Tadżykistan. Kotlina Fergańska. Z czego jeszcze słynie? Co warto zobaczyć?
Tadżykistan jest najbardziej górzystym państwem Azji Centralnej - ponad połowa powierzchni kraju leży na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Na jego terenie schodzi się 5 potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Hindukusz, Tien-szan i Pamir. Kotlina Fergańska, leżąca na północy kraju była jednym z regionów kształtowania się cywilizacji w Azji Środkowej i wyznaczała jedną z dróg Jedwabnego Szlaku z Chin do Samarkandy i Persji, a następnie do Europy.
23.05.2006 | aktual.: 10.11.2019 22:08
*Tadżykistan *jest najbardziej górzystym państwem Azji Centralnej – ponad połowa powierzchni kraju leży na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Na jego terenie schodzi się 5 potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Hindukusz, Tien-szan i Pamir. Kotlina Fergańska, leżąca na północy kraju była jednym z regionów kształtowania się cywilizacji w Azji Środkowej i wyznaczała jedną z dróg Jedwabnego Szlaku z Chin do Samarkandy i Persji, a następnie do Europy. Tadżykistan to kraj wciąż nieco dziki, ale wielobarwny, nie tylko ze względu na różnorodność krajobrazów i dziewiczą przyrodę, ale także na jego mieszkańców. Społeczność kraju - w przeważającej części Tadżycy, ale także Uzbecy i Afgańczycy, zachowali do dziś wiele elementów tradycyjnej kultury, w tym przede wszystkim religię (islam sunnicki), patriarchalną organizację rodziny, sposób gospodarowania i rzemiosło. W niektórych odległych górskich regionach ludność nadal mówi starożytnym dialektem.
Góry Fańskie leżące w paśmie Zerawszan ciągnącym się w zachodniej części Tadżykistanu to jeden z najbardziej atrakcyjnych rejonów całej Azji Centralnej. Krajobraz jest tu bardzo różnorodny – niżej dominują malownicze, zielone doliny, kręte kaniony z krystalicznie czystą wodą i tysiące szmaragdowych jezior. Rejony wyższe to kraina pociętych szczelinami lodowców, rozległych śnieżnych pól i ostrych granitowych szczytów o wysokościach przekraczających 5500 m n.p.m., takich jak: Chimtarga, Energia i Zamok.