Trwa ładowanie...

Podlaskie miasto wielu kultur. Mogło być drugą Łodzią

Podlasie ma do zaoferowania turystom wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest Supraśl, czyli jedno z piękniejszych miasteczek województwa podlaskiego. Teraz przyjeżdżają tu przede wszystkim szukający kontaktu z naturą, ale niewiele brakowało, by Supraśl stał się ośrodkiem przemysłowym na miarę Łodzi.

Share
Podlasie to perełki takie jak SupraślPodlasie to perełki takie jak SupraślŹródło: Getty Images, fot: Nirian
d26tr9l

Supraśl to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek na Podlasiu. Położone jest zaledwie kilkanaście kilometrów od Białegostoku, więc może być znakomitym celem weekendowych wycieczek. Turysta nie będzie się tu nudził ani przez chwilę, a nawet jeśli zatęskni za szumem większego miasta, to ma je w zasięgu krótkiej podróży samochodem.

Warto podkreślić, że choć obecnie w części podlaskich i lubelskich gmin obowiązuje stan wyjątkowy, to Supraśl do nich nie należy. Turyści mogą nadal swobodnie tam przyjeżdżać i korzystać z dostępnych na miejscu atrakcji.

Podlasie i jego miasto wielu kultur, czyli Supraśl

Według portalu Nocowanie.pl Supraśl należy do miast, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających województwo podlaskie. Zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce! Co przyciąga turystów w te rejony?

d26tr9l

Dzięki Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu można odetchnąć świeżym powietrzem. Ciekawą propozycją jest także spływ kajakowy rzeką Supraślą, nad brzegiem której ulokowano miejskie zabudowania. Warto poświęcić też czas na poznanie wielokulturowego oblicza miasta. Przez setki lat obok siebie żyli tam Polacy, Żydzi i Rusini, co nie pozostało bez wpływu na współczesny Supraśl.

Spływ kajakowy, Supraśl Adobe Stock
Spływ kajakowy, SupraślŹródło: Adobe Stock, fot: ©irena iris szewczyk - stock.adobe.com

Najważniejszym supraskim zabytkiem jest wybudowany w 1501 roku prawosławny monaster. W zakonnej bibliotece zgromadzono wiele cennych ksiąg, w tym spisany w języku staro-cerkiewno-słowiańskim kodeks supraski. Po unii brzeskiej Supraśl zamienił się w ośrodek religijny unitów i siedzibę biskupstwa. Tę rolę pełnił aż do rozbiorów.

Monaster jest otwarty dla turystów - swoją siedzibę ma tam wyjątkowe Muzeum Ikon. Kolekcja dzieł sztuki cerkiewnej prezentowana jest we wnętrzach Pałacu Opatów. Przyciemnione światła i jednogłosowy śpiew chóralny przenoszą zwiedzających do zupełnie innej czasoprzestrzeni.

Monaster w Supraślu Getty Images
Monaster w SupraśluŹródło: Getty Images, fot: Nirian

To nie jedyne miejsce na terenie klasztornym, do którego warto zajrzeć. Na turystów czeka również Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, a także XVI-wieczna cerkiew Zwiastowania NMP. Świątynia została zniszczona podczas drugiej wojny światowej - odbudowano ją dopiero w 1985 roku, zachowując oryginalne fragmenty ocalałych polichromii.

d26tr9l

Dawną wielokulturowość miasta doskonale pokazuje regionalna kuchnia. Miejscowe smaki to mieszanina tradycji polskiej, litewskiej, ruskiej, a nawet tatarskiej. Najpopularniejsze dania przygotowywane są z ziemniaków, a należą do nich babka oraz kiszka ziemniaczana - najczęściej podawane ze zsiadłym mlekiem lub z podpiwkiem.

Supraśl Adobe Stock
SupraślŹródło: Adobe Stock, fot: ©jakubczajkowski - stock.adobe.com

Supraśl jak druga Łódź?

W XIX wieku do Supraśla zawitał przemysł, wybudowano manufaktury sukiennicze. Było to związane z upadkiem powstania listopadowego i wprowadzeniem przez władze carskie ceł na towary, które wcześniej sprowadzano z Królestwa Polskiego.

Pamiątką po tym przedsięwzięciu są zabytkowe budynki, które nadal zdobią supraskie ulice. Należy do nich eklektyczny pałac fabrykantów włókienniczych Buchholtzów, w którym obecnie mieści się liceum plastyczne. Z kolei na miejscowym cmentarzu znajduje się - uznawana za perłę architektury neogotyckiej - kaplica grobowa tej rodziny.

Pałac Buchholtzów, Supraśl Adobe Stock
Pałac Buchholtzów, SupraślŹródło: Adobe Stock, fot: ©bnorbert3 - stock.adobe.com

Zachowały się również domy tkaczy ufundowane przez Wilhelma Zacherta. Wybudowano je dla rodzin robotników, których sprowadzono z okolic Zgierza. Pełniły one nie tylko funkcje mieszkalne, ale były także warsztatami pracy.

Puszcza Knyszyńska Adobe Stock
Puszcza KnyszyńskaŹródło: Adobe Stock, fot: ©podlaski49 - stock.adobe.com

Podlasie kusi ofertą uzdrowisk

Supraśl przyciąga turystów również ofertą uzdrowiskową. Jego głównymi walorami są przyroda i czyste powietrze, które sosnowy las nasyca je olejkami eterycznymi wzbogacającymi mikroklimat. W okolicy miasta odkryto również bogate złoża borowiny, wykorzystywane do zabiegów leczniczych.

W Supraślu leczone są między innymi choroby dróg oddechowych oraz cywilizacyjne. Kieruje się tam również rekonwalescentów po operacjach oraz osoby wymagające rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Jesienny urlop w Polsce. Jaki kierunek wybrać?

d26tr9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26tr9l
d26tr9l