Trwa ładowanie...
d2et61g

Świeradów Zdrój

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

południowo-zachodnia część województwa dolnośląskiego, w Górach Izerskich w paśmie Sudetów Zachodnich, nad rzeką Kwisą

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Świeradów-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym położonym w Sudetach Zachodnich w powiecie lubańskim, niedaleko Jeleniej Góry.

Świeradów-Zdrój – podstawowe informacje

Świeradów-Zdrój otrzymał prawa miejskie w 1946 roku. W skład Świeradowa-Zdroju wchodzi Czerniawa-Zdrój – dzielnica Świeradowa-Zdroju, która również pełni funkcję uzdrowiska. Między Czerniawy-Zdroju oraz czeskim miastem Novym Mestem pod Smrkem istniało przejście graniczne zlikwidowane 18. grudnia 2007 roku. Poza Czerniawą-Zdrojem do Świeradowa-Zdroju należą: Drożyna, Graniczna, Góreczno, Górna, Łęczyna, Kamieniec, Osiedle Gryf, Podgórna, Siemkowice i Ulicko.

Świeradów-Zdrój jest typową miejscowością turystyczną, w której przeważającą liczbę podróżnych stanowią kuracjusze oraz narciarze, w tym również Niemcy, dlatego szyldy na sklepach zazwyczaj są w dwóch językach (polskim i niemieckim). W centrum znajduje się dużo barów, restauracji, kawiarni, hoteli oraz salonów SPA.

Do Świeradowa-Zdroju prowadzi droga krajowa nr 361 oraz nr 404.

Świeradów-Zdrój – położenie i klimat

Świeradów-Zdrój leży na wysokości 450-710 m.n.p.m. w Górach Izerskich, które tworzą pasmo górskie Sudetów Zachodnich przechodząc przez Polskę i Czechy.

Świeradów-Zdrój położony jest w południowej części powiatu lubańskiego. Czerniawa-Zdrój leży w dolinie Czarnego Potoku. Przez miasto przepływa rzeka Kwisa. W Świeradowie-Zdroju panuje klimat typowo górski – chłodny i wilgotny. Pogoda w Świeradowie-Zdroju jest zimą idealna dla narciarzy, ponieważ w górach spada dużo śniegu. Lata są umiarkowanie ciepłe.

Świeradów-Zdrój – historia

Pierwsze wzmianki o Świeradowie-Zdroju pochodzą z 1524 roku. Miejscowość nie miała polskiej nazwy własnej, więc mówiono Wieniec-Zdrój, tym bardziej, że w 1572 roku pojawiły się pierwsze informacje o leczniczych właściwościach źródeł wód mineralnych bijących w Świeradowie-Zdroju.

W 1909 roku w Świeradowie-Zdroju została doprowadzona trakcja kolejowa zamknięta dopiero 12. lutego 1996 roku. W czasie II wojny światowej wojska radzieckie zajęły miasto, a po wojnie przekazały władzę administracyjną Polsce.

Świeradów-Zdrój – uzdrowisko

Wody mineralne w Świeradowie-Zdroju są w różnym stopniu zmineralizowane. Pochodzą również ze źródeł pierwiastka szlachetnego – radonu. Kąpiele w wodzie radonowej pomagają w leczeniu chorób narządu ruchu, cukrzycy, chorób stawów, chorób tarczycy, bóli reumatycznych oraz schorzeń ginekologicznych. Poza wodami mineralnymi i źródłami radonu, w Świeradowie-Zdroju znajdują się złoża borowiny. Kąpiele borowinowe pomagają leczyć zwyrodnienia stawów.

Świeradów-Zdrój – sanatoria

Głównym ośrodkiem sanatoryjnym w Świeradowie-Zdroju jest Dom Zdrojowy, w którym znajduje się 220 pokoi hotelowych. Podczas pobytu w sanatorium można zaznać kąpieli radonowych, kąpieli borowinowych lub kąpieli świerkowych. Pijalnie wód mineralnych w Świeradowie-Zdroju znajdują się m.in. w Domu Zdrojowym, w Hotelu Zdrojowym Sanus oraz w Zakładzie Radoczynnym.

Świeradów-Zdrój – zabytki

W Świeradowie-Zdroju warto zobaczyć:

 • Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju – z 1899 roku z charakterystyczną wieżą zegarową;
 • Pijalnię wód mineralnych – znajduje się przed wejściem do Domu Zdrojowego;
 • Zespół willowy w Świeradowie-Zdroju – znajduje się przy ul. Asnyka 10;
 • „Czarci Młyn” w Świeradowie-Zdroju (Czerniawa) – zbudowany ok. 1890 roku. Obecnie w młynie znajduje się Żywe Muzeum Chleba w Świeradowie-Zdroju, w którym można oglądać urządzenia służące do mielenia mąki i pieczenia chleba;
 • Kościół pw. św. Józefa w Świeradowie-Zdroju – wybudowany w latach 1895 – 1899. Fundatorką kościoła była Maria von Schaffgotsch.

Świeradów-Zdrój – atrakcje turystyczne

W Świeradowie-Zdroju warto pójść do:

 • Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego w Świeradowie-Zdroju – zostało otwarte w 2016. Muzeum Zdrojowe w Świeradowie-Zdroju jest czynne przez cały rok. W muzeum można poznać historię wydobycia wód mineralnych. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy – 7 zł;
 • Mini Muzeum Szachów w Świeradowie-Zdroju – prywatne muzeum szachisty Wacława Romualda Kuśnierza, które znajduje się w pensjonacie „Szach-Mat”;
 • Pracowni Piernikowa w Świeradowie-Zdroju – znajduje się przy ulicy Rolniczej 2/1. W pracowni można odbyć kurs wypiekania pierników, który kosztuje 49 zł za osobą. Zwiedzanie kosztuje 5 zł;
 • Kolei gondolowej na Stogu Izerskim w Świeradowie-Zdroju – wagoniki prowadzą ze Świeradowa-Zdroju na Stóg Izerski i z powrotem. Przejażdżka kosztuje dla osoby dorosłej 35 zł, a dla dziecka – 30 zł;
 • Punktu antygrawitacyjny w Świeradowie-Zdroju – zlokalizowany obok dolnej stacji gondolowej. W punkcie antygrawitacyjnym po zatrzymaniu samochodu, pojazd sam zaczyna wjeżdżać pod górę;
 • Izerskiego Parku Ciemnego Nieba w Świeradowie-Zdroju – do parku prowadzi niebieski szlak do Chatki Górzystów. Transgeniczny park pozwala oglądać gwiazdy na tle ciemnego nieba.

Świeradów-Zdrój – szlaki turystyczne

W Świeradowie-Zdroju znajdują się szlaki turystyczne, które ciągną się przez całe Sudety. Najczęściej wybieranym przez turystów szlakiem jest ten prowadzący do Doliny Czarnego Potoku. Podróżnicy, którzy lubią krótkie spacery zazwyczaj wybierają Stóg Izerski lub Sępią Górę. Warto wybrać się do miejsc związanych z kulturą pogańską: do Babiej Przełęczy nazywanej także Polaną Czarownic, w której były pogańskie świątynie lub do kultowego miejsca - Ciemnego Wądołu.

Świeradów-Zdrój – kiedy warto pojechać?

Do Świeradowa-Zdrój warto pojechać na:

 • Zlot pojazdów zabytkowych IKAR w Świeradowie-Zdroju organizowany w czerwcu;
 • Zlot pojazdów amerykańskich UsaShow w Świeradowie-Zdroju organizowany w maju;
 • Europejskie Spotkania Młodych Muzyków w Świeradowie-Zdroju organizowane w sierpniu.

Świeradów-Zdrój – noclegi

 • pokoje gościnne w Świeradowie-Zdroju – od 35 zł za noc;
 • agroturystyka w Świeradowie-Zdroju – od 40 zł za noc;
 • apartamenty w Świeradowie-Zdroju – od 25 zł za noc;
 • hotele i wille w Świeradowie-Zdroju – od od 50 zł za noc.

Świeradów-Zdrój – miasta w pobliżu

Ze Świeradowa-Zdroju można się łatwo dostać do:

 • Jeleniej Góry (35 km);
 • Szklarskiej Poręby (20 km);
 • Novego Mesta pod Smrkem w Czechach (12, 5 km).

Świeradów-Zdrój – ciekawostki

 • Miastami partnerskimi Świeradowa-Zdroju są: Odder w Danii, Seifhennersdorf w Niemczech, Mirsk w Polsce, Nove Mesto pod Smrkem, Jilemnice, Jindrichovice pod Smrkem oraz Lazne Libverda w Czechach;
 • Znanymi osobami związanymi ze Świeradowem-Zdrój był niemiecki filozof Rudlf Bahro oraz pionier weterynarii w Niemczech Johann Gottlieb Wolstein;
 • Nazwa „Świeradów-Zdrój” została nadana miastu w 1946 roku. Istnieją dwie hipotezy dotyczące utworzenia takiej nazwy. W pierwszej pojawia się imię słowackiego świętego - Świerada, zaś druga nawiązuje do położenia miasta wśród świerków oraz bijących źródeł wód radonowych.
Świeradów Zdrój
Przykładowe ceny

- rosół domowy - ok. 10 zł;
- piwo książęce - ok. 10 zł w restauracji

Komunikacja

- przystanek PKS
- bezpłatna komunikacja do Szklarskiej Poręby (2 kursy dziennie) i Novego Mesta pod Smrkem w Czechach (4 połączenia w weekendy)

Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

502 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2et61g
d2et61g
d2et61g