Ta roślina jest śmiertelnie niebezpieczna. Właśnie teraz kwitnie w parkach i ogrodach
Nazywają ją potocznie złotym deszczem. Gdy zakwita, staje się jedną z najbardziej efektownych roślin w parkach i ogrodach. Pełnia jej sezonu kwitnienia przypada na połowę maja. Choć piękna, jest to jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce.
Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), choć zachwyca żółtymi kwiatami, jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Jest to ozdobne, niewysokie drzewo liściaste należące do rodziny bobowatych, osiągające do 7 m wysokości.
Roślina ta, znana również jako "złoty deszcz", zawiera jednak cytyzynę, która może prowadzić do paraliżu układu nerwowego i pokarmowego, a nawet do śmierci.
W Polsce można spotkać kilka odmian złotokapu, w tym alpejski i Waterera. Wszystkie są śmiertelnie trujące. Kontakt z kwiatami, nasionami lub korzeniami może mieć tragiczne konsekwencje, szczególnie dla dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hity wakacji 2025. Ekspertka podpowiada, gdzie się wybrać
Należy też uważać, spacerując w upalne dni pod kwitnącymi drzewami. Nawet ich opary potrafią powodować zatrucia.
Swojego czasu przed złotokapem ostrzegały Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczna: "Złotokap zwyczajny zawiera w kwiatach, korzeniach oraz nasionach toksyczną cytyzynę, która paraliżuje nerwy i może doprowadzić do śmierci. Jej nasiona możemy niestety pomylić ze zwykłym groszkiem".
Zatrucia i objawy
Objawy zatrucia pojawiają się od 15 do 60 minut po kontakcie z rośliną i obejmują nudności, wymioty, a w cięższych przypadkach śpiączkę lub zgon. Roślina - poza ludźmi - jest trująca dla koni, psów i kotów, ale odporne są na nią zające, owce i kozy.
W latach 70. XX wieku w Anglii odnotowano aż 3 tys. przypadków zatruć złotokapem, który jest i był tam bardzo popularną rośliną ozdobną.
Zastosowanie i ostrożność
Mimo trujących właściwości, złotokap był używany w medycynie ludowej i do oznaczania grup krwi. Podczas II wojny światowej jego działanie podobne do nikotyny wykorzystywali żołnierze. W ogrodach złotokap jest popularny, ale jego uprawa wymaga ostrożności, zwłaszcza w obecności dzieci i zwierząt.
Źródło: planeta.pl, PSS-E