MiastaSłoneczny Rzym w zimowej odsłonie

Słoneczny Rzym w zimowej odsłonie

Słoneczny Rzym w zimowej odsłonie
Źródło zdjęć: © Bucchi Francesco - Shutterstock

Wystarczy wsiąść w samolot, by po zaledwie dwóch godzinach przenieść się w śródziemnomorski klimat. Blisko 20 st. C zadowoli zmarzluchów, którzy nie tolerują kaprysów panoszącej się w Polsce zimy. Zwiedzanie Rzymu w grudniu czy styczniu, to ucieczka od szarości i pluchy. Kiedy doskwiera nam zimno i deszcz, Wieczne Miasto omiatają przyjemne promienie słońca.

Wystarczy wsiąść w samolot, by po zaledwie dwóch godzinach przenieść się w śródziemnomorski klimat. Blisko 20 st. C zadowoli zmarzluchów, którzy nie tolerują kaprysów panoszącej się w Polsce pogody. Zwiedzanie Rzymu w grudniu czy styczniu, to ucieczka od szarości i pluchy. Kiedy doskwiera nam zimno i deszcz, Wieczne Miasto omiatają przyjemne promienie słońca.

Miesiąc, rok, nawet kilka lat, to zbyt mało czasu, by dogłębnie poznać stolicę Włoch. Jednak już kilka dni wystarczy, by niespiesznie pospacerować po starożytnych zakamarkach, zobaczyć urocze Zatybrze, posnuć się po okolicach Forum Romanum, zwiedzić Watykan i napić się wyjątkowej w smaku kawy. Rzym zaskakuje tych, którzy się od niego uzależnili i przyjeżdżają tu po raz dziesiąty i tych, którzy są tu po raz pierwszy.

ml

1 / 5

Rzym - co warto zobaczyć?

Obraz
© Iakov Kalinin - Shutterstock

Dlaczego się tak dzieje? Zapewne dlatego, że miasto ma charakter. Potrafi zadowolić również nieprzepadających za muzeami i intensywnymi lekcjami historii. W zamian, Wieczne Miasto daje im możliwość szwendania się po ulicach oraz restauracje i kawiarnie, w których kelner częstuje spaghetti i tiramisu. Można godzinami siedzieć na schodach przy którejś z fontann i patrzeć się na mknących do pracy na skuterach wystylizowanych Włochów. Wokół tętniących życiem Piazza Navona, Piazza di Spagna ze słynnymi Schodami Hiszpańskimi czy zaprojektowanym przez Michała Anioła Piazza del Campidoglio, swe prace sprzedają miejscowi artyści, a przy stolikach w okalających je kawiarniach, od rana do późnego wieczora, w towarzystwie filiżanki kawy, przesiadują turyści. Natomiast Piazza Venezia, wraz z górującym nad nim pomnikiem Wiktora Emanuela II, zwanym Ołtarzem Ojczyzny, należy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Rzymie. Stąd już tylko krótki spacer dzieli nas od kompleksu pałacowego na Wzgórzu
Kapitolińskim
, na którym znajdziemy rzeźbę wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa - legendarnych założycieli miasta. Wilczyca do dziś jest nieoficjalnym symbolem stolicy Włoch. To kopia, oryginał znajduje się w Muzeum Kapitolińskim. W tym miejscu warto przypomnieć, że Fontanna di Trevi, jedna z największych atrakcji turystycznych miasta, odzyskała splendor i znów zachwyca. Po 17 miesiącach zakończył się remont rozsławionego w filmie _ "Dolce Vita" _ zabytku.

2 / 5

Rzym - co warto zobaczyć?

Obraz
© Firma V - Shutterstock

Kawa jest tu napojem bogów. Jest wszędzie i jest naprawdę dobra. Kawiarnie, w których podaje się najlepszą, nie wyróżniają się niczym specjalnym. No, może tym, że przesiadują w nich miejscowi. Słynna stała się już rywalizacja miedzy dwiema kawiarniami Tazza D’Oro Coffee oraz Sant’Eustachio Il Caffe. Każdy z lokali próbuje udowodnić, że posiada ziarna najlepszej jakości i zna idealny sposób ich przygotowania i parzenia. Który wygrywa? Trudno powiedzieć. Miłośnicy naparu powinni odszukać oba miejsca. Natomiast ci, którzy wybiorą włoską kafejkę gdzieś na szlaku, powinni zapamiętać, że za kawę zapłacimy drożej, gdy zechcemy wypić ją przy stoliku, niż na stojąco przy barze. Kawa w Rzymie jest wszędzie, podobnie jak pizza. Sprzedaje się ją nie tylko w restauracjach, ale też w niewielkich barach, pokrojona w trójkąty czy prostokąty. Warto skomponować własny zestaw różnych smaków i przekonać się, że trudno w Rzymie o kiepską pizzę.

3 / 5

Rzym - co warto zobaczyć?

Obraz
© Luciano Mortula - Shutterstock

Starożytne budowle, średniowieczne kościoły, renesansowe pałace - dla nich każdego roku przyjeżdżają tu miliony turystów. Największe miasto Włoch od lat niezmiennie znajduje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miast świata. Stare centrum jest labiryntem historycznych traktów i romantycznych alejek, wśród których można zgubić się na długie godziny. Niemniej uroku mają setki fontann, dziesiątki wspaniałych parków i ogrodów, skrywających tajemnice sprzed setek lat. W to otoczenie wplecione jest codzienne życie współczesnych Rzymian. Turysta może się tylko cieszyć, że najważniejsze zabytki miasta leżą w niedużych odległościach od siebie.

4 / 5

Rzym - co warto zobaczyć?

Obraz
© ultramansk - Shutterstock

Trudno być w Rzymie *i nie odwiedzić *Watykanu. Trafić tu można na przykład spacerując wcześniej słynną Viale della Conciliazione w stronę Zamku Świętego Anioła. Na pobieżne zwiedzanie Bazyliki św. Piotra *warto zarezerwować minimum dwie godziny. Jeśli w plan wpiszemy tajemnicze *muzea Watykanu, wówczas przepadniemy na cały dzień. Powstały one ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży i uznawane są za najwspanialsze muzea świata. Nie ma w tym odrobiny przesady, od czasów renesansu nie było wybitnego artysty, który nie pozostawiłby tutaj trwałego śladu swojego geniuszu. Ukoronowaniem wędrówki po muzeach jest Kaplica Sykstyńska. Właśnie w tym miejscu odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. W ostatnią niedzielę miesiąca muzea zwiedzać można bezpłatnie, jednak warto przygotować się na to, że kolejki bywają wtedy spore.

5 / 5

Rzym - co warto zobaczyć?

Obraz
© Viacheslav Lopatin - Shutterstock

Jak dotrzeć ?
Bezpośrednie loty z Warszawy do Rzymu oferują linie lotnicze LOT, Wizzair, Alitalia, Ryanair. Tanie linie lotnicze oferują też połączenia z wielu polskich miast. W promocji bilet można kupić w cenie od ok. 50 zł w obie strony za osobę.

Hotel
Hotel w okolicach dworca Termini - ok. 30 euro za noc
Hotel w okolicach Watykanu - ok. 60 euro za noc
Dom Polski Jana Pawła II - 25 euro za noc

Komunikacja
Jednorazowy bilet na komunikację miejską - 1,5 euro
Bilet trzydniowy na komunikacje miejską - 18 euro

Ceny wejściówek do zabytków
Łączony bilet na Koloseum + Palatyn + Forum Romanum - 12 euro / ulgowy 7 euro
Muzea Watykańskie - 16 euro / ulgowy 8 euro

Ceny wyżywienia
Woda mineralna - w małym sklepiku za butelkę wody zapłacimy 2 euro, w markecie 40 centów. W wielu punktach miasta znajdują się ujęcia wody źródlanej, z których można pić wodę bez opłat.
Lody w okolicy największych atrakcji turystycznych (Fontanna Di Trevi, Schody Hiszpańskie) - 6 euro
Pizza w restauracji w w ścisłym centrum - 15 euro; pizza poza centrum - 8 euro (lub mniej)
Espresso - przy barze 1 euro, przy stoliku 3 euro
Dzbanek domowego wina (1 litr) w restauracji w Trastevere - ok. 8 euro

ml

włochyrzymwatykan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)