Trwa ładowanie...

Szczątki człowieka sprzed 100 tys. lat. Najstarsze takie znalezisko w Polsce

W Jaskini Ciemnej na terenie Małopolski znaleziono kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka. Badania wykazały, że liczą ponad 100 tys. lat i zostały przetrawione przez dużego ptaka.

Szczątki człowieka sprzed 100 tys. lat. Najstarsze takie znalezisko w PolsceŹródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Jan Jerszyński
dqlj0jr
dqlj0jr

W popularnej Jaskini Ciemnej zespół badaczy odkrył najstarsze ludzkie szczątki na terenie Polski. Prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przekazał, że liczą ok. 115 tys. lat.

Analiza antropologów, dr hab. Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Erik Trinkaus z Washington University wykazała, że są to paliczki 5-7 letniego neandertalskiego dziecka. Ich powierzchnia jest porowata i przywodzi na myśl sitko. Badacze twierdzą, że jest to wynikiem przejścia kości przez system trawienny dużego ptaka. Prawdopodobnie zaatakował dziecko i częściowo je skonsumował. Jak się okazuje, to pierwszy taki znany przykład z epoki lodowcowej.

Jacek Bednarczyk / PAP
Źródło: Jacek Bednarczyk / PAP

Kostki odkryto już kilka lat temu, ale dopiero teraz, w czasie prac laboratoryjnych, udało się potwierdzić, że należą do człowieka. Mają ok. 1 cm długości i były przemieszane z kośćmi zwierzęcymi. Są w bardzo złym stanie, dlatego naukowcy nie będą mogli wykonać analiz DNA.

dqlj0jr

Z terenów Polski do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze fragmenty kopalnych kości należących do krewnych człowieka współczesnego (Homo sapiens). Są to m.in. trzy zęby trzonowe z Jaskini Stajnia, których wiek oszacowano na ok. 52-42 tys. lat.

Badania wykopaliskowe w Jaskini Ciemnej prowadzone są w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki, we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykłe odkrycie na Syberii

dqlj0jr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqlj0jr