Trwa ładowanie...

Straszny widok na pustyni Atakama. Do sieci trafiły szokujące zdjęcia

Agencja AFP opublikowała zdjęcia, na których widać, jak pustynia Atakama w Chile powoli zamienia się w wysypisko śmieci. Co roku na jej tereny trafia ok. 39 tys. ton niepotrzebnej odzieży.

Na pustynię Atakama co roku trafiają dziesiątki ton tekstyliów Na pustynię Atakama co roku trafiają dziesiątki ton tekstyliów Źródło: Getty Images, fot: Marcelo_minka
d1iisju
d1iisju

W sieci pojawiły się zdjęcia, które pokazują, jak trzecia pod względem wielkości pustynia na świecie coraz bardziej pokrywa się stertami porzuconych ubrań. Jak się okazuje, na pustynię co roku trafia ok. 39 tys. ton niepotrzebnej odzieży, która zagraża środowisku.

Na pustynię Atakama rocznie trafiają dziesiątki ton ubrań

Jak wynika z najnowszych ustaleń agencji AFP, do Chile co roku dociera ok. 59 tys. ton używanej oraz niesprzedanej odzieży. Produkty najczęściej pochodzą z Chin lub Bangladeszu i wędrują przez Europę, Azję oraz USA. Potem wysyłane są do portu Iquique w strefie wolnocłowej Alto Hospicio w północnej części Chile.

Jedynie część z tych ubrań odsprzedawana jest dalej do krajów Ameryki Łacińskiej. Reszta trafia na pustynię Atakama. Dzieje się tak dlatego, że standardowe wysypiska śmieci ich nie przyjmują, bo w trakcie długotrwałego rozkładu mogą wydzielać toksyczne substancje.

d1iisju

Część ubrań, które trafiają na pustynię Atakama, zabierana jest przez lokalnych mieszkańców. Niektóre z nich są również przetwarzane przez firmy dbające o ekologię, jak np. EcoFibra. Reszta, niestety, zalega na pustyni.

Odpady tekstylne zagrażają środowisku

Jak podaje organizacja charytatywna Keep Britan Tidy, na wysypisko co 5 minut trafia 20 tys. sztuk odzieży. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie powstają 92 miliony ton odpadów tekstylnych, które zagrażają środowisku.

Z raportu ONZ z 2019 r. wynika, że przemysł odzieżowy powoduje ok. 20 proc. marnowania wody na poziomie globalnym.

d1iisju

Źródło: Independent.co.uk

Pustynia się rozszerza. Rosja zmaga się ze skutkami ocieplenia planety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iisju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iisju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj