MiastaSowieckie pałace w Europie

Sowieckie pałace w Europie

Sowieckie pałace w Europie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

W latach 40. XX w. zaczęto budować w Moskwie pałace, które w późniejszych latach stały się prototypami dla kilku innych budowli w krajach socjalistycznych. W 1955 r. oddano w Warszawie do użytku Pałac Kultury i Nauki - dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Jednak nie tylko my otrzymaliśmy wyjątkowy "prezent". Podobne obiekty powstały w Bukareszcie, Pradze czy Kijowie. Sprawdźcie, jak wyglądają stalinowskie wieżowce.

Akademia Nauk Łotwy, Ryga

Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy to 21-piętrowy budynek w Rydze, wybudowany według wzoru stalinowskich wysokościowców. Jego budowa trwała 6 lat i została ukończona w 1958 r. Projekt budynku został stworzony przez kilku architektów - byli to m.in Oswalds Tilmanis, Wajdelotis Apsitis czy M. Szpektorow. Na potrzeby jego wzniesienia zburzono kilka zabytków rosyjskiego klasycyzmu, w tym Gościnny Dwór na Moskiewskim Przedmieściu. Pierwotnie budynek został zaprojektowany jako Dom Kołchoźnika, jednak ostatecznie zdecydowano się przekazać go Akademii Nauk. Łotewscy architekci postarali się upodobnić budynek do ogólnego wyglądu Starej Rygi, tak więc jego zewnętrza elewacja jest wykonana z naturalnego, często wykorzystywanego w tamtejszym budownictwie kamienia. Obecnie w obiekcie mieszczą się: prezydium i administracja Akademii Nauk Łotwy, instytuty humanistyczne, wydawnictwo naukowe, rada nauki i różne organizacje badawcze. Na szczycie znajduje się taras widokowy.

1 / 5

Dom Wolnej Prasy, Bukareszt, Rumunia

Obraz
© Shutterstock.com

W stolicy Rumunii eleganckie budynki z epoki Ceausescu, wzorowane na architekturze Paryża sąsiadują z megalomańskimi, socrealistycznymi budowlami. Jedną z głównych, będącą jednocześnie symbolem poprzedniego systemu, jest wybudowany w 1957 r. Dom Wolnej Prasy (Casa Presei Libere). Dawniej nazywany był on Pałacem Iskry (od tytułu oficjalnego dziennika partii komunistycznej). Zaprojektowany przez architekta Hoira Maicu budynek był w czasach komunizmu siedzibą wszystkich stołecznych redakcji, gazet i czasopism. Przez ponad 50 lat był najwyższym obiektem w mieście (jego wysokość wynosi 104 m), a w latach 1952-1966 widniał na rewersie banknotu o nominale 100 lei.

2 / 5

Hotel Crowne Plaza, Praga, Czechy

Obraz
© Shutterstock.com

Kolejną "perłą" socjalistycznej architektury jest Hotel Crowne Plaza w Pradze. Budynek posiada szesnaście pięter i ma 88 m wysokości. Został zbudowany w 1954 r. na polecenie ministra obrony Alexeja Cepicki. Dawniej pełnił nie tylko funkcję hotelu, ale też schronu dla 600 pracowników państwowych. Budynek posiadał w przeszłości dwie inne nazwy. Najpierw był to Hotel Druzba (druzba oznacza "przyjaźń" w języku rosyjskim), następnie Hotel International.

3 / 5

Hotel Ukraina, Kijów

Obraz
© Shutterstock.com

Hotel Ukraina (dawny Hotel Moskwa) to wybudowany w 1961 r. czterogwiazdkowy hotel położony w centrum Kijowa przy Placu Niepodległości. Budynek stoi w miejscu dawnego Domu Ginzburga, jednej z najokazalszych przedwojennych budowli w Kijowie. Hotel Ukraina jest własnością państwa, a jego standard od samego początku postrzegany był jako średni. Wiele jego pomieszczeń jest rezerwowanych przez długie okresy przez stacje telewizyjne, które często relacjonują wydarzenia z centrum miasta.

4 / 5

Siedem Sióstr Stalina, Moskwa, Rosja

Obraz
© Shutterstock.com

Siedem Sióstr Stalina to budynki w stylu empire, które zostały zbudowane w latach 1947-1953 na polecenie Stalina, dla uczczenia osiemsetnej rocznicy założenia rosyjskiej stolicy. Architekci starali się zrobić wszystko, aby dorównywały zagranicznym drapaczom chmur i pokazywały potęgę kraju. Wieżowce zostały rozlokowane w różnych częściach miasta i stały się nowym symbolem Moskwy. Pierwotnie miało powstać ich osiem, jednak z budowy jednego zrezygnowano z powodu problemów finansowych. Nie odszedł on jednak całkiem w zapomnienie, gdyż w 2005 r. oddano do użytku Pałac Triumfu, który był stworzony na podstawie projektu z lat 50. XX w. To obecnie jeden z największych na świecie obiektów.

5 / 5

Siedem Sióstr Stalina, Moskwa, Rosja

Obraz
© Shutterstock.com

Moskiewskie "siostry" są połączeniem rosyjskiego baroku i gotyku. Co ciekawe, ich wysokość nigdy nie była ograniczana przez polityczne decyzje. Architekci nie byli w stanie zaprojektować wyższych budowli przez brak odpowiedniej technologii, doświadczenia i z powodu zbyt ciężkiej konstrukcji. Sowieckie wieżowce pełnią różne funkcje. Jeden z nich jest siedzibą uniwersytetu moskiewskiego, inny rosyjskiego MSZ, dwa z nich służą jako domy mieszkalne.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)