Sylwester - najlepsze imprezy na całym świecie
Sylwester to okazja do hucznego świętowania nadejścia Nowego Roku, jest to także oficjalny początek karnawału. Największe miasta na całym świecie prześcigają się w organizacji coraz to bardziej wystawnych imprez. Gdzie odbywają się najsłynniejsze zabawy sylwestrowe?
Sylwester to okazja do hucznego świętowania nadejścia Nowego Roku, a także oficjalny początek karnawału. Największe miasta na całym świecie prześcigają się w organizacji coraz to bardziej wystawnych imprez. Gdzie odbywają się najsłynniejsze zabawy sylwestrowe?
Sylwester na Times Square zorganizowano po raz pierwszy w 1904 roku w celu uczczenia otwarcia siedziby New York Times; obecnie setki tysięcy ludzi spotykają się w tym samym miejscu i imprezują tak jak tylko w Nowym Jorku potrafią. Tłumy gości zajmują miejsca na placu z dużym wyprzedzeniem. Sprzedawcy napojów i jedzenia mają wstęp wzbroniony, dlatego też należy wziąć prowiant ze sobą. Okoliczne restauracje są wprawdzie otwarte, ale kolejki do nich są ogromne.
Gdy zachodzi słońce, na olbrzymi maszt wciągana jest wielka, podświetlana Noworoczna Kula, która spada wraz z wybiciem północy. W oczekiwaniu na tę chwilę na scenie pojawia się cała plejada gwiazd. W poprzednich latach gale uświetniali m.in. Christina Aguilera, My Chemical Romance, Jennifer Lopez, Panic! At the Disco, Rihanna. O północy na plac zrzucane są dwie tony confetti, a nad Manhattanem rozbłyskują fajerwerki. Impreza transmitowana jest w telewizji.
Źródło: Kristin Luna/Travel Channel/at/udm
Sylwester w Londynie
Bogate życie nocne Londynu to gwarancja dobrej zabawy niezależnie od pory roku. Sylwester nie jest tu wyjątkiem. Jeśli nie wystarczy Ci ogromny wybór pubów serwujących taniego szampana i super atmosferę, zawsze możesz udać się nad Tamizę, na jedną z licznych imprez pod gołym niebem. Obecnie uwagę tłumów przykuwa potężne London Eye, gigantyczny diabelski młyn do którego ustawiają się długie kolejki ludzi gotowych płacić wysokie kwoty za bilet wstępu.
Od 2005 roku z London Eye odpala się fajerwerki. Ludzie z całego świata zbierają się wokół mostów Tower, Westminster, London i Blackfriars, by podziwiać imponujące widowisko. Ci, którzy nie znajdą miejsca nad wodą mogą obejrzeć show na wielkich ekranach na Trafalgar Square i Parliament Square. Kolejnego popołudnia możesz wziąć udział w noworocznej paradzie - imprezie charytatywnej o długoletniej tradycji - która wyrusza spod Westminsteru i wije się przez całe miasto.
Sylwester w Orlando na Florydzie
Wokół Orlando znajdują się liczne parki rozrywki należące do kompleksu Disney World, oferujące ogromny wybór możliwości zabaw sylwestrowych. Wyprawa do Magicznego Królestwa pozwala bawić się w Paradzie Myszki Miki w towarzystwie słynnych bohaterów kreskówek. Można wpaść do Epcot, gdzie organizowane są imponujące pokazy laserowe "IllumiNations: Reflections of Earth" oraz liczne pokazy pirotechniczne.
Będąc w MGM Studios koniecznie trzeba się przejść wzdłuż New York Street. To prawdziwa "symfonia dla zmysłów": pada sztuczny śnieg, tysiące świateł mruga na tle karuzel i niebiańskich aniołków, a w tle gra muzyka.
Jeśli kolejki górskie, fajerwerki, parady i inscenizacje nie są dla ciebie interesującą rozrywką, odwiedź Pleasure Island at Downtown Disney, gdzie znajdziesz szeroki wybór restauracji oraz klubów z muzyką na żywo. Wejście tylko dla osób powyżej 21 lat, bilety trzeba kupić z wyprzedzeniem.
Sylwester w Edynburgu
Tysiące radosnych Szkotów oraz gromady gości z zagranicy tłumnie zbierają się w centrum Edynburga na dorocznym święcie Hogmanay (czyli "ostatni dzień roku "). W całym mieście grają świetne zespoły, a kulminacją imprezy jest pokaz tradycyjnego tańca _ ceilidh _ na Princes Street Gardens (konieczne są bilety).
Podczas gdy jedni zbierają się na Princes Street, inni pojawiają się na Carlton Hill i zajmują najlepsze miejsca do obserwacji pokazu fajerwerków.
Sylwester w Sydney
Druga co do rozmiarów impreza sylwestrowa świata (i pierwsza jeśli chodzi o kolejność obchodów) jest znana z największego pokazu fajerwerków: w przeszłości Sydney wydawało nawet 4 miliony dolarów na samą pirotechnikę. W pokazie wykorzystuje się zazwyczaj 6 barek, 30000 efektów specjalnych a pokaz trwa nawet 12 minut. Widownia często przekracza milion osób, które podziwiają fajerwerki odbijające się w wodach zatoki. Pokazy są corocznie transmitowane w telewizji dla ponad miliarda widzów z całego świata!
W ciągu dnia dla imprezowiczów nie brakuje rozrywek. Co godzinę następuje wystrzał z armaty w Forcie Denison, organizowane są pokazy świetlne, przeloty lotnicze i inne atrakcje. Po pokazie fajerwerków na zatoce odbywa się parada podświetlonych łodzi.
Sylwester w Paryżu
Sylwester w Paryżu jest po prostu magiczny: mieszkańcy nadchodzący rok świętują już od miesiąca wymieniając _ bises _ (buziaki), witając się z innymi mówiąc _ Bonne Annee! _ (Szczęśliwego Nowego Roku!) oraz wysyłając najbliższym kartki i prezenty pocztą aż do pierwszego lutego. W sylwestrową noc najwięcej imprezowiczów skupia się na Champs-Elysees, skąd doskonale widać specjalnie na ten czas podświetloną Wieżę Eiffla. Od tłumów ludzi i zgiełku można uciec np. na Montmartre lub na pobliski Plac Pigalle albo wpaść na kabaret do Moulin Rouge. Osoby, które mają ochotę na kameralny, spokojny wieczór mogą zarezerwować stolik na _ ateau-mouche _ (barka rzeczna) pływającym po Sekwanie.
Sylwester w Rio
Na plaży Copacabana, rozciągającej się wzdłuż południowego Rio de Janeiro każdego roku odbywa się słynna impreza Reveillon. To największy i najbardziej szalony Sylwester na świecie, gdzie zabawa i żywiołowe tańce trwają jeszcze następnego dnia. Ponad 2 miliony _ cariocas _ (mieszkańcy Rio), ubranych na biało, zbiera się na plaży wypełniając ją po brzegi i czyniąc z imprezy prawdziwą ucztę dla oka.
Mieszając rytuały afrykańskie i lokalną kulturę, Brazylijczycy wykorzystują ostatnią noc w roku by oddać cześć _ Iemanja _, bogini morza. W imprezie uczestniczą udekorowane łodzie, a mieszkańcy rzucają do morza kwiaty i zostawiają prezenty na plaży. Oprócz tradycyjnego białego stroju, obowiązkowe są akcesoria w kolorach: czerwonym (symbolizujące miłość), zielonym (zdrowie) oraz żółtym i złotym (dla pomyślności). Należy unikać czarnych elementów stroju: Brazylijczycy uważają je za zły omen. Dodatkowe plusy? Piwo za pięćdziesiąt centów, darmowe koncerty, piękna pogoda i fantastyczny pokaz fajerwerków o północy.
Źródło: Kristin Luna/Travel Channel/at/udm