Trwa ładowanie...
d3wb585

Szczątki człowieka sprzed 100 tys. lat. Najstarsze takie znalezisko w Polsce

W Jaskini Ciemnej na terenie Małopolski znaleziono kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka. Badania wykazały, że liczą ponad 100 tys. lat i zostały przetrawione przez dużego ptaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaskinia Ciemna położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na zboczu Doliny Prądnika
Jaskinia Ciemna położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na zboczu Doliny Prądnika (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Jan Jerszyński)
d3wb585

W popularnej Jaskini Ciemnej zespół badaczy odkrył najstarsze ludzkie szczątki na terenie Polski. Prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał, że liczą ok. 115 tys. lat.

Analiza antropologów, dr hab. Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Erik Trinkaus z Washington University wykazała, że są to paliczki 5-7 letniego neandertalskiego dziecka. Ich powierzchnia jest porowata i przywodzi na myśl sitko. Badacze twierdzą, że jest to wynikiem przejścia kości przez system trawienny dużego ptaka. Prawdopodobnie zaatakował dziecko i częściowo je skonsumował. Jak się okazuje, to pierwszy taki znany przykład z epoki lodowcowej.

Jacek Bednarczyk / PAP

Kostki odkryto już kilka lat temu, ale dopiero teraz, w czasie prac laboratoryjnych, udało się potwierdzić, że należą do człowieka. Mają ok. 1 cm długości i były przemieszane z kośćmi zwierzęcymi. Są w bardzo złym stanie, dlatego naukowcy nie będą mogli wykonać analiz DNA.

d3wb585

Z terenów Polski do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze fragmenty kopalnych kości należących do krewnych człowieka współczesnego (Homo sapiens). Są to m.in. trzy zęby trzonowe z Jaskini Stajnia, których wiek oszacowano na ok. 52-42 tys. lat.

Badania wykopaliskowe w Jaskini Ciemnej prowadzone są w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki, we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie na Syberii

d3wb585

Podziel się opinią

Share

d3wb585

d3wb585