Trwa ładowanie...

Skarb Dolnego Śląska. Urzeka na każdym kroku

Świeradów-Zdrój potrafi zaskoczyć o każdej porze roku. Nieziemskie widoki ze Sky Walk, podziemny klimat sztucznej groty czy szum wodospadów na Czarnym Potoku. Wszystko to urzeka i przyciąga jak magnes.

Sky Walk w Świeradowie ZdrojuSky Walk w Świeradowie ZdrojuŹródło: Getty Images, fot: Lazy_Bear
d2wscfg
d2wscfg

Podczas wizyty w Świeradowie Zdroju koniecznie trzeba zobaczyć słynne wodospady na Czarnym Potoku, które płyną na terenie Gór Izerskich.

Wodospady na Czarnym Potoku

Czarny Potok jest jednym z dopływów Kwisy. Znajduje się na Dolnym Śląsku i jest uznawany za jedno z miejsc szczególnie wartych odwiedzenia w Górach Izerskich. Przepływa w pobliżu Świeradowa-Zdroju i na terenie jednej z jego dzielnic Czerniawy-Zdroju, tworzy niezwykłą przyrodniczą atrakcję – wodospady na Czarnym Potoku. Składają się na nią niewielkie kaskady zlokalizowane na ok. trzykilometrowym odcinku potoku, które malowniczymi kaskadami opadają ok. 500 m w dół rzeki.

Tuż obok wodospadów, praktycznie równolegle do koryta Czarnego Potoku, biegnie zielony szlak turystyczny. Ma swój początek w Świeradowie-Zdroju i to właśnie nim podążają turyści chcący na własne oczy zobaczyć niezwykły wodospad w Górach Izerskich. Szlak zielony prowadzi w kierunku Schroniska na Stogu Izerskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Raj na wyciągnięcie ręki. "Coraz więcej bezpośrednich lotów"

Na Czarnym Potoku powstała także zapora przeciwrumszowa. Jej zadaniem jest zatrzymywanie głazów spadających z wartkim strumieniem potoku. Zapora chroni przed lawinami, które przed jej umieszczeniem regularnie nawiedzały te tereny.

Wodospady robią ogromne wrażenie Getty Images
Wodospady robią ogromne wrażenieŹródło: Getty Images, fot: Fotoinspiracja

Do miejsca, w którym na Czarnym Potoku tworzą się efektowne, wodne kaskady najwygodniej dostać się w szlakiem zielonym, który biegnie wzdłuż koryta Czarnego Potoku. Trasa jest malownicza i można ją pokonywać przez cały rok. Na wizytę przy Kaskadach Czarnego Potoku warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić tę unikalną przyrodniczą atrakcję.

d2wscfg

Wodospady na Czarnym Potoku nie są jednak jedynym miejscem, które warto odwiedzić podczas wizyty w Świeradowie-Zdroju.

Atrakcje Świeradowa-Zdroju

Świeradów-Zdrój jest znaną i chętnie odwiedzaną przez turystów miejscowością o uzdrowiskowym charakterze. Nic więc dziwnego, że wiele dostępnych na jej terenie atrakcji jest ściśle związanych z sanatoryjnymi klimatami, przez okrągły rok panującymi w tej miejscowości.

Jedną z tych, które warto odwiedzić w pierwszej kolejności, jest sztuczna grota. Znajdziemy ją u podnóża tarasu Domu Zdrojowego. Niegdyś w grocie mieściła się pijalnia wody mineralnej, dziś natomiast obiekt jest przeznaczony do zwiedzania. Na turystów na miejscu czekają stalaktyty i inne, charakterystyczne dla jaskiń ozdobniki. Przy wejściu do jej wnętrza stoi natomiast tablica upamiętniająca dr Mieczysława Orłowicza – pioniera turystyki w Sudetach.

W samym centrum miejscowości znajduje się Dom Zdrojowy, który zachwyca swoją unikalną architekturą oraz najdłuższą na całym Dolnym Śląsku, 80-metrową Halą Spacerową z dużymi oknami. Hala stanowi łącznik pomiędzy dwoma niezależnymi budynkami uzdrowiska. Na jej terenie znajdują się stoliki, sklepiki oraz scena. Całość jest bogato udekorowana drewnianymi polichromiami oraz herbami rodu Schaffgotschow, który odbudował Dom Zdrojowy po pożarze, któremu uległ w XIX w.

Świeradów-Zdrój Getty Images
Świeradów-ZdrójŹródło: Getty Images, fot: Fotoinspiracja

Podczas pobytu w Świeradowie-Zdroju warto odwiedzić także popularny zarówno wśród miejscowych, jak i turystów Park Zdrojowy. Początki jego istnienia sięgają 1989 r., a park wyróżnia się przede wszystkim swoją oryginalną architekturą – na jego terenie dostępne są m. in. liczne tarasy, ogrody, fontanny, ławeczki, sztuczne groty, alejki, kwietniki i wiele innych atrakcji. Taki wystrój parku oraz piękne rośliny, jakie go porastają sprawia, że jest to popularne miejsce wypoczynku kuracjuszy oraz idealny plener do sesji zdjęciowych.

d2wscfg

Na miejscu obowiązkowa jest też wycieczka na ścieżkę w koronach drzew o nazwie Sky Walk. Konstrukcja liczy sobie 62 m wysokości. By wejść na szczyt trzeba pokonać trasę o długości 850 m. Z poszczególnych jej poziomów roztacza się coraz szerszy i piękniejszy widok na okolicę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wscfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wscfg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj