Spektakularne odkrycia polskich archeologów w Azji
Grupa polskich naukowców prowadzi prace archeologiczne w Omanie w obrębie regionu Qumayrah. Udało im się odkryć wyjątkowe konstrukcje sprzed tysięcy lat.
15.02.2024 15:19
Wykopaliskami prowadzonymi na Półwyspie Arabskim kierują przedstawiciele Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prace toczą się tam już od 2015 roku, ale kulminacyjny punkt badań miał miejsce u schyłku 2023 roku.
Wielkie odkrycia Polaków
Polski zespół odkrył konstrukcje sprzed tysięcy lat. Okazało się, że na badanych terenach niegdyś istniało centrum metalurgiczne, które dostarczało cenną miedź do Mezopotamii i Indii.
W czasie prowadzonych wykopalisk udało się zlokalizować szereg ważnych dla sprawy artefaktów. Były to m.in. kamienne narzędzia, dowody na obróbkę rudy miedzi oraz pozostałości pieców, w których prowadzono wytop.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polscy archeolodzy w Omanie
Historia osadnictwa w dolinie Qumayrah sięga wczesnej epoki brązu. Na przestrzeni kilkunastu lat zespołom polskich archeologów udało się wydzielić tam aż kilkadziesiąt stanowisk do prowadzenia badań wykopaliskowych. Obejmowały one między innymi cmentarzysko związane z kulturą Umm-an-Nar, neolityczne obozowisko oraz pozostałości osad z epoki żelaza i brązu.
Ostatnie dokonania polskich naukowców okazały się wyjątkowe z punktu widzenia badań poświęconych metalurgii miedzi. Przy projekcie pracują archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, ale w ostatnim czasie zostali oni wsparci także przez instytucje takie jak: Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowy Instytut Geologiczny.
Największą dumą dla polskich archeologów mogą być dokonania na terenie Wadi Salh, czyli kompleksu, który dotąd nie został opisany w literaturze archeologicznej.
To jeszcze nie koniec polskich działań w Omanie. Kontynuacja poszukiwań została zaplanowana na grudzień tego roku.
Źródło: Focus/pcma.uw.edu.pl