Trwa ładowanie...

Serce Roztocza bije w Zwierzyńcu

– Roztocze jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski – nie ma wątpliwości 46-letnia Jagoda, która od ponad roku mieszka w swoim nowym domu pod Zwierzyńcem. Do przeprowadzki z Warszawy na urzekające krajobrazami Roztocze namówili ją przyjaciele – którzy żyją tu od zawsze. Jagoda jest dumna, że ten region tak się rozwija, a władze gminy Zwierzyniec inwestują w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.

Artykuł sponsorowany
Serce Roztocza bije w ZwierzyńcuŹródło: materiały partnera
d2i1l0j
d2i1l0j

Pani Jagoda przeprowadziła się na Roztocze na początku pandemii. – Po pierwszych dniach tutaj poczułam, jakbym mieszkała na Roztoczu od zawsze.

Jagoda pracuje zdalnie w pełnym wymiarze, gdy jest taka potrzeba wraca na 2-3 dni do Warszawy. Na Roztoczu pracuje się wydajniej i lepiej, nie marnując czasu w korkach. – Nie straciłam niczego z mojego poprzedniego stylu życia, a zyskałam więcej przestrzeni dla siebie, czyste powietrze, spokój oraz piękne regiony do odkrycia. Wystawiłam do wynajęcia moje mieszkanie, bo do stolicy na razie nie wracam – twierdzi.

Turystyczne hity

– Zwierzyniec tak, jak piszą na turystycznych portalach, jest idealną bazą wypadową do poznawania Roztocza, dlatego cieszy, że miasto tak się zmienia na lepsze – podkreśla Jagoda. Wymienia choćby symbol całego Roztocza, Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, nazywany kościołem na wodzie. Od niedawna ta "wyłaniająca się z wody" perła roztoczańskiej architektury znowu lśni pełnym blaskiem.

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Staw Kościelny oczyszczono, powstały przy nim platformy widokowe, z których można oglądać i fotografować piękną świątynię. Wytyczono ciągi spacerowe. Wyremontowano mostek na wyspę. Teraz to prawdziwe serce Roztocza, które przyciąga turystów, jak magnes. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia z Funduszy Europejskich. Nie przypadkiem na wtapiających się w otocze­nie, drewnianych stoiskach codziennie swoje wyroby oferują lokalni twórcy i gospodarze, sprzedający np. miód i rękodzieło. Tu nigdy nie brak przyjezdnych.

d2i1l0j

Odtworzone kanały mają też swoją rolę w małej reten­cji. Przyczyniają się także do istnienia wyjątkowego w tym miejscu mikroklimatu. Miasto ciągle się zmienia i realizuje nowe inwestycje Na pobliskim deptaku wymieniono nawierzchnię i stworzono dodatkowe miejsca parkingowe dla mobilnych mieszkańców.

Roztocze korzysta z OZE

 materiały partnera
Źródło: materiały partnera

Fotowoltaika w gminie Zwierzyniec okazała się strzałem w dziesiątkę, w końcu Roztocze jest najbardziej nasłonecznionym regionem Polski, porównywanym do Toskanii. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w gminie zamontowano niemal 150 paneli fotowoltaicznych na prywatnych domach oraz na wszystkich budynkach użyteczności publicznej.

d2i1l0j

– Zwierzyniec urzekł nawet moich najbardziej kapryśnych znajomych. Jest jak małe urocze miasteczka we Włoszech, w których kręci się filmy i umieszcza akcje powieści. Mam szczęście, że mogę tu mieszkać na stałe. I nigdy nie brakuje mi gości – uśmiecha się Jagoda.

Lubelskie. Możemy więcej.

Polub, podziel się, polecaj:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Artykuł sponsorowany
d2i1l0j

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1l0j