponad 15 tys.
Pociąg między Rzymem a Pompejami
W niedzielę 16 lipca uroczyście uruchomiono nowe bezpośrednie połączenie kolejowe między Rzymem a Pompejami. Pociąg dużych prędkości Frecciarossa (Czerwona Strzała) pokonuje tę trasę w godzinę i 47 minut. Kursować będzie w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Po zwiedzaniu wieczorem można wrócić tym samym pociągiem do Rzymu.
Połączenie bez przesiadek jest efektem współpracy państwowych kolei i resortu kultury. Już w czasie podróży można poznać historię Pompejów dzięki filmom wyświetlanym w wagonach.
Turyści liczą, że w przyszłości pociąg będzie kursował częściej.