Strefa zero w Nowym Jorku. Kompleks Pamięci 9/11
Tragiczne wydarzenia 11 września 2001 r. w World Trade Center kosztowały życie prawie 3 tys. osób. Już wkrótce po zamachach stało się jasne, że zniszczone wieże nie będą odbudowane, a na ich miejscu powstanie miejsce pamięci, poświęcone ofiarom: Muzeum i Memoriał 11 września.
11 września 2001 r. doszło do największego zamachu we współczesnej historii. Tamtego dnia terroryści Al-Kaidy porwali cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku. W tym roku obchodzimy 23 rocznicę tych tragicznych wydarzeń.
W "strefie zero" powstały Muzeum i Memoriał 11 września. Pomnik został oficjalnie otwarty w dziesiątą rocznicę tragedii, 11 września 2011 r. Natomiast muzeum zostało udostępnione dla zwiedzających 21 maja 2014 r., niemal trzy lata później.
Wyjątkowy pomnik "Reflecting Absence"
W konkursie na projekt pomnika "Reflecting Absence" zwyciężyła koncepcja architekta Michaela Arada, którą wybrano spośród ponad 5 tys. propozycji nadesłanych z 63 krajów. Architekt krajobrazu, Peter Walker, który współpracował z Aradem, przyznaje, że projekt był dla niego dużym wyzwaniem ze względu na ogromne emocje towarzyszące jego realizacji. Pytany, czy jest zadowolony z ostatecznego efektu, pomimo krytyki, odpowiada, że najważniejsze dla niego jest zdanie rodzin ofiar i zwykłych ludzi, którzy odwiedzają pomnik.
20 lat po zamachu na World Trade Center w USA. Gorzkie wspomnienia ocalałych
Ostateczna wersja pomnika, zmodyfikowana ze względów bezpieczeństwa, składa się z dwóch zagłębień w ziemi w kształcie basenów, do których spływa woda. Te zagłębienia odtwarzają plan bliźniaczych wież. Na ich obwodzie umieszczono brązowe płyty z wyrytymi nazwiskami 2983 ofiar zamachów. Pomnik symbolizuje pustkę i przemijanie, jednak otaczające go drzewa mają na celu afirmację życia.
Survivors Stairs, Last Column i pozostałości wozu strażackiego
Podziemne muzeum, do którego prowadzi przeszklony pawilon, gromadzi wspomnienia z tragicznych wydarzeń 11 września. Eksponaty obejmują setki fotografii i nagrań dokumentujących tamte dni.
Odwiedzający mogą wysłuchać relacji świadków katastrofy, co sprawia, że mamy wrażenie otrzymywania relacji z pierwszej ręki, minuta po minucie. Na specjalnej ścianie znajdują się fotografie wszystkich 2983 ofiar oraz krótkie historie ich życia, które zostało brutalnie przerwane przez zamachy.
W muzeum znajdują się także pozostałości z akcji ratunkowej, w tym m.in. fragmenty klatki schodowej "Survivors Stairs", którą udało się ewakuować uwięzionych w wieży północnej.
Wśród eksponatów jest także wrak wozu strażackiego uczestniczącego w akcji gaśniczej oraz fragment anteny z jednej z wież, z informacją, że nadawanie przerwało 11 września o godz. 10:28.
W muzeum znajduje się również "Last Column" - ponad 10-metrowy fragment stali, który służył rodzinom do wieszania zdjęć bliskich. Z czasem stał się on pierwszym miejscem upamiętnienia ofiar i ostatnim elementem, który został usunięty z "strefy zero" po zakończeniu prac porządkowych.
Kompleks pamięci - godziny i zasady wstępu
Kompleks pamięci jest zarządzany przez organizację non-profit, której celem jest zachowanie pamięci o tragedii z 11 września 2001 r. Pomnik jest dostępny dla zwiedzających bezpłatnie, przez siedem dni w tygodniu.
Muzeum jest otwarte pięć dni w tygodniu, od czwartku do poniedziałku. Cena biletu wstępu to 33 dolary amerykańskich (ok. 130 zł), a dla osób poniżej 18 roku życia od 15 do 21 dolarów. Bilety na zwiedzanie z przewodnikiem są droższe. Istnieje także możliwość zakupu biletu rodzinnego (2 dorosłych + 3 dzieci) za 118 dolary (ok. 460 zł).