Spór o lotnisko w Portugalii. Rząd kontra ekolodzy
O pomyśle debatowano przez ponad 30 lat. Teraz rząd Portugalii ogłosił budowę nowego lotniska pod Lizboną. Decyzja spotkała się jednak z dużą krytyką organizacji ekologicznych.
Zgodnie z zapowiedziami rządzących, nowe lotnisko pod Lizboną ma zastąpić międzynarodowy port lotniczy im. Humberto Delgado w stolicy kraju. Obiekt ma powstać do 2034 r. i stać się jedynym lotniskiem aglomeracji miasta. Zaplanowano już, że zostanie mu nadane imię portugalskiego wieszcza Luisa de Camoesa.
Ekolodzy nie dają za wygraną
Dziewięć ekologicznych stowarzyszeń zrzeszonych w federacji ONGA, poinformowało, że zatwierdzenie we wtorek 14 maja br. przez rząd budowy lotniska w podlizbońskim Alcochete niesie ze sobą zagrożenie dla miejscowej przyrody.
Według organizacji ekologicznych rząd, aby rozpocząć prace przy budowie lotniska, musi najpierw przeprowadzić badanie wpływu nowego obiektu na środowisko naturalne. Nowa lokalizacja lotniska, jak dodają ekolodzy, mieści się zaledwie kilkanaście kilometrów od rezerwatu przyrody w delcie Tagu, największego estuarium Europy Zachodniej. Znajduje się tam rezerwat przyrody, chroniący wiele rzadkich gatunków ryb, skorupiaków i ptaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko Hurghada i Sharm el Sheikh. "Afrykańskie Karaiby" będą hitem?
Główną zaletą Alcochete, jak twierdzi premier Luis Montenegro, jest jego bliskie położenie, ok. 30 km od stolicy, oraz fakt, że teren, na którym ma powstać lotnisko należy do państwa. Jego obecnym zarządcą jest portugalska armia.
Komentatorzy zwracają uwagę na determinację centroprawicowego rządu Montenegro w budowie podlizbońskiego portu lotniczego, nad którego lokalizacją władze debatują od ponad 30 lat.
Telewizja SIC odnotowuje, że Alcochete to trzecia w ciągu ostatniego roku lokalizacja nowego portu lotniczego planowana przez władze Portugalii, a zarazem druga w pobliżu rezerwatu przyrody w delcie rzeki Tag.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Do połowy 2023 r. poprzedni, socjalistyczny rząd Portugalii chciał zbudować nowe lotnisko w podlizbońskiej gminie Montijo, w sąsiedztwie rezerwatu przyrody w delcie rzeki Tag. Po licznych protestach, w tym skargach do Komisji Europejskiej, projekt ten upadł.
Krytycy lotniska w Montijo, w pismach kierowanych do władz UE zarzucali rządowi Costy narażenie na degradację przyrody, a także duże ryzyko zderzenia samolotów z ptakami.