Trwa ładowanie...

Słońce, rafa i wiele więcej. Niech będzie oryginalnie: Akaba na urlop

Jeśli nie Egipt, to co? Jordania wydaje się świetną alternatywą, zwłaszcza odkąd tanie linie uruchomiły bezpośrednie połączenie z Ammanem. Oprócz zapierających dech zabytków znajdziemy tam nietypowy kurort nad Morzem Czerwonym.

Słońce, rafa i wiele więcej. Niech będzie oryginalnie: Akaba na urlopŹródło: Archiwum prywatne, fot: Joanna Klimowicz
d1hrz0n
d1hrz0n

Akaba, bo o niej mowa, jest kurortem nietypowym, bo na pierwszy rzut oka wcale byśmy tego o niej nie powiedzieli. Zwłaszcza plaża w centrum miasta nie spełnia wyśrubowanych kryteriów. Wąski pas udeptanego piachu, nie do końca czysto, sąsiedztwo portu, piknikujące muzułmańskie rodziny, przy których nie za bardzo wypada rozebrać się do bikini...

Wszystko to sprawia, że na plaży miejskiej w Akabie najlepiej usiąść wieczorem przy sziszy i kontemplować jarzące się po drugiej stronie zatoki światła izraelskiego Ejlatu. A plażowanie? A snurkowanie i nurkowanie? Spokojnie, wszystko da się zrobić. I gwarantuję, że będzie to doskonały urlop.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Strefa bezcłowa i sąsiedzi jak na dłoni

Leżącą na południu Jordanii Akabę łączy ze stolicą wygodny autobus Jett, kursujący między dworcem Abdali w Ammanie a dworcem przy hotelu Mövenpick w Akabie. Co ciekawe, bilet jest tańszy niż z Ammanu do Petry (11 JD), bo kosztuje 8,5 JD (około 45 zł).

d1hrz0n

Akaba jest jedynym portem morskim kraju (ma on tylko 27 km linii brzegowej) i strefą wolnocłową (na sprzęt elektroniczny, ubrania, kosmetyki) w związku z czym po drodze mijamy para-posterunek graniczny z jak najbardziej prawdziwą kontrolą, obowiązującą zwłaszcza tych wyjeżdżających z Akaby. To też najtańsze miasto w Jordanii, warto więc właśnie tu zaopatrzyć się na targu w pamiątki i suweniry: beduińskie tkaniny, przyprawę zatar, herbatę z hibiskusa, kawę z kardamonem, myjki loofah.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

To duże, przyjazne miasto ze swobodniejszą niż w innych częściach Jordanii atmosferą, dużą liczbą hoteli - od niskobudżetowych po luksusowe, knajpek i... sklepów z alkoholem. Kupimy tu piwo Petra o mocy 8 proc.!
Z zabytkami - skromnie, ale jest fort Mameluków z XVI w. z umiejscowionym obok, w zamku Szarifa Husajna - przywódcy arabskiego powstania - Muzeum Archeologicznym.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Nad miastem góruje 130-metrowy maszt z powiewającą na wietrze gigantyczną flagą (30 na 60 m). Nie, nie jest to flaga Jordanii, tylko Zjednoczenia Arabskiego. Z pewnością widać ją z drugiego brzegu. Akaba to miejsce wyjątkowe, bo stąd zajrzeć można do wszystkich sąsiadów: Izraela, Egiptu po drugiej stronie zatoki, a na południe - jest granica z Arabią Saudyjską.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Ma też wyjątkową, bo wzbogaconą o owoce morza kuchnię. Danie, którego trzeba spróbować, to sayadiyah - brązowy ryż z orzechami i rybą lub owocami morza.

Bogate życie podwodne

Magnesem przyciągającym do Akaby jest przejrzyste, ciepłe morze i rafa koralowa. Zanim jednak zarezerwuje się nocleg, trzeba sobie zadać pytanie, czy chcemy się wyłącznie moczyć? Jeśli tak, najlepiej uplasować się w którejś z licznych baz nurkowych lub hoteli kilka kilometrów na południe od Akaby. South Beach z główną plażą publiczną w parku wodnym to najpopularniejsze miejsce wśród turystów.

Bernice Beach, Akaba / LaVacca Team
Źródło: Bernice Beach, Akaba / LaVacca Team

My zdecydowaliśmy się na centrum miasta i dojazdy na plażę. Nie ma z tym żadnego problemu, bo praktycznie każdy hotel ma umowę z klubem plażowym Berenice Beach na południu i można w nim zamówić bilet wstępu na cały dzień (za 10 JD, czyli 50 zł). Po mieście kursuje autobus, zbiera spragnionych słońca i wody turystów i za darmo wiezie do Berenice Beach, gdzie za wspomniane 50 zł mamy sporo atrakcji.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Nie można wnosić swojego jedzenia czy napojów, ale na miejscu są restauracje i bary. A także baseny, natryski, przebieralnie, toalety, ręczniki plażowe, leżaki i parasole. O dobry nastrój gości dba ekipa przesympatycznych animatorów z LaVacca Team: dwie Ukrainki: Weronika i Natalia oraz Egipcjanin Mohmed. Organizują rozgrywki siatkówki plażowej, zajęcia jogi, tańca brzucha czy zumby.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Można też zamówić wycieczkę łodzią ze szklanym dnem do pobliskiego Japanese Garden, która tam cumuje na snurkowanie. Zresztą maskę i fajkę warto mieć cały czas ze sobą, bo dno morskie opada tu łagodnie, a rafa z koralowcami i barwnymi rybkami jest do podziwiania na wyciągnięcie ręki z każdej plaży. Widoczność dochodzi do 20 m, a woda jest ciepła nawet zimą. Płynąc łodzią ze szklanym dnem zawisamy nad wrakiem... samolotu, który specjalnie kazał tu zatopić król Abdullah II i który stanowi nie lada atrakcję dla nurków. Przyznaję, że to dość makabryczny widok.

Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Akaba, Jordania / Joanna Klimowicz

Ale nie takie podwodne niespodzianki czekają w Akabie! Król ponoć sam jest zapalonym nurkiem, jego pomysłem było też zatopienie tu gwoździa programu - wraku libijskiego statku Cedar Pride. Do podwodnego zwiedzania jest jeszcze wielki dźwig oraz amerykański czołg.

Czerwona planeta

Akaba ma jeszcze jedną zaletę - jest świetną bazą wypadową na pobliską, zjawiskową pustynię Wadi Rum. Czerwoną jak Mars, z wyrastającymi jak okręty pośród morza piasku formacjami skalnymi, z malowidłami naskalnymi i jaskinią, która była domem Lawrence’a z Arabii.

d1hrz0n

Zorganizowane wyprawy tanie nie są (trzeba liczyć się z wydatkiem 200-300 zł), ale można też dotrzeć w pobliże osady autobusem lub stopem i zatrzymać w którymś z obozów. Warto zostać na noc, licząc gwiazdy na pustynnym niebie.

Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz

My wybraliśmy trzecie wyjście, pośrednie cenowo - wypad z zaprzyjaźnionym kierowcą Hamzą i jego beduińskim przyjacielem Naserem, na pustyni trzeba bowiem zmienić auto na dżipa z napędem na cztery koła. Skały przypominające spływający czekoladą tort, płonące w świetle zachodzącego słońca piaskowce, kępki jadowicie zielonej rośliny trzymającej się rozpaczliwie życia, rajdy dżipem po wydmach. Jordańskie wino Mount Nebo, opatulanie się w kurtki po zmroku, tradycyjny posiłek "dochodzący" pod żarem ogniska, wielojęzyczne rozmowy...

Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz

- Jordania nie ma ropy jak kraje Zatoki Perskiej, tylko złoża fosforytów, które są naszym głównym bogactwem - opowiada Hamzah. - Nie jesteśmy bogatym krajem, ale współdziałamy ze sobą razem i z królem, bez wojen, bez konfliktów. Drugą najważniejszą gałęzią gospodarki jesteście wy - turyści. Musimy o was dbać, żebyście się tu dobrze czuli. Powiedz wszystkim Polakom, że u nas jest bezpiecznie - prosi. Dobrze, Hamzah, tak robię. Bo to prawda!

Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz
Źródło: Wadi Rum, Jordania / Joanna Klimowicz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Po 50 latach świątynie w pobliżu miejsca chrztu Jezusa, znów będą otwarte

d1hrz0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hrz0n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj