Słowacja - największe atrakcje po drugiej stronie Tatr
Region po drugiej stronie Tatr stanowi dla Polaków świetną alternatywę dla zatłoczonego Zakopanego do spędzenia wakacji, urlopu czy choćby krótkiego wypadu na weekend. Słowacja już od dawna nie kojarzy się polskim turystom z tanimi zakupami przy granicy, jak to bywało przed laty. Dzisiaj nasi sąsiedzi konsekwentnie celują w rozwój oferty turystycznej i nic dziwnego, bo kraina za naszą południową granicą zalet ma sporo. Góry są piękne, z Polski jest bardzo blisko, a ceny mimo strefy Euro - nieeuropejskie. Przedstawiamy największe atrakcje Słowacji, które od naszego kraju dzieli jedynie kilkadziesiąt kilometrów!
Region po drugiej stronie Tatr stanowi dla Polaków świetną alternatywę dla zatłoczonego Zakopanego do spędzenia wakacji, urlopu czy choćby krótkiego wypadu na weekend. Słowacja już od dawna nie kojarzy się polskim turystom z tanimi zakupami przy granicy, jak to bywało przed laty. Dzisiaj nasi sąsiedzi konsekwentnie celują w rozwój oferty turystycznej i nic dziwnego, bo kraina za naszą południową granicą ma sporo zalet. Góry są piękne, z Polski jest bardzo blisko, a ceny mimo strefy euro - nieeuropejskie. Przedstawiamy największe atrakcje Słowacji, które od naszego kraju dzieli jedynie kilkadziesiąt kilometrów!
Źródło: [
]( http://medianettv.pl/ )
if/at
Skalnate Pleso, Słowacja
Pierwsza propozycja to Tatry Wysokie, miasto składające się z 3 katastralnych części: Starego Smokowca, Tatrzańskiej Łomnicy i Szczyrbskiego Jeziora. Okazują się one świetną alternatywą dla naszych górskich miejscowości. Dojechać można tu przez Jurgów lub Łysą Polanę, a następnie kierować się drogą 67.
Skalnate Pleso, Tarzańska Łomnica, Słowacja
Pierwsza na naszej trasie ukaże się Tatrzańska Łomnica, która stanowi nie lada gratkę dla miłośników gór. Po wjeździe kolejką na Skalnate Pleso (na zdjęciu), czekają na nas widoki jak z pocztówek, trasy wycieczkowe i zabawy dla najmłodszych. Wybierając się w góry, warto skorzystać z Tatry Tourist Card, która daje zniżki na wszystkie atrakcje związane z tatrzańskimi kolejkami.
Łomnica, Słowacja
Na trudno dostępny wierzchołek Łomnicy (2634 m n.p.m.) wywiezie nas nowoczesna - 14-osobowa, kolejka linowa. Kursuje ona z Łomnickiego Stawu co 20 minut. To drugi co do wysokości i jeden z najpopularniejszych szczytów w całych Tatrach. Z wierzchołka roztacza się przepiękna i bardzo rozległa panorama.
Kraina Świstaka, Słowacja
Dzieci mogą skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanego szlaku edukacyjnego i wyszaleć się do woli w Krainie Świstaka, będącej częścią Tatrzańskiej Dzikolandii. Wyprawy po najpiękniejszych miejscach w Tatrach połączone są z rozrywką i edukacją. Do zakupionego biletu na kolejkę na Skalnate Pleso każde dziecko otrzymuje specjalny prezent - książeczkę Dzikolandii, w której zawarte jest mnóstwo niespodzianek. Dzieci w trakcie chodzenia po Tatrach mają do wykonania różne zadania, do których należy m.in rozwiązywanie zagadek.
Stary Smokowiec, Słowacja
Kolejny na naszej trasie jest Stary Smokowiec, gdzie największą atrakcją jest nowoczesna kolejka linowo-torowa na Hrebieniok, który znajduje się na wysokości 1285 m n.p.m., u południowo-wschodnich podnóży Sławkowskiego Szczytu. Będąc na górze, warto wybrać się na dwugodzinną pieszą wędrówkę, w trakcie której można podziwiać Wodospady Zimnej Wody i zobaczyć najstarsze schronisko w Tatrach. 2-kilometrowy odcinek drogi łączącej Hrebieniok ze Starym Smokowcem zamienia się latem w tor dla miłośników jazdy na dwóch kółkach lub specjalnymi trzykołowymi pojazdami.
Szczyrbskie Jezioro, Słowacja
Ostatni przystanek to Ĺ trbskĂŠ Pleso, które kryje jedno z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. W jego okolicy mieści się wiele pensjonatów i hoteli - nad samym brzegiem widać charakterystyczny trójkątny budynek hotelu Patria. Jest tu także skocznia narciarska, na której do dziś odbywają się zawody. Choć jezioro posiada przystań dla łódek, pływanie na nim jest zabronione, więc turystom pozostaje podziwianie pięknego widoku z jednej z ławeczek na brzegu.
Beszeniowa, Słowacja
Natomiast jeśli na Słowację udamy się szosą wiodąca z Czarnego Dunajca przez Chochołów, Suchą Horę i Orawicę, uważaną za jedną z najpiękniejszych tras na pograniczu polsko-słowackim, warto odwiedzić miejscowość Beszeniowa. Słynie ona z leczniczych wód geotermalnych. Od lat przybywają tu regularnie całe wycieczki, by zanurzyć się w gorącej rudobrązowej wodzie, wypływającej z głębokości 1987 metrów. Taka kąpiel doskonale wpływa na układ oddechowy, ma dobroczynny wpływ na układ ruchowy, ale również stanowi jedyną w swoim rodzaju kurację kosmetyczną. Choć jest to stosunkowo niewielka miejscowość, jej położenie w otoczeniu gór i bezpośrednim sąsiedztwie Liptowskiej Mary czyni z niej idealne miejsce dla kochających aktywny wypoczynek.
Liptowska Mara, Słowacja
Liptowska Mara, czyli Liptowskie Morze, to największe na Słowacji *sztuczne jezioro. Jest to wprost idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych czy rekreacyjnych wycieczek na rowerku wodnym. W słoneczne dni, w tafli zbiornika odbija się zapierająca dech w piersiach *panorama Tatr. Nad brzegiem jeziora, na stromym zboczu znajduje się miejsce rzadko odwiedzane przez turystów, ale niezwykle ciekawe i... tajemnicze. Na jednym ze wzgórz, archeolodzy odkryli ślady celtyckiej, warownej osady, która została częściowo zrekonstruowana. Havranok, bo tak nazywa się to miejsce, był zamieszkiwany już w IV w. p.n.e. Aktualnie można zobaczyć tu drewnianą, dwuizbową chatę z zabudowaniami gospodarczymi, studnią i piecem do wypalania ceramiki.
Havranok, Słowacja
Po wspięciu się nieco ponad tę część ekspozycji na drodze turysty staje drewniana wieża strażnicza i resztki kamiennego muru, który kiedyś okalał osadę. Za bramą znajduje się świątynia, w której Celtowie składali ofiary ze zwierząt i ludzi. Ponad całym miejscem unosi się mgiełka tajemnicy i magii. Atmosferę dodatkowo budują umieszczone w wielu miejscach zwierzęce, rogate czaszki. To wszystko sprawia, że mimo, iż celtycki skansen jest otwarty bez względu na porę roku, dnia czy nocy, raczej niewielu zdecydowałoby się zostać tu po zmroku.
Źródło: [
]( http://medianettv.pl/ )
if/at