Sukces polskich archeologów. "Anomalia" w starożytnym świecie
Naukowcy odkryli ruiny najstarszej perskiej świątyni. Budowla ma 7 tys. lat, co, zdaniem archeologów, samo w sobie stanowi ewenement.
Znaleziska dokonano w Kuwejcie, na pustyni Al-Subijah. Budynek stał na terenie pradziejowej osady z końca VI w. p. n. e. Był otoczony kolistym murem, co, jak twierdzą naukowcy, świadczy o jego religijnym charakterze - podaje TVN24.
To najstarsza do tej pory odkryta w rejonie Zatoki Perskiej budowla, która ma jakiś związek z kultem, a zatem jest to świątynia - poinformował prof. prof. Piotr Bieliński z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
W ocenie archeologa jest to jednak "anomalia". Dotąd uważano, że budowle o podobnym przeznaczeniu zaczęto wznosić dopiero z połowie III tysiąclecia p.n.e., są więc późniejsze o ponad 2,5 tysiąca lat. Zdaniem kierownika wykopalisk inspiracją do zbudowania świątyni mogła być zamieszkała w Mezopotamii społeczność określana przez archeologów jako Ubaid, która w tamtym okresie miała ogromny wpływ na sąsiednie tereny.
Nowo odkryta przez nas świątynia jest bardzo podobna do tej znanej już szeroko archeologom świątyni z Eridu w południowej części Międzyrzecza, co dodatkowo wspiera koncepcję na temat wpływu ludności z tamtego rejonu - mówi prof. Bieliński.
To nie jedyne odkrycie polsko-kuwejckiego zespołu. W centrum osady odsłonięto duże fragmenty niezabudowanego placu otoczonego zwartą zabudową przynajmniej z trzech stron. Jest to przykład dość zaawansowanego zagospodarowania przestrzeni nieznanego naukowcom nawet z osad ubaidzkich, stanowi więc kolejny ewenement.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.