Trwa ładowanie...
23-11-2010 12:40

Sochaczew

Sochaczew położony nad Bzurą od średniowiecza był ważnym grodem strzegącym przeprawy przez rzekę. Od połowy XIV wieku istniał tu zamek, którego pozostałości przetrwały do dziś, a który został rozebrany już pod koniec XVIII wieku.

Sochaczew
d3m24le
d3m24le

Sochaczew położony nad Bzurą od średniowiecza był ważnym grodem strzegącym przeprawy przez rzekę. Od połowy XIV wieku istniał tu zamek, którego pozostałości przetrwały do dziś, a który został rozebrany już pod koniec XVIII wieku.

W wielokrotnie niszczonym mieście zachowało się niewiele zabytków, ale miasteczko warte jest odwiedzenia. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Warto zwiedzić klasycystyczny ratusz, dzieło Bonifacego Witkowskiego z 1828 roku, dziś siedzibę Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, gdzie przechowywana jest dokumentacja jednej z najsłynniejszych bitw września.

Wystawiane są tu pamiątki z pola walki, mundury, uzbrojenie itp. Muzeum Kolei Wąskotorowej W Sochaczewie urządzono skansen kolei wąskotorowej, dzisiaj największą tego typu placówkę w Europie. Na miejscu obejrzeć można zabytkowe ciuchcie, wagony i rozmaite lory, a następnie wybrać się na wycieczkę kolejką do Wilcz Tułowickich.

Nieborów

Dzieje Nieborowa sięgają XIV wieku, ale historia zachowanego do dziś pałacu zaczęła się dopiero w latach 90. XVII wieku, kiedy to prymas Michał Stefan Radziejowski zlecił Tylmanowi van Gameren zaprojektowanie efektownej barokowej rezydencji. Powstał piętrowy pałac z parą alkierzowych wież frontowych. Wielokrotnie zmieniali się właściciele pałacu i wielokrotnie planowano jego przebudowę, ale zwykle kończyło się na zmianach w dekoracji wnętrz. Dopiero w 1921 roku ostatni właściciel Nieborowa książę Janusz Radziwiłł zmodernizował rezydencję, wprowadzając kanalizację, wodociągi i elektryczność oraz zmieniając dach na mansardowy. Od ostatniej wojny w pałacu urządzone jest muzeum wnętrz. Warto zwrócić szczególną uwagę na piękną bibliotekę, w której znajdują się dwa cenne zabytkowe globusy. Pałac otoczony jest pięknym parkiem – wokół pałacu francuskim, geometrycznym, a dalej krajobrazowym, angielskim z pawilonami, rzeźbami i kanałami wodnymi.

d3m24le

Arkadia

W położonej kilka kilometrów od Nieborowa Arkadii Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona Michała Hieronima Radziwiłła, stworzyła romantyczny park krajobrazowy angażując jako projektantów Szymona Bogumiła Zuga i Henryka Ittara. Park był samodzielnym założeniem i łączył się z rezydencją w Nieborowie wysadzaną drzewami aleją. Powstawał od 1778 do 1821 roku wzbogacając się stopniowo o nowe pawilony i dekoracje. Spacerując po parku można się natknąć na wiele atrakcji: domek gotycki, świątynię Sybilli, łuk grecki, dom Murgrabiego, Świątynię Diany i wiele rzeźb. W niektóre budynki, zwłaszcza w Przybytek Arcykapłana, wmurowane są fragmenty dekoracji rzeźbiarskiej i kamieniarki pochodzące z różnych polskich zabytków, m.in. z kolegiaty łowickiej.

Maurzyce

W Maurzycach urządzony jest skansen wsi łowickiej. Sprowadzony z okolicznych wiosek zabudowania zrekonstruowane zostały w dwóch odrębnych założeniach: starego typu wsi z majdanem pośrodku i typowej dla drugiej połowy XIX wieku ulicówki. Oprócz gospodarstwa z wyposażonymi chałupami i zabudowaniami gospodarczymi w skansenie zobaczyć można wiatrak, kuźnię, szkołę, a ostatnio przybył budynek straży pożarnej.

Łowicz

Łowicz wzmiankowany był w XII i wtedy był już ośrodkiem dóbr należących do biskupów gnieźnieńskich, którym pozostał do początku XIX wieku. Biskupi, a zarazem prymasowie Polski mieli w Łowiczu swój dwór, sporo inwestowali i dzięki nim miasto rozwinęło się jako silny ośrodek gospodarczy, a zarazem kulturalny. Dziś Łowicz to atrakcyjne turystycznie miasto i centrum kultury i sztuki ludowej jednego z najbardziej interesujących regionów w Polsce.

Stary Rynek - Centrum starego Łowicza wyznacza prostokątny rynek, który w części północnej ozdobiony jest tzw. Bramą Prymasowską, pochodzącą z XVII wieku, wiodącą niegdyś do zespołu zabudowań biskupich, a na obecne miejsce przesuniętą w 1941 roku. Przy rynku zachowało się wiele cennych kamienic, a najstarsza, dom Cebrowskich ma krużganki od strony dziedzińca. Piękny klasycystyczny ratusz jest zapewne dziełem Bonifacego Witkowskiego.

d3m24le

Muzeum w Łowiczu - Łowickie Muzeum mieści się gmachu pomisjojnarskim wzniesionym pod koniec XVII wieku według projektu Tylmana van Gameren z fundacji prymasa Radziejowskiego. W zespole tym zachowała się piękna barokowa kaplica dekorowana freskami Michelangelo Palloniego. W muzeum eksponowane są dzieła sztuki baroku, a cała druga kondygnacja to wielka wystawa poświęcona sztuce ludowej i kulturze ziemi łowickiej. Na dziedzińcu znajduje się niewielki skansen z chałupami łowickimi, w których zobaczyć można wyposażenie wnętrz dawnych izb.

Kolegiata - Najcenniejszym zabytkiem Łowicza jest kolegiata, od 1992 roku katedra. Pierwsza świątynia na tym miejscu powstała już na początku XII wieku, następna w gotyku przed 1464 roku, ale w dzisiejszej formie kościół jest budowlą barokową z połowy XVII wieku, wzniesioną przez Tomasa Poncino. Korpus kościoła otoczony jest kaplicami z różnych epok, fundowanymi jako biskupie kaplice grobowe. Zachowało się tu wiele bezcennych zabytków, m.in. ołtarz główny projektu Efraima Schroegera z rzeźbami Jana Jerzego Plerscha, i nagrobki biskupów, np. renesansowe Jakuba Uchańskiego dłuta Jana Michałowicza z Urzędowa oraz Jana Przerembskiego dłuta Hieronima Canavesiego.

*Rezydencja biskupa łowickiego *- W sąsiedztwie katedry wznosi się zespół zabudowań dawnych kanonii i dworu dziekanów kolegiaty. Kanonie zostały wzniesione w XVI wieku, ale wielokrotnie je przebudowywano. Inne zabudowania pochodzą przeważnie z XVIII wieku, obecnie są wykorzystywane na potrzeby kurii biskupiej biskupstwa łowickiego.

d3m24le

Pałacyk generała Klickiego - Romantyczna willa Stanisława Klickiego, bohatera wielu walk wyzwoleńczych, ma charakterystyczną sylwetę zdominowaną cylindryczną wieżyczką. Neogotyckie elewacje willi i wieży dekorowane są fragmentami lapidarialnymi pochodzącymi z zamku biskupów, który w formie mało malowniczej ruiny zachował się nieopodal Bzury.

Kościół i klasztor Bernardynek - Skromna barokowa budowla powstała w połowie XVII wieku. Jej autorem był Tomaso Poncino, a fundatorami Marcin i Magdalena Sadowscy. W kościele zachowało się barokowe wyposażenie.

Kościół św. Ducha - Powstał jako kościół parafialny dla Nowego Miasta i został ufundowany już na początku XV wieku. Jest skromną gotycką świątynią z późnobarokową fasadą. Wystrój kościoła jest znacznie młodszy, ale zachował się m.in. renesansowy nagrobek Barbary z Sarnowskich Kraśnickiej.

d3m24le

Kościół Pijarów NMP - Kościół Pijarów ma piękną późnobarokową fasadę z rozfalowaną częścią środkową i parą niskich, niedokończonych wież po bokach. Za tą fasadą kryje się starsze barokowe wnętrze z lat 1672–1680.

*Zespół klasztoru Bernardynów *- Bernardyni przybyli do Łowicza już w XV wieku, na zaproszenie prymasa Gruszczyńskiego. Kościół powstał w końcu XVI wieku jeszcze w formach późnogotyckich, a po kasacie klasztoru w XIX wieku został przebudowany na potrzeby koszar i dopiero po 1920 roku odrestaurowany.

Sobota

W Sobocie jest bardzo ciekawy zabytek: gotycko-renesansowy kościół z około 1518 roku ufundowany przez Tomasza Sobockiego. Nieco późniejsze są dekorowane blendami szczyty, które powstały dopiero w 1560 roku. Walewice 7 Klasycystyczny pałac w Walewicach wiąże się z jedną z bardziej romantycznych historii miłosnych okresu Księstwa Warszawskiego. Pałac zbudował Hilary Szpilowski dla szambelana Anastazego Walewskiego i jego pierwszej żony w latach 80. XVIII wieku. Trzecia, bardzo młoda żona starzejącego się szambelana, Maria z Łączyńskich Walewska została kochanką Napoleona. Gorący związek miłosny został uwieńczony narodzinami syna w 1810 roku, Aleksandra Colonna Walewskiego. Po wojnie w Walewicach urządzono stadninę koni, a w pałacu są pokoje do wynajęcia.

d3m24le

Lipce Reymontowskie

Wieś ta stała się pierwowzorem Lipiec opisanych przez Władysława Reymonta, który w latach 1902–1909 pracował jako dróżnik kolejowy w pobliskim Krosnowie i obserwacje poczynione we wsi przelał na papier jako tło powieści Chłopi, która przyniosła mu światową sławę i Nagrodę Nobla. W Lipcach jest teraz Muzeum im. Władysława Reymonta. INFO Stary Rynek 5/7, tel. 046 837 39 28, www.muzeum.low.pl, otw. wt.–niedz. 10–16, skansen tylko V–X.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Warszawa
Autor: Małgorzata Omilanowska

d3m24le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m24le