Szczyrk - najlepszy ośrodek narciarski w Polsce
Odżyły nadzieje na modernizację infrastruktury i odbudowę dobrej marki Szczyrku. Dzisiaj można już śmiało stwierdzić, że powstanie tu ośrodek narciarski, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Słowacki inwestor Tatry Mountain Resorts, który na wiosnę tego roku kupił 97 proc. udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, odsłania rąbka tajemnicy w kwestii przyszłości tego terenu.
Odżyły nadzieje na modernizację infrastruktury i odbudowę dobrej marki Szczyrku. Dzisiaj można już śmiało stwierdzić, że powstanie tu ośrodek narciarski, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Słowacki inwestor Tatry Mountain Resorts a.s., który na wiosnę tego roku kupił 97 proc. udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, odsłania rąbka tajemnicy w kwestii przyszłości tego terenu.
TMR planuje sfinalizować wszystkie prace proceduralne do połowy roku 2016, dzięki czemu prace budowlane będzie można rozpocząć w następnym roku. Narciarze będą więc musieli jeszcze trochę poczekać na nowe inwestycje. Z przedstawionych przez firmę koncepcji zagospodarowania ośrodka wynika jednak, że warto.
wm/udm
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - europejski standard
Słowacka firma przystąpiła do prac przy modernizacji SON-u według modelu, który przećwiczyła już w słowackich stacjach narciarskich w Jasnej pod Chopokiem i Tatrzańskiej Łomnicy. Po opóźnieniach, związanych z wykonaniem wielu prac analitycznych i opracowań inwentaryzacyjnych, niezbędnych ze względu na skutki wieloletnich zaniechań i zaniedbań w Szczyrku, zostały w końcu zaprezentowane plany rozbudowy SON-u. Zobaczcie, co się zmieni.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski dzisiaj
Obecnie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski to 19 km tras zjazdowych, z czego 0,75 km oświetlonych. Zaśnieżaniem objętych jest 54 proc. powierzchni tego areału. W ośrodku pracuje 13 wyciągów orczykowych, których całkowita przepustowość wynosi niecałe 10 tys. osób na godzinę. TMR, chcąc przywrócić *Szczyrkowi *jego dawną rangę wśród polskich stacji narciarskich, planuje inwestycje z niespotykanym dotychczas w naszym kraju rozmachem. Jak więc będzie wyglądał SON już za kilka lat?
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - to się zmieni
W pierwszej kolejności zostanie przebudowana i poszerzona część tras. Ich długość wzrośnie do niemalże 22 km (16 km tras niebieskich, 4 km czerwonych i 2 km czarnych), z czego 5,5 km będzie nadawać się do jazdy nocnej. Ważna jest też budowa nowoczesnego systemu zaśnieżania, który jest obecnie normą w stacjach narciarskich w Europie. Według planów powierzchnia tras z możliwością sztucznego naśnieżania obejmie 81 proc. wszystkich tras w ośrodku (ponad 17,7 km tras).
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - co się zmieni
Największe zmiany dotyczą budowy nowych wyciągów narciarskich. Słowacy planują w Szczyrku kolej gondolową z 10- osobowymi wagonikami, podobną do tych, jakie pracują po południowej stronie Chopoka i w Tatrzańskiej Łomnicy. Powstaną także cztery 6-osobowe i jeden 8-osobowy wyciągi z kanapami. Do tego dojdą cztery wyciągi orczykowe. Łączna przepustowość wzrośnie więc niemal dwukrotnie - do 18,2 tys. osób na godzinę. Powstanie także nowoczesny _ snowpark _, a także specjalnie wydzielone strefy dla najmłodszych narciarzy.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski - europejski standard
Na terenie ośrodka powstaną 3 restauracje, z możliwością obsługi 750 osób naraz, a także 3 bary aspres-ski. Na Hali Skrzyczeńskiej natomiast powstanie specjalna strefa eventowa z podium, nagłośnieniem i zapleczem umożliwiającym organizowanie imprez całosezonowych. Do tego dojdą cztery parkingi o łącznej pojemności na ponad 1500 samochodów. Już dziś TMR zapowiada, że parkingi będą darmowe, co będzie w Szczyrku sporą nowością.
Szczyrkowski Ośrodek Narciarski dzisiaj i w przyszłości
- Pragniemy powtórzyć w Szczyrku naszą skuteczną strategię inwestycyjną, która dla Tatr oznaczała nową erę w systemach transportowych i modernizacji ośrodków. Dzięki wielkim inwestycjom i doświadczeniu jesteśmy na tyle elastyczni i odporni, że także podczas niesprzyjającej zimy, która panowała w ubiegłym sezonie, stworzyliśmy doskonałe warunki narciarskie. Chcemy swoje doświadczenia przenieść do ośrodka, który w przyszłości pozwoli polskim narciarzom na szusowanie na wyższym poziomie niż obecnie - skomentował plany modernizacji SON-u Dušan Slavkovský, Dyrektor Ośrodków Górskich i członek zarządu TMR.
wm/udm