Syria
Ziemię syryjską znajdziemy w świecie mitów i legend, nad Tygrysem i Eufratem.
_ Stolica: Damaszek Waluta: funt syryjski (SYP); 1 USD = 51,05 SYP *(kurs z 31.03.2008) Język urzędowy: arabski Inne języki: angielski, francuski * _
WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy powinni ubiegać się o wizy pobytowe i tranzytowe w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Osoby udające się do Jordanii mogą otrzymać wizy na granicy jordańsko-syryjskiej lub w przedstawicielstwie tego kraju w Damaszku. Cudzoziemcy wjeżdżający z terenu Syrii do Iraku muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie w tutejszym biurze imigracyjnym; należy wówczas podać nazwę przejścia granicznego, przez które zamierza się opuścić Syrię. Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz brak libańskiej placówki dyplomatycznej w Syrii wskazane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed przekroczeniem granicy należy upewnić się, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy świadczące o jakimkolwiek
związku z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów mających związek z tym krajem – rachunków, biletów komunikacji miejskiej itp.), ponieważ grozi to zawróceniem z granicy. Od podróżujących drogą lotniczą pobierana jest opłata w wysokości 200 SYP.
PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie przekraczającej 5000 USD powinni jej posiadanie zadeklarować przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty syryjskiej w kwocie wyższej niż 500 SYP. Zakazany jest wywóz pamiątek i wyrobów rękodzielniczych o wartości historycznej. Nie wolno także wywozić konserw. W Syrii nie jest naliczany podatek VAT.
PRZEPISY PRAWNE
Obrót dewizami, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazany; kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy własnym samochodem, gdyż w razie wypadków drogowych z udziałem pieszych postępowania sądowe są praktycznie zawsze rozstrzygane na korzyść pieszych, a zasądzane kary są wysokie.
MELDUNEK
Turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej 15-dniowy okres liczony jest każdorazowo od daty kolejnego wjazdu. Upływ terminu ważności dokumentu, na którego podstawie cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (np. cofnięciem z granicy z poleceniem uregulowania formalności meldunkowych).
UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą wystąpić problemy z akceptacją polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie pojazdu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) obowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV, przy czym uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP). W przypadku podejmowania pracy niezbędne jest ponadto przedłożenie RTG płuc (również wykonanego na miejscu). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem. Suchy i gorący klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje znaczny wzrost zachorowań na amebozę. Profilaktyka wymaga szczególnej dbałości o higienę przygotowywania posiłków, zwłaszcza owoców i warzyw; niewskazane jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się z reguły wszystkim nieprzyzwyczajonym do miejscowej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie 3–4 dni.
Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za dobę pobytu wynosi od 2500 do 3500 SYP. Ponieważ znaczna część lekarzy kształciła się na Zachodzie, z łatwością można porozumieć się po angielsku lub francusku. Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują takie leki.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Kierowcy przejeżdżający przez Syrię tranzytem (do 48 godzin) mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. W przypadku dłuższego pobytu wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Za wjazd samochodem osobowym z silnikiem benzynowym pobierana jest opłata graniczna (na jeden miesiąc – 8400 SYP, w tym 2300 SYP ubezpieczenie samochodu). Koszt przedłużenia na każdy kolejny tydzień to 2300 SYP. Możliwe jest wniesienie jednorazowej opłaty w wysokości 14 000 SYP, która upoważnia do wjazdu na 4 miesiące. Nie zalecamy wjazdu samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami. Benzyna bezołowiowa jest ogólnie dostępna (cena 36 SYP za 1 l), olej napędowy – tylko dla posiadaczy specjalnego zezwolenia (8 SYP za 1 l). W przypadku kolizji, awarii pojazdu czy konieczności wezwania policji drogowej należy dzwonić pod ogólnokrajowy numer alarmowy 115 (możliwe trudności z uzyskaniem połączenia).
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Poza licznymi strefami wojskowymi po Syrii można podróżować bez ograniczeń. Niezbędny jest ważny dokument tożsamości (np. paszport z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego). Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.
W większych miastach i strefach podmiejskich opłaca się korzystać z licznych i tanich taksówek – koszt kilkukilometrowego przejazdu wynosi średnio ok. 50 SYP. Bardzo tania, choć mało wygodna jest komunikacja minibusami (za jeden przejazd, bez względu na dystans, płaci się 5 SYP). Dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa, a opłaty za przejazd nie są wygórowane (na trasie 300 km – ok. 300 SYP). Pomiędzy większymi miastami funkcjonuje także kolej (koszt przejazdu nieco niższy od kosztu przejazdu autobusem). W przypadku niekorzystania ze środków komunikacji (np. podróży autostopem) odradzamy dłuższe, piesze wędrówki poza miastami, gdyż można zostać zatrzymanym przez patrol policyjny i oskarżonym o włóczęgostwo, co grozi nawet wydaleniem z kraju.
BEZPIECZEŃSTWO
W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie, najczęściej w dużych skupiskach ludzi (np. bazary). Nie należy jednak pozostawiać rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych ani w samochodach. Aby wezwać policję, należy dzwonić pod numer 112 lub odszukać policjanta (na najbliższym skrzyżowaniu). Duża liczba uchodźców z Iraku spowodowała pewne pogorszenie poziomu bezpieczeństwa w Syrii.
RELIGIA I OBYCZAJE
Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni. Należy wszakże pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych (odpowiednie zachowanie i ubiór w miejscach publicznych) oraz przestrzeganiu podstawowych zasad (wchodzenie do meczetów bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy i w strojach z zakrytym dekoltem, najlepiej sięgających do kostek i w stonowanych, ciemnych kolorach). Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki, szczególnie podczas modłów. W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) niewskazane jest spożywanie posiłków i napojów w miejscach publicznych, palenie tytoniu czy hałaśliwe zachowanie.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• W hotelach, restauracjach i wielu sklepach o wyższym standardzie akceptowane są karty płatnicze. Wymiany waluty na miejscową można dokonać w hotelu lub banku. Upowszechniają się bankomaty, zlokalizowane zazwyczaj w sąsiedztwie banków. W razie konieczności przekazania do Syrii pieniędzy można skorzystać z usług firm transferowych (np. Western Union).
• Telefonia komórkowa funkcjonuje bez większych utrudnień. Wszyscy polscy operatorzy oferują roaming na Syrię (niektórzy również na rozmowy wychodzące). Przewidując dłuższy pobyt, najlepiej zaopatrzyć się w kartę telefoniczną typu pre-paid, która kosztuje ok. 400 SYP (wraz z aparatem telefonicznym – od 2000 SYP). Niezbędne jest okazanie w punkcie sprzedaży ważnego dokumentu tożsamości. Połączenia międzynarodowe z tego typu telefonów są nieco droższe od telefonii stacjonarnej, lecz znacznie tańsze od połączeń roamingowych.
• Pod względem klimatycznym najdogodniej zwiedzać Syrię w okresie marzec–maj i wrzesień–listopad.
• Opłata za zwiedzanie zabytków jest stała i wynosi 150 SYP od osoby. Uczniowie i studenci mający międzynarodowe legitymacje mogą liczyć na znaczne zniżki w większości obiektów.