Trwa ładowanie...

Skalne miasto Petra. Ukryte na pustyni schronienie Beduinów

Na środku jordańskiej pustyni znajduje się zachwycające starożytne miasto, które do dziś skrywa wiele tajemnic i osnute jest wieloma legendami. Witajcie w Petrze.

Petra, JordaniaPetra, JordaniaŹródło: Getty Images
d2ob28h
d2ob28h

Pierwsze wzmianki o Petrze pochodzą ze Starego Testamentu. Legenda głosi, że to tutaj Izraelici po 40 latach wędrówki dotarli z prorokiem Mojżeszem na czele. Był on zmuszony przez Boga, aby wydobył wodę ze skały. Mojżesz uderzył laską w skałę tak, że wytrysnęło z niej źródło, które od tamtej pory nosi nazwę Ain Musa ("Tam, gdzie jest Mojżesz").

Petra, Jordania Getty Images
Petra, JordaniaŹródło: Getty Images

Tajemniczy handlarze: Nabatejczycy

Sam wiek Petry, która powstała pierwotnie jako nekropolia w doskonale osłoniętym miejscu, po dziś dzień pozostaje tajemnicą, podobnie jak pochodzenie założycieli miasta, Nabatejczyków. Pierwsze pisemne wzmianki o niej pochodzą z VII w. p.n.e. Nabatejczycy początkowo rabowali karawany podróżujące przez ich terytorium, później zaś sami zaczęli trudnić się handlem.

Petra, Jordania Getty Images
Petra, JordaniaŹródło: Getty Images

Petra, która została stolicą ich królestwa, umożliwiała bowiem łatwy dostęp do Morza Czerwonego, półwyspu Arabskiego i Mezopotamii. Przedmiotem handlu były przede wszystkim drogie przyprawy takie jak szafran, kardamon czy kadzidło. Sprowadzano także inne drogocenne towary z Indii i Chin, które zmierzały dalej do Persji, strefy śródziemnomorskiej, a także do Europy Zachodniej.

Petra, Jordania Getty Images
Petra, JordaniaŹródło: Getty Images

Sprytny system nawadniania

Ze względu na to, że miasto znajduje się na pustyni, Nabatejczycy musieli wymyślić sposób, jak doprowadzić do niego wodę. Dlatego też opracowali bardzo sprytny system nawadniania i dostarczania wody za pomocą zapór wodnych, kanałów i podziemnych zbiorników. Umożliwiło im to nie tylko stworzenie rozwiniętego rolnictwa oraz przetrwanie pory suchej, ale mogli sobie nawet pozwolić na sprzedawanie wody. Pozostałości systemu po dziś dzień można zobaczyć na miejscu.

Petra, Jordania Getty Images
Petra, JordaniaŹródło: Getty Images

Upadek i zapomnienie

Cień sławy na świetnie prosperujące miasto spadł w 106 roku n.e., kiedy to miasto zostało wcielone do Rzymskiego Imperium. Ostatni mieszkańcy opuścili Petrę po trzęsieniu ziemi w 6 w. n.e. Przez kolejne wieki lokalni Beduini ukrywali skalne miasto przed światem. Wszystko zmieniło się w 1812 roku, kiedy na miejsce dotarł pierwszy Europejczyk, szwajcarski badacz i podróżnik Johann Ludwig Burckhardt (1784–1817), który podróżował z Syrii do Egiptu.

Petra, Jordania Getty Images
Petra, JordaniaŹródło: Getty Images

Przebrany za araba

Burckhardt słyszał o zaginionym mieście wiele opowieści, kiedy wędrował przez Jordanię. Jednak żaden Beduin nie chciał mu nigdy powiedzieć, gdzie znajduje się to miejsce, bowiem Petra była dla nich miejscem świętym. Zdecydowaną przewagą szwajcarskiego badacza była znajomość języka arabskiego – dlatego przebrał się za muzułmańskiego kupca, przybrał imię Ibrāhīm Ibn abd Allāh i tak odkrył to niemal już zapomniane miasto.

d2ob28h

Źródło: Świat na dłoni

Remont w Prezencie - fragment odcinka nr 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ob28h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ob28h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj